Romantika az iszlámban

Romantika az iszlámban

Romantika az iszlámban
الرومانسية في الإسلام باللغة المجرية


Írta:
Dr. Abd Ar-Rahman bin Abd Al-Kareem Ash-Sheha
د. عبد الرحمن بن عبد الكريم الشيحة


Fordította:
EUROPEAN ISLAMIC RESEARCH CENTER (EIRC)
المركز الأوروبي للدراسات الإسلامية
& Julia Gabriel
Ellenőrizte: Gharabli Gabriella
 

www.islamland.com
 


 
Tartalom

    Bevezetés
    A szenvedélyes muszlim általános jellemzői
    Ez az iszlám
    Egy muszlim apa tanácsai fiának
    Egy muszlim anya tanácsai a lányának
    A szabadidős tevékenységek fontossága
    A Próféta feleségei és a felüdítő szórakozás
    Az intimitás és a gyengédség kérdései az iszlámban
    A Próféta (ﷺ) gyengédsége
    A Próféta (ﷺ) emberi természete
    A Próféta (ﷺ) emberi viselkedése
    A Próféta (ﷺ) társadalmi élete családjával
    Összegzés

Bevezetés

Ebben a könyvben nyíltan meg fogjuk tárgyalni a romantika kérdését az iszlámban. Nagyon fontos ez mindenkinek, aki meg akarja érteni az iszlámot, mert: az iszlám nemcsak egy vallás, hanem egy teljes életmód. A Próféta ﷺ) ) nagyon fontosnak tartotta a magas erkölcsi viselkedést megtanítani társainak (Allah legyen velük elégedett), és ő maga is eszerint a magas fokú erkölcs szerint élt. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah Küldöttében szép példát találhattok a magatok számára és annak, aki Allah után vágyakozik és a Végső Nap után és gyakran megemlékezik Allahról.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 33:21]
A Próféta (ﷺ) jó példája egy életmódot hagyott maga után, ami érinti a férj és feleség közötti „kényes témákat” is.
E témát a legjobban azáltal tudjuk bemutatni, hogy megemlítünk olyan helyzeteket, amelyben a Próféta (ﷺ) bemutatta ezt a szép viselkedést. A Magasztos Allah azt mondja Mohamed Prófétáról(ﷺ):
„Bizony, te hatalmas erkölcsi (alapon) állsz.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 68:4]
Mohamed Próféta (ﷺ) átadta az egész Üzenetet, amit Allah kinyilatkoztatott neki. Nem rejtett el belőle semmit, akár a nyilvános élet, akár a magánélet területeire vonatkozott. A Próféta (ﷺ) által végrehajtott minden egyes cselekedet, minden kijelentés, amit mondott és minden helyeslés az iszlám jogtudomány alapjai. A muszlimok hite szerint ha a Próféta (ﷺ) példáját követik, azzal elnyerik Allah elégedettségét, és a Mennyei Otthonba való bejutás áldását. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd: Ha szeretitek Allahot, akkor kövessetek engem! Abban az esetben Allah szeretni fog benneteket és Allah megbocsátja a bűneiteket. Allah bizony Megbocsátó és Irgalmas.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 3:31]
A muszlimok és Allah közötti kapcsolat a szeretetre alapszik. A muszlimok a szeretet miatt teszik meg mindazt, amire utasítást kaptak és tartják magukat távol a tilalmas dolgoktól. A szeretet miatt képes az ember túllépni az alapvető emberi vágyakon és egy olyan etikai rendszert fenntartani, ami könyörületen és a másik iránti szereteten alapszik. A szeretet egyik legmagasabb formája, mikor a hívő jobban szereti a Prófétát (ﷺ) önmagánál, és képes feláldozni evilági javait Allahért. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd: Ha apáitok és fiaitok és testvéreitek és feleségeitek és nemzetségetek és javaitok, amelyekre szert tettetek és a kereskedelem, aminek félitek a pangását és lakhelyeitek, amikben örömötöket lelitek, kedvesebbek számotokra, mint Allah és az Ő Küldötte és az Ő Útján faló harc, akkor várjatok, míg Allah el nem hozza a parancsát. Allah nem vezérli a vétkesek népét!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 9:24]
Az iszlám nem a nehézség vallása, ellenkezőleg, egy egyszerű életmód. Az iszlám mindenről beszél, ami megjelenik a muszlim életében, tehát nemcsak hitről, törvényekről és viselkedésformákról szól, hanem az élet olyan finomabb részleteiről is, mint a jellemfejlődés és az önértékelés növelése. Részletes magyarázatot ad arról is, hogy az embernek hogyan kellene viselkednie családjával és ismerőseivel. Általánosságban az iszlám a közösséget minden szempontból a civilizált viselkedéshez vezeti. A hívőhöz nem illik, hogy bizonyos helyzetekben civilizáltan viselkedjen, más helyzetekben azonban nem. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Ne tudassam veletek, hogy milyen az igaz hívő? Ő az, akire az emberek rábízzák életüket és vagyonukat; míg a muszlim az, akinek a nyelvétől és kezétől a muszlimok biztonságban vannak.” (Szilszilah Asz-Szahíha)


Dr. Abd Ar-Rahman bin Abd Al-Kareem Ash-Sheha

 
www.islamland.com

A szenvedélyes muszlim általános
jellemzői

A szenvedélyes muszlim az, aki szereti a jótetteket, és mindent megtesz, hogy kedves legyen másokkal anélkül, hogy jutalmat várna tőlük. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Óvakodjatok a tilalmastól, és tiétek lesz a legjobb istenszolgálat az emberek között, legyetek elégedettek azzal, amit Allah adott nektek és ti lesztek a leggazdagabbak az emberek között, legyetek kedvesek a szomszédaitokkal és hívők lesztek, és kívánjátok azt az embereknek, amit magatoknak kívántok, és muszlimok lesztek.” (Szahíh al-Dzsámi)
A szenvedélyes muszlim pártatlan, amikor az emberekkel foglalkozik, ellenségeivel kapcsolatban is. A Próféta (ﷺ) mindig emlékeztette a harcosokat:
„Ne lopjatok a hadizsákmányból, és ne csapjatok be senkit. Ne csonkítsátok meg és ne öljetek meg gyerekeket.” (Abú Dáwúd)
A szenvedélyes muszlim az, aki védi a környezetet és kiáll a kegyetlenség minden formája ellen. A Próféta (ﷺ) elhaladt egy csoport ember mellett, akiknek egy az arcán megbillogozott szamaruk volt. Azt mondta nekik:
„Nem hallottátok, hogy megátkoztam mindenkit, aki megbillogoz vagy megüt egy állatot az arcán?” (Abu Dáwúd)
A szenvedélyes muszlim nem vadászik a vadászat izgalmáért. ̔Abd Allah ibn Maszúd (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Allah Küldöttével (ﷺ) voltunk egy utazás során, és ő eltávolodott (a természet hívására felelve). Távollétében láttunk egy piros madarat, amelynek két fiókája volt. Megfogtuk őket, majd odaért a piros anyamadár, és a földet ütötte szárnyaival. Közben a Próféta (ﷺ) visszatért és azt mondta: »Ki zaklatta fel ezt a madarat fiókáival? Adjátok vissza neki.« A Próféta (ﷺ) észrevett egy hangyabojt is, amelyet felgyújtottunk. Megkérdezte: »Ki gyújtotta fel ezt?« Azt feleltük: »Mi tettük.« Azt mondta (ﷺ): »Senki sem büntethet tűzzel, csak a tűz Rabb-ja (Ura).«” (Abu Dáwúd)
A szenvedélyes muszlim fenntartja és megőrzi a nyilvános létesítményeket, és nem teszi ezeket tönkre. Tilos egy muszlim számára szemetelni és összekoszolni a nyilvános helyeket, mert a Próféta (ﷺ) azt mondta:
„»Óvakodjatok két átkozott cselekedettől.« A jelenlévők megkérdezték: »Melyek azok a cselekedetek amelyek átkot hoznak?« Azt mondta: »Ha az ember öntözésre szánt vízben könnyít magán (vizeletet/székletet ürít), vagy az emberek által használt úton, vagy ha ezt teszi egy árnyékos helyen (ahol pihenni szoktak).” (Abu Dáwúd)
A szenvedélyes muszlim egy lépéssel tovább megy: eltünteti az ártalmas tárgyakat az emberek útjából. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Az ártalmas dolgok eltávolítása az emberek útjából jótékonyság.” (Abu Dáwúd)
A szenvedélyes muszlim megőrzi a természeti forrásokat, és fenntartja a környezet egészségét és jólétét. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Ne vágjatok ki gyümölcsöt termő fát, ne öljetek meg állatokat megfelelő ok nélkül és ne ártsatok a hívőknek.” (Abu Dáwúd)
A szenvedélyes muszlim a környezet védelméért fog kiállni, nemcsak szavakkal, hanem tettekkel is. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Ha eljött a Végső Óra, és egyikőtök kezében van egy facsemete, akkor, ha tudja, ültesse el sietve.” (Szilszilah Asz-Szahíha)
A szenvedélyes muszlim a vízzel is takarékoskodik. Megőrzi és megvédi attól, hogy használhatatlan legyen. Dzsábir (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„A Próféta (ﷺ) megtiltotta, hogy az emberek az állóvízbe vizeljenek.” (Muszlim)
A szenvedélyes muszlim igyekszik minden szükséget szenvedőnek vizet biztosítani. Tilos monopolizálni a vizet és eladni az élet alapvető szükségleteit, ahogy a Próféta (ﷺ) mondta:
„A muszlimok megosztoznak három dolgon: fű (legelő), víz és tűz.” (Abu Dáwúd)
A szenvedélyes muszlim minden tőle telhetőt megtesz, hogy e három forrást megőrizze, hogy az egész lakosság részesüljön belőlük. Nem szabad elpazarolni, ahogy a Próféta (ﷺ) mondta Szád-nak (Allah legyen vele elégedett), amikor mosakodást végzett:
„Mi ez a pazarlás?” Azt mondta: „Van a mosakodásban pazarlás?” Azt mondta (ﷺ): „Igen, még ha egy folyó partján is vagy.” (Ibn Mádzsah)
A fenti pontok csupán néhány a muszlimok szép, finom tulajdonságaiból, amelyeket igyekeznek elérni. E tulajdonságok megvalósítása kétségtelenül növeli az ember hitét és jobb muszlimmá teszi. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd: Ha szeretitek Allahot, akkor kövessetek engem! Abban az esetben Allah szeretni fog benneteket és Allah megbocsátja a bűneiteket. Allah bizony Megbocsátó és Irgalmas.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 3:31]

 

Ez az iszlám

Ez az iszlám természete. Táplálja a lelket és felemeli az embert alantas vágyai közül, hogy Allah szenvedélyes szolgája legyen.
Ebben a könyvecskében a szenvedély egy aspektusáról beszélünk, ami a nőkkel kapcsolatos. Az iszlám eljövetelekor a nők elnyomása hirtelen megszűnt. A nők státusza felemelkedett, jogokat kaptak és egyenrangú felekként kezelték őket a férfiakkal. Ezt az iszlám második kalifája, Omár (Allah legyen vele elégedett) szavai példázzák ezt, amikor azt mondta:
„Allahra, az iszlám előtti időben nem tartottuk a nőket fontosnak, míg Allah ki nem nyilatkoztatta, amit kinyilatkoztatott, és elrendelte velük szemben, amit elrendelt (jogaik betartását).ˮ (Al-Bukhári)
Az iszlám eljövetelével a Próféta (ﷺ) nyíltan hirdette a nők jogait, és azt is mondta, hogy Allah tetszését elnyeri az a férfi, aki jól és etikusan viselkedik női hozzátartozóival. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„A legjobb közületek az, aki a legjobb a női családtagjaival.” (Szahíh al-Dzsámi)
A Próféta tanításainak fényében a nők presztízzsel és megbecsüléssel rendelkeztek, míg a férfiak szerepe sem érte el ezt a magas szintet. Számos elbeszélés tanúskodik a nők helyzetéről az iszlámban. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Viselkedjetek kedvesen a nőkkel.” (Muszlim)
Azt is mondta:
„A legteljesebb hittel rendelkezik a hívők között az, akinek legjobb a jelleme, és aki kedvesebb a családjaikhoz.” (At-Tirmidhi)
A Próféta (ﷺ) nagyon nagy könyörületet tanúsított minden nő iránt, aki segítséget kért tőle. Mikor idős vagy szellemi fogyatékos nők jöttek hozzá segítséget kérni, eléjük ment, és segített. Egyszer elment hozzá egy szellemi fogyatékosként ismert nő, és segítséget kért tőle. A Próféta (ﷺ) teljes figyelmével végighallgatta, aztán segített neki. (Muszlim)
A Próféta (ﷺ) ösztönözte azokat, akik lányaikat vagy húgaikat nevelik, hogy a legjobb nevelést és oktatást adják meg nekik. Azt mondta:
„Aki felneveli két vagy három lányát vagy húgát, majd férjhez adja őket, vagy meghal, miközben még neveli őket, az én társaságomban lesz a Paradicsomban” (Taghrib)
Az emberek által alkotott korlátok és preferenciák abbamaradtak: senki nem kapott kevesebb figyelmet bőrszíne, származása, nyelve vagy más hasonló különbség miatt. A Próféta (ﷺ) egyértelművé tette ezt mikor a mecset egyik takarítónője meghalt. Mikor megtudta, nagyon haragudott, hogy senki sem mondta el neki. Azt mondta: „El kellett volna mondjátok nekem!” Majd elment a sírjához és temetési imát végzett a számára. (Ibn Mádzsah)
Az iszlám a nőket és a férfiakat egyenlőnek tekinti, és hasonló feladatokat szabott ki rájuk. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„A nők a férfiak ikerpárjai.” (Abu Dáwúd)
Ez az elbeszélés azt jelenti, hogy egyenlők a férfiakkal a rájuk kiszabott kötelességek tekintetében. A Próféta (ﷺ) azt is mondta:
„Ez a világ az ellátásokról szól, és nincs ezen a világon jobb ellátás, mint egy jó feleség.” (Ibn Mádzsah)
A férfi számára a boldogság egyik legnagyobb forrása, ha egy rendes nő áll az oldalán. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Négy fajtája van a boldogságnak: a jó feleség, a tágas otthon, a jó szomszéd és a kényelmes hátas állat.” (Taghrib)
A Próféta (ﷺ) a házasságot az ember hite felének tekintette. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Amikor valaki megházasodik, hite felét teljessé tette, ezért félje Allahot a másik felében.” (Szahíh Al-Dzsámi)
A Próféta (ﷺ) arra tanította a muszlimokat, hogy tiszteljék édesanyjukat. Megparancsolta, hogy engedelmeskedjenek édesanyjuknak és mutassák ki iránta szeretetüket és tiszteletüket, mi több: a muszlim kötelessége édesanyjáról gondoskodni. Ez már önmaga elég oka annak, hogy az ember a Mennyei Kertekbe kerüljön. Dzsahima Asz-Szulami elment a Prófétához (ﷺ) és azt mondta:
„Ó Allah Küldötte! El akarok menni harcolni (dzsihádba) és azért jöttem, hogy tanácsodat kérjem ezzel kapcsolatban.” Megkérdezte: „Édesanyád él még?” Azt mondta: „Igen.” Azt mondta (ﷺ): „Akkor maradj vele, mert a Paradicsom az ő lábainál található.” (An-Naszái)
Az anya még több tiszteletet érdemel, mint az apa. A Próféta (ﷺ) ezt világosan elmagyarázta, mikor egy ember megkérdezte tőle:
„Ó Allah Küldötte, ki érdemli meg leginkább a törődésemet?” A Próféta (ﷺ) azt felelte: „Az édesanyád.” Majd megint megkérdezte: „És utána ki érdemli meg?” A Próféta (ﷺ) azt felelte: „Az édesanyád.” Majd megint megkérdezte: „És utána ki érdemli meg?” A Próféta (ﷺ) azt felelte: „Az édesanyád.” Majd megint megkérdezte: „És utána ki érdemli meg?” A Próféta (ﷺ) azt felelte: „Az édesapád.” (Al-Bukhári)
A Próféta (ﷺ) arra tanította a muszlimokat, hogy tiszteljék feleségüket. Elmondta társainak, hogy mennyire szereti és tiszteli feleségét mikor Amr bin Al-Ász (Allah legyen vele elégedett) megkérdezte tőle:
„Ki a legszeretettebb személy a számodra?” Azt mondta: „Áisah!” Majd azt mondta: „A férfiak közül kérdeztem.” Azt mondta: „Az édesapja.” Majd megkérdezte: „És utána ki jön?” Azt mondta: „Utána Omár bin Al-Khatáb.” (Al-Bukhári)
A Próféta (ﷺ) tisztelte a lányait is. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Nem láttam senki hasonlót a Próféta (ﷺ) viselkedéséhez és jelleméhez, mint a lányát, Fatimát (Allah legyen vele elégedett). Amikor meglátogatta, felállt (hogy üdvözölje őt), megölelte majd oda ültette, ahol ő ült.ˮ (At-Tirmidhi)
A Próféta (ﷺ) így viselkedett a nőkkel. A Próféta (ﷺ) magas szintű etikája és viselkedésmódja tulajdonképpen Allah szavaiból származik:
„Illendő módon bánjatok velük! Ha viszolyogtok tőlük, talán olyan valamitől viszolyogtok, amibe Allah sok jót tett.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:19]
Ibn Kathir, Allah legyen vele könyörületes, a Korán-magyarázó azt mondta:
„Beszéljetek tisztelettel velük, bánjatok jól velük, és öltözzetek fel nekik szépen; tegyétek nekik azt, amit szeretnétek, hogy ők veletek tegyenek.”
A jó viselkedés fenntartása már önmagában is nagy jutalommal jár. Amikor a társak ezt megtanulták, igyekeztek betartani, és Ibn Abbász (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Én valóban szépítem magam a feleségemnek, mert szeretem, ha ő is ezt teszi nekem. Nem való, hogy csak jogaimat követeljem feleségemtől, nekem is meg kell adnom neki a jogait. A Magasztos Allah azt mondja:
„Az asszonyoknak ugyanaz a bánásmód jár, mint ami a számukra kötelező.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:228]

 

Egy muszlim apa tanácsai fiának

Egy igaz, istenfélő muszlim a legkedvesebb a családjához. Ahmed Imám, Allah legyen vele könyörületes, azt mondta:
„Szeretett fiam, nem fogod elérni az igaz boldogságot otthonodban, csak, ha megfogadod a következő tíz tanácsot:
1 és 2: A nők szeretik a kényeztetést, és boldogok, ha férjük kifejezi a szerelem érzését irántuk; ezért ne légy zsugori ebben a dologban, mert ha azt teszed, az rossz érzést fog kelteni köztetek.
3. A nők gyűlölik a szigorú férfiakat, de készek arra, hogy engedelmesek legyenek egy olyan férfinak, aki kedves velük; ezért bölcs légy feleségeddel, mert ez szeretetet és elégedettséget fog hozni a házastársak közé.
4. A nők szeretik a férjüktől, amit a férjük szeret tőlük. A férfi ragaszkodjon a szép ruhájához és a finom illatához.
5. Az otthon a nő birodalma, itt úgy kell, hogy érezze magát, mint egy királynő a trónján. Ne tedd tönkre ezt a környezetet, mert ha ezt teszed, gyűlölni fog téged, még ha nem is mutatja.
6. A nő számára fontos mind a férje, mind a családja szeretete. Ne állítsd választás elé, hogy „vagy ők, vagy én”. Ha téged választ is egy ilyen helyzetben, minden nappal jobban meg fog gyűlölni.
7. A nő egy hajlott bordából lett teremtve, és ez a titka szépségének és viselkedésének. Ez nem hiba, ezért ne légy vele durva, ha hibázik, mert az a csont eltöréséhez vezet, ami a válás. Ne légy figyelmetlen hibáival, hanem javítsd ki szépen.
8. A nő természetéhez tartozik, hogy elfelejti azokat az áldásokat, amiket kapott. Lehetséges, hogy valaki nagyon kedves vele, de ő ezt utána elfelejti. Ha egyszer hibázik, a felesége esetleg azt mondja: „Semmi jót nem tapasztaltam tőled.” Ne hagyd, hogy ez a viselkedés és tulajdonság, ami benne van, oda vezessen, hogy meggyűlölöd és elhagyod őt. Lehet olyan tulajdonsága, amit nem szeretsz, de sok olyan tulajdonsága is van, amit szeretsz.
9. A nő időszakonként fizikai gyengeség és fáradság állapotába kerül. Ezek alatt az idők alatt Allah felmenti őt bizonyos kötelezettségei alól, másokat később pótolhat be. Légy odaadó ezekben az időszakokban és ne kérj tőle sok dolgot.
10. Légy vele kedves, és ő lesz a legjobb, amit csak az ember remélhet ebben az életben.ˮ

 

Egy muszlim anya tanácsai
a lányának

Hasonló tanácsokat adott sok nő lányainak. Mikor Umm Ijász lányát férjhez adták Amr bin Hadzsarhoz, Kinda királyához, azt mondta a lányának:
„Szeretett lányom, tanácsot adok neked, amit tarts emlékeztetőnek. Kedves lányom, elindultál egy ismerős környezetből egy ismeretlenbe. Új otthonod idegen számodra. Légy kedves férjedhez, és ő is kedves lesz veled. Szeretett lányom, emlékezz ezekre a fontos tanácsokra, és sikeres lesz a házasságod:
•    Légy elégedett vele és mutass neki tiszteletet.
•    Mindig a legszebb módon jelenj meg előtte és ne legyen kellemetlen szagod.
•    Figyelj rá, hogy mikor álmos és mikor éhes.
•    Ne légy engedetlen vele, ne fedd fel a titkait. Ha ezt teszed, nem leszel biztonságban mesterkedéseitől. Ne mutass boldogságot, ha ő szomorú, és szomorúságot, ha ő boldog.”
Ezekből a tanácsokból látható, hogy a nő milyen fontos pozícióval rendelkezik az iszlámban, és ez cáfolja azt az állítást, hogy a nők az iszlámban el vannak nyomva.
Kedves olvasó, ahogy haladsz előre ebben a könyvecskében, olvasni fogsz Mohamed Próféta (ﷺ) magánéletéről, aki számos kötelezettsége ellenére soha nem felejtette el a jó család kialakításának fontosságát. Azt mondta:
„A legjobb közületek az, aki a legjobb a feleségéhez, és én vagyok az a közületek, aki a legjobb a feleségeihez.” (Al-Bukhári)
Az emberek ehhez a mércéhez méretnek: aki a legjobb a családjához, Allah azt szereti a legjobban. A Próféta (ﷺ) elfoglalt, nehéz élete miatt a Magasztos Allah megparancsolta neki, hogy megkérdezze feleségeit: vele maradnak, vagy elhagyják őt. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„A Próféta (ﷺ) velem kezdte és azt mondta: »Szeretnék neked említeni valamit, de ne siess a válaszadásban, hanem gondold át és kérd szüleid tanácsát.«ˮ Áisah (Allah legyen vele elégedett) így folytatta: „Ő tudta, hogy a szüleim soha nem mondanák nekem, hogy hagyjam el őt.ˮ Majd Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta: »Majd olvasta a következő részt (a Koránból): „Ó Próféta! Mondd a feleségeidnek: Ha az evilági életet áhítozzátok, és annak ékességeit, úgy gyertek ide! Megadom azt nektek és aztán szépen bocsátalak el benneteket. Ám, ha Allah után vágyakoztok és az Ő Küldötte után és a Túlvilág Országáért – úgy Allah a helyesen cselekvő kecses asszonyok számára közületek hatalmas jutalmat készített elő.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 33:28]« Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta: „»Ó Allah Küldötte, miért kérjek tanácsot a szüleimtől? Allahot választom, az Ő Küldöttét és a Túlvilágot.« Ugyanez történt a Próféta (ﷺ) többi feleségének esetében is: mind azt választották, hogy vele maradnak.” (Muszlim)
Ez a történet megmutatja, hogy a feleségei mennyire szerették őt (ﷺ) és mennyire boldogok voltak, hogy vele lehettek. A Próféta (ﷺ) nem tartotta őket láncra verve, hanem megengedte nekik, hogy megválasszák, milyen életstílust szeretnének. A Prófétának (ﷺ) egy időben kilenc felesége volt; ők mind boldog, békés és romantikus életet éltek vele.
A Próféta (ﷺ) a legnagyszerűbb személyiség a történelem folyamán, és ezt pártatlan nem muszlimok is elismerték. Thomas Carlyle, a híres skót író is tanúsítja ezt a Hősök, hős-imádat és a hősiesség a történelemben című könyvében:
„Életének korai szakaszában már elmélkedő emberként ismerték meg. Társai Al-Amín-nak, A Megbízhatónak nevezték. Egy igaz és hűséges ember: igaz abban, amit tett, amit mondott, és amit gondolt. Megfigyelték, hogy mindig jelentőségteljes dolgokról beszélt. Hallgatag ember volt, inkább hallgatott, ha nem volt mit mondani; de összeszedett, bölcs, őszinte, ha beszélt, és mindig megvilágította témáját. Csak így érdemes beszélni! Egész élete során megfigyelhetjük, hogy összességében egy szilárd, testvéries, igaz embernek tartották. Komoly, őszinte jellem, aki ugyanakkor barátságos, szívélyes, jó társaság és még humoros is – jót lehetett nevetni vele, míg vannak olyan emberek, akiknek a nevetése olyan hamis, mint minden más velük kapcsolatban. Egy spontán, szenvedélyes, igazságos, őszinte ember, tele természetes képességekkel, tűzzel és fénnyel, csiszolatlan, vad értékkel; dolgozik az életén a sivatag mélyéről.”
„Prófétának hívták, azt mondod? Miért, ott állt velük szemben, itt, nem burkolózott semmiféle misztikumba, látták, hogy saját köpenyét foldozta, javította saját cipőjét, harcolt, tanácsot adott közöttük. Biztosan látták, milyen ember volt, hadd hívják annak, aminek akarják. Egyetlen koronás császárnak sem engedelmeskedtek úgy, mint ennek az embernek a saját maga által foldozott köpenyében. A huszonhárom évnyi durva, valós próbatétel alatt úgy gondolom, itt egy igazi hősről van szó, és ez önmagáért beszél.”


A szabadidős tevékenységek fontossága

A társak szórakozása
Az iszlám azt tanítja a muszlimoknak, hogy kiegyensúlyozott életet éljenek, ezért fontos találni egy megengedett szórakozási módot, hogy az ember ne unja meg vagy ne lustuljon el vallási lelkesedésében.
Az élet kiegyensúlyozása kényes téma, mert az ember soha nem felejtkezhet meg Allahról. Az iszlám korai szakaszaiban a Próféta társai azt gondolták, hogy az iszlám olyan komoly vallás, hogy nincs hely benne a szabadidős tevékenységeknek és a szórakozásnak. Handhala bin Hudhaim Al-Hanafi (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Találkoztam Abu Bakr-al (Allah legyen vele elégedett) és megkérdezte tőlem: »Hogy vagy, Handhala?« Letörten azt feleltem: »Handhala képmutató lett.”« Abu Bakr (Allah legyen vele elégedett) meglepődött a válaszon, és felkiáltott: »SzubhánAllah! (Allah felette áll minden hiányosságnak). Mért mondod ezt?« Azt mondtam: »Mikor Allah Küldöttével (ﷺ) vagyunk, ő emlékeztet minket a Paradicsomra és a Pokolra, mintha saját szemeinkkel látnánk, de mikor hazamegyünk a családunkhoz, velük foglalkozunk, és megfeledkezünk arról, amit mondott nekünk.« Abu Bakr (Allah legyen vele elégedett) azt mondta: »Tényleg, én is ezt tapasztaltam!« Ezért Abu Bakr és én elmentünk a Prófétához (ﷺ), hogy útmutatást kérjünk az ügyben. A Próféta (ﷺ) megkérdezte: »Mi történt?« Azt mondtam: »Mikor veled vagyunk, emlékeztetsz minket a Paradicsomra és a Pokolra, mintha saját szemeinkkel látnánk, de mikor hazamegyünk a családunkhoz, velük foglalkozunk, és megfeledkezünk arról, amit mondtál nekünk.« A Próféta (ﷺ) azt mondta: »Arra esküszöm, Akinek a kezeiben van az életem, hogyha ugyanolyan vallásos állapotban lennétek, mikor a családjaitokkal vagytok, mint mikor velem vagytok, akkor angyalok szállnának alá a mennyből, hogy kezet fogjanak veletek! Ó Handhalah, van óra (erre is) és van óra (arra is).«” (Muszlim)
Ez arra utal, hogy az ember helyesen ossza szét idejét, és tartson szüneteket. A Próféta (ﷺ) ennél tovább ment, és azt tanította minden muszlimnak, hogyha boldogságot hozni családjukba és kimutatni irántuk a szeretetet nemcsak jócselekedet, de Allah bőségesen megjutalmazza ezt. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Mindaz, ami nem tekinthető Allahra való megemlékezésnek, az felesleges játék, kivéve négy dolgot: ha valaki a családjával tölt időt, ha a lovát trenírozza, ha versenyen vesz részt, vagy ha úszni tanul.” (Szahíh Al-Dzsámi)
A „szórakozás” kulturálisan elfogadott elképzelése véglegesen megváltozott, mikor a társak látták Allah Küldöttét (ﷺ), hogy gyakorolja is, amit hirdet. Dzsábir bin Szamora (Allah legyen vele elégedett) azt mondta, hogy Allah Küldötte (ﷺ) soha nem hagyta el az imahelyet napkeltéig. Amikor felkelt a nap, az emberek beszélgettek egymás közt, és volt, hogy emlegették az iszlám előtti eseményeket, és a Próféta (ﷺ) mosolygott. (Muszlim)
A Próféta (ﷺ) hangsúlyozta annak is a fontosságát, hogy az ember szüneteket tartson, és kötelezte is erre az embereket, hogy fordítsanak időt magukra, amikor engedélyezett szórakozásban vehetnek részt. Figyeljük meg, mint mondott a Próféta (ﷺ) ̔Abd Allah bin Omárnak (Allah legyen vele elégedett):
„Ó ̔Abd Allah, azt hallottam, hogy minden nap böjtölsz és egész éjjel imádkozol.” Azt mondta: „Igen, ez így igaz, Ó, Allah Küldötte.” A Küldött (ﷺ) azt mondta: „Ne tedd ezt, inkább böjtölj, és törd meg a böjtödet. Imádkozzál, és pihenjél az éjszaka során is, mert bizony a testednek is van joga feletted, a szemednek is van joga feletted, a feleségednek is van joga feletted és a vendégeidnek is van joguk feletted.” (Bukhári)

 

A Próféta feleségei és a
felüdítő szórakozás

Allah Küldötte (ﷺ) nagyon igyekezett bevonni családját a felüdítő szórakozásba. Amikor valaki ezt teszi, a szeretet és a tisztelet érzését váltja ki családtagjaiban. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„A Próféta (ﷺ) ült, és meghallotta emberek és gyerekek hangját kintről. Volt egy csoport ember, akik abesszinok körül álltak, akik táncoltak. Azt mondta (ﷺ): »Ó Áisah, gyere, nézd meg!« A vállára tettem az államat és átnéztem a résen. Majd megkérdezte: »Ó Áisa, eleget láttál, eleget láttál?« Azt mondtam: »Nem«, hogy megnézzem, mennyire vagyok fontos neki, és láttam, hogy súlyát egyik lábáról a másikra teszi (fáradt volt, de addig akart maradni, amíg a felesége szerette volna nézni az előadást.)” (Szilszilah Asz-Szahíha)
Egy másik elbeszélés szerint Ásiah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Allahra, láttam a Prófétát (ﷺ) hogy ott állt a szobám ajtajában, mikor az abesszinok lándzsákkal játszottak a mecsetben. Allah Küldötte (ﷺ) elrejtett engem a köpenyével, hogy meg tudjam nézni a lándzsa-játékot a válla felett. Miattam állt ott, amíg eleget láttam.” (Ghaiat al-Maram)
1.    A Próféta (ﷺ) elnézett néhány dolgot, hogy családjának kedvében járjon: Allah Mohamed Prófétába (ﷺ) helyezte a legmagasabb etikai viselkedésformát. A Próféta (ﷺ) soha nem okozott rossz érzést senkinek, és ha valaki udvariatlan volt vele, elnézte azt annak az embernek, és nem viselkedett vele durván.
Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„A Minában töltött napokon (Dhul-Hiddzsa 11,12 és 13. napján) Abu Bakr meglátogatott, mikor két fiatal lány dobolt. A Próféta (ﷺ) ott feküdt ruháival letakarva. Abu Bakr megszidta őket, mire a Próféta (ﷺ) felfedte arcát és azt mondta Abu Bakr-nak: »Hagyd őket, ezek az ünnep napjai.«” (Bukhári)
2.    A Küldött vágyott rá, hogy családját boldoggá tegye: Az iszlám útmutatásai arra tanítanak, hogy a muszlim legyen joviális, szellemes személyiség, azonban vissza kell tartania magát az olyan viccektől, amelyek rossz érzést okozhatnak. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Allah Küldötte (ﷺ) visszatért Al-Baqi-ból (a temetőből), mikor fájt a fejem és azt mondtam: »Ó, a fejem!« Azt mondta: »Inkább én mondhatnám, hogy „Ó, a fejem, ó, Áisah. ˮ Azt mondta: »Mi ártana neked, ha te halnál meg előbb, mert én megmosdatnálak, lepelbe tekernélek, elmondanám a halotti imát és eltemetnélek.” Akkor azt mondtam: »Mintha látnám, hogy ezt teszed. Allahra, ezt tennéd, amit most mondtál, ez után haza mennél a házamba, hogy ott töltsd az időt valamelyik feleségeddel!« Akkor a Próféta (ﷺ) mosolygott. Nem sokkal ez után a Próféta (ﷺ) megbetegedett véglegesen (abban a betegségében halt meg).” (Ad-Darni)
A Próféta (ﷺ) mindig nagyon vicces volt a családjával. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Hoztam egy lisztből készült levest a Prófétának (ﷺ), amit neki főztem. Azt mondtam Szaudának, amikor a Próféta (ﷺ) köztem és közte volt: »Egyél.« Ő visszautasította. Akkor megfenyegettem: »Egyél, különben összekenem vele az arcodat.« De még mindig visszautasította. Akkor belemártottam az ujjamat a levesbe, és összekentem vele az arcát. A Próféta (ﷺ) nevetett, és elvette a lábát, hogy (Szauda) elérjen engem, és azt mondta neki: »Kend össze (te is) az arcát.« Megtette, és a Próféta (ﷺ) nevetett.ˮ (Szilszilah Asz-Szahíha)
3.    A Próféta nevetett a családjával: A nevetés egy természetes érzelemkifejezés. A Próféta (ﷺ) nevetett azokon a vicceken, amit a családtagjai mondtak. Azt mondta (ﷺ):
„Derűs arccal találkozni a hittestvéreddel jótékonyság.” (Adab Mufrad)
Allah Küldötte (ﷺ) azt mondta:
„Ne becsüljetek le egy jó tettet sem (bármilyen kicsinek is tűnik), még azt sem, ha (muszlim) testvéretekkel örömteli arccal találkoztok.” (Muszlim)

 

Az intimitás és a gyengédség
kérdései az iszlámban

A Magasztos Allah azt mondja a Koránban:
„Az Ő Jelei közé tartozik az is, hogy magatokból feleségeket teremtett nektek, hogy velük lakjatok. És közöttetek szeretetet és könyörületet alkotott. Bizony ebben jelek vannak az olyan nép számára, amely elgondolkozik.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 30:21]
Az iszlám a dolgokat az emberi oldalról közelíti meg, ami az ember veleszületett tulajdonsága. Az iszlám nem engedi meg a szexuális vágy ellenőrizetlen, állati módon való kielégítését. A muszlim író, Muhammad Qutb azt mondta:
„Az iszlám nem csinál problémát a szex kérdéséből. Az iszlám szabályokat hozott, amelyeken belül az ember kielégítheti természetes szükségleteit (ezek között például a szexuális vágyát is), és nem akadályozza meg benne. Az iszlám lefektetett szabályai (ebben a kérdésben) hasonlók a folyó fölé helyezett hidakhoz; nem akadályozzák meg a folyást, hanem lehetővé teszik a rajta való átkelést. Ezen a módon más célokat is el lehet érni, amelyekre különben (a híd felállítása előtt) nem lett volna lehetőség. Pontosan ez a célja az iszlámnak az ember szexuális vágyával kapcsolatban. Szabályokat hoz, nem azért, hogy megakadályozza és elnyomja, hanem hogy rendszerbe foglalja és szabályozza, mert ezek az Allah által meghatározott korlátok. Allah azt mondja: „Ne hágjátok át Allah határait.” Ezek azok a határok, amelyeket Allah biztonságos korlátokként helyezett el, amelyeken belül az ember kihasználhatja ezt az energiát, és amelynek jósága átfogja mind az egyént, mind a társadalmat.”
A Próféta (ﷺ) megtiltotta, hogy az ember elutasítsa ennek az életnek a szépségeit és kivonuljon belőle. Mikor egyik társa engedélyt kért a cölibátusra, megtiltotta neki. Egy másik elbeszélés azt mondja:
„Három ember ment a Próféta feleségei házaiba, hogy kérdezzenek a Próféta istenszolgálatáról. Amikor megtudták, sajátjaikat jelentéktelennek találták, és azt mondták: »Hol vagyunk mi a Prófétához képest, akinek Allah megbocsátotta múltbeli és jövőbeli bűneit? (tehát több istenszolgálatot kell nekünk végeznünk, mint neki)« Egyikük azt mondta: »Ami engem illet, egész éjjel imádkozni fogok.« A másik azt mondta: »Én minden nap böjtölni fogok és nem töröm meg böjtömet.« A harmadik azt mondta: »Én távol tartom magamat a nőktől és soha nem fogok megházasodni.« A Próféta (ﷺ) odament hozzájuk és azt mondta: »Ti vagytok azok, akik ezt és ezt mondták? Allahra, én jobban félem Allahot mint ti, és én vagyok a legengedelmesebb és leginkább kötelességtudó köztetek Iránta, de én böjtölök és megtöröm a böjtöt (nem böjtölök minden nap), imádkozom éjszakai imát (az éjszaka egyik részében) és alszom (az éjszaka másik részében), és házasodom nőkkel. Tehát aki elfordul a szunnámtól, az nem tartozik hozzám.«” (Muszlim)
A Próféta (ﷺ) megparancsolta a muszlimoknak, hogy házasodjanak meg. Azt mondta:
„Ó fiatalok, aki közületek megengedheti magának, az házasodjon meg, mert ez (segít nekik) lesütni a szemet (megfékezni a tiltott pillantásokat), és aki nem képes az böjtöljön mert az csökkenti a szexuális vágyat.” (Al-Bukhári)
A Próféta (ﷺ) tudatta a muszlimokkal, hogy a házasság istenszolgálat. Azt mondta (ﷺ):
„»Ha valaki szexuális vágyát kielégíti, az is adakozás.« (A társak) megkérdezték: »Ó Allah Küldötte! Az ember, ha kielégíti a vágyát, még jutalmat is kap?« Azt felelte: »Mondjátok, ha törvénytelen módon tette volna, az nem lenne bűn? Hasonlóképpen, ha törvényesen teszi, jutalmat kap.«” (Muszlim)

 

A Próféta (ﷺ) gyengédsége

A következőkben néhány példát olvashatunk a Próféta (ﷺ) feleségei iránti gyengédségéről:
1.    A Próféta (ﷺ) lojalitása feleségei iránt: A Próféta (ﷺ) megparancsolta a muszlimoknak, hogy menjenek a feleségükhöz, ha látnak egy nőt, aki felkelti szexuális vágyukat, hogy ezt a vágyat törvényesen elégítsék ki. Ezáltal a muszlim megvédi magát a bűnbeeséstől, és megszabadul a sátán sugalmazásaitól.
2.    A Próféta vágya, hogy lássa családját: Az ember ne töltsön túl sok időt családjától távol, és ha valaki elutazik, próbáljon a lehető leghamarabb hazatérni. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Az utazás egyfajta büntetés, mert az ember nem tud rendesen aludni és enni. Tehát ha valaki teljesítette utazása célját, gyorsan térjen vissza a családjához.” (Bukhári)
3.    Fenntartani a könyörület kapcsolatát férj és feleség között: Az ajándékozás a szerelem és a társság jele. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Ajándékozzátok meg egymást és szeretni fogjátok egymást.” (Al-Bukhári)
A Próféta (ﷺ) azt is mondta:
„Ó muszlim nők, ó muszlim nők, egy nőnek sem szabad lebecsülnie szomszédasszonya ajándékát, még akkor se, ha csak egy birka körme az.” (Al-Bukhári)
4.    A Próféta (ﷺ) figyelmes volt családjával: Odafigyelni a család szükségleteire és gondoskodni róluk a felelős házastárs jele. A sátán mindig igyekszik ártani az embernek és eltávolítani attól, ami etikus. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„A szem paráználkodik, és paráználkodása a tiltott dologra való tekintet. A fül paráználkodik és paráználkodása a tiltott dolgok meghallása. A nyelv paráználkodik és paráználkodása a tiltott dolgok mondása. A kéz paráználkodik és paráználkodása a tilalmas dolgok érintése. A láb paráználkodik és paráználkodása elmenni a tilalmas dolgokhoz. A szív vágyik és áhítozik; ezek után az ember vagy valóban paráználkodik, vagy közel kerül ahhoz.” (Muszlim)
A Próféta (ﷺ) szép példát hagyott ezzel kapcsolatban. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta, hogy amikor a hívő nők kivándoroltak és hűségesküt tettek a Prófétának (ﷺ), elfogadta a száj esküjét.
„A Próféta (ﷺ) keze soha nem érintette meg egyik nő kezét sem.” (Ibn Mádzsah)
5.    A Próféta nyíltan kifejezte felségei iránti szerelmét: Khadidzsa (Allah legyen vele elégedett) szerepe a Próféta (ﷺ) életében felejthetetlen volt. Mindig emlékezett róla és tiszteletét fejezte ki iránta haláláig. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Soha nem voltam féltékeny Allah Küldötte (ﷺ) egyik feleségére sem, de Khadidzsa esetébe, bár soha nem találkoztam vele (három évvel azelőtt halt meg, mint hogy Áisah hozzáment volna a Prófétához).ˮ Hozzátette, hogy: „Amikor csak Allah Küldötte (ﷺ) birkát vágott, azt mondta: »Küldjetek belőle Khadidzsa barátnőinek.« Egyik nap azt mondtam: »Mindig csak Khadidzsa jár az eszedben.« Erre Allah Küldötte (ﷺ) azt mondta: »Az iránta való szerelmet a szívemben Maga Allah táplálta.«” (Muszlim)
6.    A Próféta (ﷺ) tisztán jelent meg feleségei előtt: A muszlimoknak kötelező magas etikai és erkölcsi jellemmel rendelkezni és minden helyzetben higiénikusnak lenni. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Ha valakinek szexuális kapcsolata volt feleségével és utána meg akarja ismételni, végezzen wudhut.” (Ibn Mádza)
Amikor valaki megkérdezte őt erről, azt felelte:
„Ez tisztább, jobb és higiénikusabb.” (Abu Dawúd)
7.    A Próféta szenvedélye feleségei iránt: Az igaz szerelem minden határon átível. Bármilyen helyzetben megnyilvánul, nem csökken. Ezt a leckét szeretett Prófétánk (ﷺ) életéből vesszük. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„A Próféta (ﷺ) és én ugyanabból a lavórból fürödtünk, mikor dzsunub állapotban voltunk (tisztátalan állapot szexuális házastársi kapcsolat után). Menzesz alatt azt mondta nekem, hogy vegyek fel egy izárt (derék alatt viselt ruhadarab), és megölelt engem (előjáték valódi szexuális házasélet nélkül). Mikor Itikáfban volt, a fejét közel tette hozzám, és megmostam, mikor a menzeszem volt.” (Al-Bukhári)
8.    Soha nem szabad elterjeszteni a hálószobatitkokat: A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Valóban, a legrosszabb ember Allah előtt a Feltámadás Napján az a férfi, aki szexuális kapcsolatot létesít feleségével, majd elterjeszti a titkait.” (Muszlim)
9.    A Próféta (ﷺ) kedveskedett feleségeivel: A Próféta (ﷺ) Áisát (Allah legyen vele elégedett) Áisnak hívta (Áisah becézett formája). Úgy is nevezte Áisát, hogy „Humaira” (fehér bőrű, piros arcú nő). (Szilszilah Asz-Szahíha)
10.    A Próféta (ﷺ) egy takaró alatt pihent feleségével: A Próféta (ﷺ) akkor is feleségeivel aludt, mikor menstruációs periódusuk volt. A Próféta (ﷺ) a feleségeivel ült, evett, ivott, és kifejezte irántuk érzéseit. Ha megnézzük az Ótestamentumot (a zsidók és a keresztények szent könyvét), azt találjuk, hogy a nőket tisztátalannak említi menstruációs időszakuk alatt a Leviticus könyvében (15:19).
Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„A Próféta (ﷺ) éjszakai imát végzett úgy, hogy a közelében álltam, a menstruációs időszakom alatt. Volt, hogy volt rajtam egy takaró, és a másik része a Prófétán (ﷺ) volt.” (Muszlim)
Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt is mondta:
„A Próféta az ölemben pihent, mikor menstruációs időszakomban voltam, és Koránt recitált.” (Bukhári)
11.    A Próféta (ﷺ) a feleségével fürdött: A Próféta (ﷺ) mindig igyekezett feleségeit boldoggá tenni minden helyzetben. A Próféta (ﷺ) feleségével, Áisával (Allah legyen vele elégedett) fürdött, aki azt mondta:
„Allah Küldöttével (ﷺ) fürödtem és egy vizes edényt használtunk. Ő el akarta használni a vizet előlem, és én is el akartam használni előle (viccből), míg ő (ﷺ) azt mondta (viccből): »Hagyjál nekem is!« és én is azt mondtam: »Hagyjál nekem is!«” (An-Naszái)
12.    A Próféta (ﷺ) megcsókolta feleségét: Csókold meg gyakran a házastársadat. Mikor elmész otthonról, tedd szokássá, hogy megcsókolod a feleségedet. Mikor hazatérsz, akkor is csókold meg, hogy megmutasd neki, mennyire hiányoltad.
A fizikai kapcsolat a házasságban nagyon fontos. A híres mondás úgy tartja: „A tettek hangosabban beszélnek a szavaknál.” Mutasd ki házastársadnak, hogy szereted. A sikeres kapcsolat a „kis dolgokon” múlik, amit játékból teszünk, ezek nagy szerepet játszanak a kapcsolat sikerében. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Egy nap Allah Küldötte (ﷺ) meg akart csókolni engem, de azt mondtam neki: »Böjtölök.« Azt felelte: »Én is böjtölök.« és megcsókolt ennek ellenére.” (Szilszilah Asz-Szahíha)

 

A Próféta (ﷺ) emberi természete

Allah Küldötte (ﷺ) egy, a prófétasággal kitüntetett emberi lény volt. A Magasztos Allah megparancsolta neki, hogy adja át az iszlám üzenetét az egész emberiségnek, hogy megmeneküljenek meg az ember alkotta rendszerektől és megkapják Allah rendszerének igazságosságát. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd: Én is csak olyan ember vagyok, mint ti! És az sugalltatott nekem, hogy a ti Istenetek – az egyetlen Allah! És az, aki az Urával való találkozásra vágyik, az jóravaló módon cselekedjék és az Ura szolgálatába ne állítson társat!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 18:110]
A Próféta (ﷺ) nem rendelkezett istenséggel, nem ismerte a láthatatlant, és halála után nem képes ártani vagy használni senkinek. Nem volt hatalma arra sem, hogy megváltoztassa a természeti erőket. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd: Nem rendelkezem sem ártani, sem használni tudás hatalmával a magam javára, kivéve, ha Allah úgy akarja. Ha ismerném a láthatatlant, akkor sok jóban lenne részem és nem érhetne engem semmi rossz. Ám én csak intő és örömhír hozó vagyok az olyan emberek számára, akik hisznek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:188]
Bár a Próféta (ﷺ) megkapta azt a kegyet, hogy közvetítheti Allah Szavát, de ezzel soha nem élt vissza. Azt mondta (ﷺ):
„Ne magasztaljatok engem, ahogy a keresztények magasztalták Mária fiát. Valóban, én csak Allah szolgája vagyok, ezért mondjátok: »Allah szolgája és Küldötte.«” (Bukhári)
A Próféta (ﷺ) tulajdonságai tisztán emberiek, ő nem volt halhatatlan. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mohamed csupán egy küldött. Már előtte is eltávoztak a küldöttek. És vajon, ha meghalna, vagy megöletne, akkor elfordulnátok? Ám az, aki elfordul, az semmiben sem lehet Allah kárára. Allah jutalmazni fogja a hálásakat.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 3:144]
A Próféta (ﷺ) ki volt téve minden emberi helyzetnek: volt, hogy megbetegedett és legyengült. ̔Abd Allah bin Maszúd (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Meglátogattam Allah Küldöttét, (ﷺ) amikor magas lázban szenvedett. Azt mondtam: »Ó, Allah Küldötte (ﷺ)! Magas lázad van.« Azt mondta: »Igen, olyan magas lázam van, mint közületek két embernek.« Azt mondtam: »Ez azért van, mert te kétszeres jutalmat kapsz?« Azt mondta: »Igen, azért. Egy muszlim sem szenved el semmilyen ártalmat, még egy tüske szúrását sem anélkül, hogy Allah el ne törölne miatta bűneiből, ahogy a fa lehullajtja a leveleit.«” (Bukhári)
Hogy megértsük a fenti hadíthban azt a részt, hogy „olyan magas lázam van, mint közületek két embernek”, a következő hadítht is el kell olvasnunk:
Szaád bin Abu Waqqasz (Allah legyen vele elégedett) közölte:
„Azt kérdeztem: »Ó Allah Küldötte, kik azok az emberek, akik a legsúlyosabb próbatételeket kapják?« Azt mondta: »A Próféták, majd a hozzájuk legközelebbiek (istenszolgálatban és vallásosságban), majd akik hozzájuk a legközelebb vannak (istenszolgálatban és vallásosságban). Az ember vallási meggyőződése alapján lesz próbára téve. Ha szilárd vallási meggyőződésében, akkor súlyosabb próbatételt kap, ha azonban gyenge a vallási meggyőződése, próbatételét eltökéltsége szerint kapja. A próbatételek addig érik az embert, amíg úgy nem jár az ember a földön, hogy nem marad bűne.«” (Ibn Mádzsah)
A Próféta (ﷺ) megtapasztalta a szomorúságot is, mint bárki más; valójában minden emberi érzést megtapasztalt. Mikor a Próféta fia, Ibrahim nagyon beteg lett és világossá vált, hogy nem fogja túlélni a betegséget, a Próféta (ﷺ) elment, hogy lássa a fiát. Könnyek folytak a szeméből, miután meghalt, és azt mondta:
„A szem tele van könnyekkel, a szív szomorú, de nem mondunk semmit, csak amivel Allah elégedett. Valóban, Ibrahim, mi szomorúak vagyunk.” (Muszlim)
A Próféta (ﷺ) feledékeny is volt bizonyos esetekben. Abu Huraira (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Allah Küldötte (ﷺ) vezetett minket egy imában, ami négy rakát tartalmazott (imaegység – a déli vagy a délutáni ima volt az) és csak két rakát végzett, majd korábban befejezte... Volt egy ember, akit Dhul-Jadain-nak hívtak, és megkérdezte a Prófétát (ﷺ): »Ó Allah Küldötte! Elfelejtetted, vagy az ima megrövidült?« A Próféta (ﷺ) azt mondta: »Se nem felejtettem el, és nem is rövidült meg az ima.« Azt mondta (Dhul-Jadain): »Csak két rakát imádkoztál!« A Próféta (ﷺ) megkérdezte (a többieket): »Amit Dhul-Jadain mond, az igaz?« Azt mondták (a többiek): »Igen, igaz.« A Próféta (ﷺ) felállt és befejezte az ima hátralévő részét, amit elfelejtett, és a végén azt mondta: »Allahu Akbar« és kétszer leborult feledékenységi leborulásként (ezt Szidzsud asz-Szahu-nak nevezik).” (Bukhári)
A Próféta (ﷺ) nem volt tévedhetetlen az evilági kérdéseket illetően.
„A Próféta (ﷺ) elhaladt néhány pálmafa mellett és látott egy csoport embert, akik a fákat porozzák. Megkérdezte: »Mit csinálnak ezek az emberek?« Azt mondták neki: »Vesznek egy részt a (növény) hímnemű részéből és beleteszik a nőnemű részébe.« Azt mondta: »Nem hiszem, hogy ez hasznos lenne.« Ezt elmondták nekik (az embereknek, akik porozták a növényeket), ezért abbahagyták ezt a tevékenységet. Ezt megtudta a Próféta (ﷺ) és azt mondta: »Ez csak az én véleményem. Ha hasznos, csinálják csak. Én csak egy ember vagyok, mint ti, és amit én gondolok, az vagy jó, vagy nem. Amikor azonban azt mondom: „Allah azt mondja:”, akkor soha nem hazudok Allahról.«” (Ibn Mádzsah)

 

A Próféta (ﷺ) emberi viselkedése

1.    Az emberek felé általánosságban: A Próféta (ﷺ) nagyon emberiesen viselkedett másokkal. Azt mondta:
„Ó Allah, Mohamed csak egy emberi lény; ő is haragra gerjed, ahogy mások haragra gerjednek, és egyezséget kötöttem Veled, amit Te soha nem szegsz meg: hogy minden hívőnek, akit megsértettem, vagy akivel durván beszéltem, vagy akit megbüntettem, tedd azt számára a megbocsátás és a Hozzád való közeledés eszközévé, Hozzád, a Feltámadás Napján.” (Muszlim)
2.    A törvényalkotásban: A Próféta (ﷺ) nagyon emberies volt, mikor törvényeket hozott. Azt mondta (ﷺ):
„Én csak egy ember vagyok, amikor eljöttök hozzám, hogy eldöntsem, kinek van igaza, vagy ki tévedett, lehet, hogy valaki közületek képes az oldalát jobban képviselni, és ezáltal engem meggyőzni. Én aszerint ítélkezem, amit hallok, tehát ha én valakinek a javára ítélek valamit, ami nem az övé, az ne vegye el, mert az a Tűz egy darabja a számára.” (Bukhári)
3.    Társadalmi életében: A Próféta (ﷺ) emberien viselkedett társadalmi életében. Megházasodott és másokat is arra ösztönzött, hogy házasodjanak meg és legyenek gyerekeik. A Magasztos Allah azt mondja:
„Már előtted is küldtünk Küldötteket és feleségeket és utódokat adtunk nekik. Egyetlen Küldött sem hozhatott el jelet, csak Allah engedelmével. Minden szabott időnek Könyve van.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 13:38]
4.    A Küldött (ﷺ) megbocsátó természete: Allah Küldötte (ﷺ) elnézte feleségei féltékenységét, és a legjobb módon kezelte ezt. Viselkedése olyan kedves volt, hogy azonnal megszüntetett minden feszültséget.
Anasz bin Malik (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Amikor a Próféta (ﷺ) az egyik feleségének a házában volt, a hívők egyik anyja (vagyis a Próféta egy másik felesége) küldött egy tál ételt. Az a feleség, akinek a házában a Próféta (ﷺ) volt, megütötte a szolga kezét, így az edény leesett és összetört. A Próféta (ﷺ) összeszedte az edény darabjait, majd elkezdte az ételt is összeszedni, ami az edényben volt és azt mondta: »Édesanyátok (a feleségem) féltékeny volt.« Majd a szolgával küldetett egy ép edényt vissza annak a feleségének, akinek az edénye összetört, és a töröttet ott hagyta annak a házában, ahol összetört.” (Al-Bukhári)
5.    A Próféta (ﷺ) lojalitása felesége iránt: Lojalitás, hűség, kölcsönös kedves gesztusok mind az ember jellemének szépségére utalnak. Amikor Khadidzsát (Allah legyen vele elégedett) említették a Próféta (ﷺ) jelenlétében, a Próféta (ﷺ) mindig tisztelettel beszélt róla és nagyon dicsérte.
Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Amikor Allah Küldötte (ﷺ) említette Khadidzsát, a legszebb szavakkal beszélt róla. Egy nap féltékeny voltam, és azt mondtam neki: »Látom, hogy sokszor emlegeted őt, nem adott Allah neked jobbat nála?« (Azt mondta:) »Allahra, nem adott nekem jobbat nála. Ő hitt nekem, amikor az emberek meghazudtoltak. Segített nekem a pénzével, amikor az emberek elfordultak tőlem, és Allah csak tőle adott nekem gyermekeket.«” (Ahmed)
6.    A Próféta szép viselkedése feleségeivel: A Prófétáról (ﷺ) soha nem jegyezték fel, egész életében, hogy megütött volna egy nőt. Minden otthonban vannak problémák, és a Prófétáé sem volt kivétel.
Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Allah Küldötte (ﷺ) soha nem ütött meg nőt.” (Ibn Hibbán)
Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Allah Küldötte (ﷺ) soha nem ütött meg senkit a kezével, sem szolgát, sem nőt, de természetesen harcolt Allah Ügyéért. Soha nem állt bosszút az ellene elkövetett rossz miatt, csak olyan dolgokért, amiket Allah sérthetetlennek nyilvánított, de az emberek megsértették. Az ilyen esetekben bosszút állt a Magasztos és Dicsőséges Allahért.” (Szilszilah Asz-Szahíha)
Amikor a Qurais népe megtámadta a Prófétát (ﷺ) az Uhud csatában, a foga eltört és a sebei véreztek, de ő azt mondta:
„Ó Allah, bocsáss meg népemnek, mert ők nem tudják (hogy mit tesznek)!” (Szilszilah Asz-Szahíha)
7.    A Próféta (ﷺ) könyörülete feleségei iránt: Allah Küldötte (ﷺ) kilenc nőt vett feleségül; minden házasságnak megvolt a saját oka. Annak az oka, hogy elvette Szauda bint Zamah-t (Allah legyen vele elégedett), egyedül az volt, hogy szeretet és könyörületet adjon neki. Amikor a Próféta (ﷺ) elvette őt, ötvenöt éves volt, öt évvel idősebb a Prófétánál (ﷺ). Ez a házasság sokkolta Mekka népét, mert Szauda nem volt sem szép, és nem is rendelkezett olyan tulajdonságokkal, amelyek egy férfi vágyát felkeltenék. A Próféta (ﷺ) csak azért vette feleségül, hogy könyörületes legyen vele, mert Medinába Abesszíniából özvegyként érkezett. Egy idő után a Próféta (ﷺ) gondolkozott rajta, hogy elválik tőle, hogy ne terhelje őt a feleség férje iránti kötelességeivel.
„Szauda (Allah legyen vele elégedett) attól félt, hogy a Próféta (ﷺ) elválik tőle, és azt mondta neki: »Ó Allah Küldötte, ne válj el tőlem, tarts meg feleségedként, csak napjaimat hadd adjam Áisának.« Így is tett és Allah kinyilatkoztatta a következő áját ezzel kapcsolatban:
„Ha egy asszony attól fél, hogy a férje rosszul bánik vele, vagy elfordul tőle, abban az esetben nem tekinthető bűnüknek, ha egymás között békés megegyezésre jutnak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:128]ˮ (At-Tirmidhi)
Szauda (Allah legyen vele elégedett) a Túlvilágon is szeretett volna a Küldött (ﷺ) felesége lenni.
8.    Könyörület felesége iránt: Anasz (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Allah Küldötte (ﷺ) belépett a mecsetbe, és talált egy kötelet, ami két oszlop közé volt kifeszítve. Azt kérdezte: »Mi ez a kötél?« Azt mondták neki: »Ez (a feleségedé) Zainabé. Amikor imádkozik, ha elfárad, erre támaszkodik.« A Próféta (ﷺ) azt mondta: »Szedjétek le. Mindenki annyit imádkozzon, amennyit tud; ha elfárad, üljön le.«” (An-Naszái)
A Próféta (ﷺ) nem akarta, hogy feleségének nehéz legyen, ezért említette annak fontosságát, hogy az ember annyit imádkozzon, amennyit bír.
9.    A Küldött elnéző természete: Allah Küldötte (ﷺ) volt a legelnézőbb ember. Időnként hallott családjától olyan szavakat, amelyek bántották őt, de nem reagált ezekre. Inkább megbocsátott és könnyedén átsiklott ezeken a kérdéseken. Általában egyszerűen felelt egy mosollyal, kimutatva nekik a szeretetét.
„Amikor Abu Bakr engedélyt kért, hogy belépjen a Próféta házában hallotta, hogy Áisah (Allah legyen vele elégedett) felemelte a hangját a Prófétára, és annyira megharagudott, hogy meg akarta pofozni a lányát. A Próféta (ﷺ) sietett, hogy megakadályozza Abu Bakrt ebben a cselekedetében. Abu Bakr haragosan kiment, és mikor elment, a Próféta (ﷺ) azt mondta Áisának: »Látod, megmentettelek ettől az embertől!« Abu Bakr (Allah legyen vele elégedett) meglátogatta őket néhány nappal később, és úgy találta őket, hogy együtt nevetnek. Azt mondta nekik: »Vigyetek be a békétekbe, ahogy belevittetek a háborútokba.« A Próféta (ﷺ) azt mondta: »Ezt tettük, ezt tettük.«” (Abu Dáwúd)
10.    Könnyebbség az emberi kapcsolatokban: Abu Huraira (Allah legyen vele elégedett) azt közölte:
„Egy beduin vizelt a mecsetben, és az emberek oda futottak, hogy megverjék. Allah Küldötte (ﷺ) azt mondta nekik: »Hagyjátok, majd öntsetek egy vödör vizet arra a helyre, ahová a vizelet elért. Azért lettetek elküldve, hogy megkönnyítsétek a dolgokat (az embereknek), nem azért lettetek elküldve, hogy megnehezítsétek nekik.«” (Al-Bukhári)
Ez volt az alap, amely szerint a Próféta (ﷺ) az emberekkel viselkedett általában. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Hafszah (Allah legyen vele elégedett) és én kaptunk ajándékba ételt egy nap, amikor böjtöltünk. Egyikünk azt mondta a másiknak: »Megtöröd a böjtöt, hogy ehessünk?« A másikunk azt mondta: »Igen.« Tehát megtörtük a böjtünket, és amikor Allah Küldötte (ﷺ) megérkezett, elmondtuk neki: »Ó Allah Küldötte, ezt az ételt kaptuk ajándékba, ezért meg akartuk enni, és megettük.« A Próféta (ﷺ) azt mondta: »Ne aggódjatok, böjtöljetek egy napot ehelyett a nap helyett, amikor megtörtétek a böjtöt.«” (Ibn Hibbán)
11.    Nagylelkűség a felesége iránt: A legjobb falat étel és korty víz az, amit a családodnak adsz. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Nem költötök semmit Allahért, csak úgy, hogy jutalmat kaptok érte, még azért a falat ételért is, amit feleségetek szájába tesztek.” (Al-Bukhári)
12.    Soha nem kicsinyelte le feleségei igényeit: Allah Küldötte (ﷺ) nagyon érzékeny volt feleségei érzései iránt, és nem haragudott meg rájuk semmiért. Ammar bin Jasszer (ﷺ) azt mondta:
„Allah Küldötte (ﷺ) megállt pihenni az éjszaka végéig Uwlat Al-Dzsais-nál. Felesége, Áisah (Allah legyen vele elégedett) vele volt, és zifár gyöngyökből (fekete és fehér jemeni gyöngyök) álló nyaklánca elszakadt. A hadsereget visszatartották, hogy keressék a nyakláncát, míg eljött a hajnalpír, de nem volt az embereknél víz. Abu Bakr (Allah legyen vele elégedett) megharagudott rá és azt mondta: »Fenntartottad az embereket, és nincs vizük.« Akkor a Magasztos és Dicsőséges Allah kinyilatkoztatta a Tajammum engedélyét, tehát hogy lehet tiszta földdel mosakodni. A muszlimok tehát felkeltek Allah Küldöttével (ﷺ), megütötték a földet a kezükkel, majd felemelték a kezüket és nem csapták össze, hogy leporolják a földet, hanem átsimították vele az arcukat és a karjukat a vállukig, majd a karjuk belső részét a hónaljukig.” (Ahmed)
13.    Hasznos ajándékokat adott: Amikor a férj a feleségnek virágot ajándékoz, az arra utal, hogy a szerelem jelen van kettejük közt. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Ha valaki bazsalikom virágot kap ajándékba, ne utasítsa el; könnyű vinni és jó illata van.” (Muszlim)
14.    Jó megjelenés és illat: Ha valakinek jó a megjelenése és az illata, akkor mások jól érzik magukat vele. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Láttam a parfüm csillogását a Próféta (ﷺ) fején, amikor Ihrám állapotban volt.” (An-Naszái)
Mikor Áisát (Allah legyen vele elégedett) megkérdezték:
„Mit csinált a Próféta (ﷺ), amikor megérkezett hozzád?” Azt mondta: „Mikor megérkezett (ﷺ), először sziwákot használt (megtisztította a fogait).” (Ibn Mádzsah)
A Próféta (ﷺ) mindig a tisztaság állapotában volt. Anasz bin Malik (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Soha nem éreztem kellemesebb illatot, mint a Próféta (ﷺ) illatát.” (Muszlim)
15.    Tudatta másokkal, hogy szereti feleségeit: A Próféta (ﷺ) nyíltan beszélt feleségei iránti érzelmeiről, hogy társait (Allah legyen velük elégedett) megtanítsa arra, hogy érzelmesek legyenek feleségeik iránt.
„Amr bin Al-Ász (Allah legyen vele elégedett) megkérdezte a Prófétát (ﷺ): »Kit szeretsz a legjobban az emberek közül?« Azt mondta: »Áisát.« Akkor azt mondta: »Úgy értettem, hogy a férfiak közül.« Azt mondta: »Akkor az édesapját.« Majd megkérdezte: »És utána kit?« Azt mondta: »Omárt.«” (Al-Bukhári)
16.    Aggódott családja biztonságáért: A félelem egy természetes érzés, amit a Próféta (ﷺ) is megtapasztalt. Nem akarta, hogy bármi rossz történjen családtagjaival.
Anasz bin Malik (Allah legyen vele elégedett) közölte:
„Ő és Abu Talha a Próféta társaságában közeledtek (Medina felé), amikor Szafija (Allah legyen vele elégedett) (a Próféta felesége) a Próféta (ﷺ) mögött utazott egy nősténytevén. Miután egy bizonyos utat megtettek, a teve megcsúszott, és a Próféta (ﷺ) és a felesége (Szafija) is leestek. Abu Talha gyorsan leugrott a tevéjéről, a Prófétához ment (és azt mondta neki): »Ó Allah Küldötte! Megsérültél?« A Próféta (ﷺ) azt mondta: »Nem, de gondoskodj a hölgyről (a feleségemről).« Abu Talha eltakarta arcát a ruhájával, odament hozzá, majd ráterítette ruháját. A nő felállt, és Abu Talha előkészítette a tevéjüket (megerősítette a nyerget, stb.) majd mindketten (A Próféta (ﷺ) és Szafija) felszálltak rá. Ezután mind tovább haladtak, és mikor Medina közelébe értek, a Próféta (ﷺ) azt mondta: »Áibún, táibún, ábidún, liRabbiná hámidún (Visszatérünk, készek vagyunk a megbánásra, (Urunkat) szolgáljunk és Urunknak adunk hálát.« A Próféta (ﷺ) végig ismételte ezeket a szavakat, míg be nem értek Medinába.” (Al-Bukhári)
17.    A család jóléte a Túlvilágon: A Próféta (ﷺ) szerette, ha családtagjai jól érzik magukat, és nagyon igyekezett, hogy minden ügyük jól alakuljon, különösen, ha Allah elégedettségének eléréséről volt szó. A Magasztos Allah azt mondja:
„Minden teremtett lélek meg fogja kóstolni a halált! Ám ti teljes jutalmatokat a Feltámadás Napján kapjátok meg. Ám, akik távol tartatnak a Tűztől és a Paradicsomba kerülnek be, azok győzelmet arattak. Ám az evilági élet csupán csalóka élvezet.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 3:185]
Allah Küldötte (ﷺ) gondoskodott a családjáról és a jutalommal járó tettek megtételére vezette őket. Umm Szalamah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Allah Küldötte (ﷺ) felkelt hirtelen és azt mondta: »Szubhán Allah (Allah mentes minden hiányosságtól), milyen nagy jutalmat nyilatkoztatott ki Allah ma, és milyen nagy Fitna érkezett le! Ki kelti fel azokat, akik ezekben a szobákban alszanak (a feleségeit), hogy imádkozzanak éjjel, mert valóban, lehet, hogy valaki fel van öltözve ebben az életben, de a Túlvilágon meztelen lesz.«” (Al-Bukhári)
18.    A kémkedés tilalma a családon belül, és a bizalom egymás közt: A Próféta (ﷺ) nem fogadta el, hogy valaki gyanakvó legyen családtagjaival. A Próféta (ﷺ) arra tanította társait, hogy bízzanak meg feleségükben. Dzsábir bin ̔Abd Allah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Elkísértük Allah Küldöttét (ﷺ) egy expedícióra. Mikor (visszafelé) jöttünk Medinába, és haza akartunk menni, azt mondta: »Várjatok, és később menjetek haza, hogy a rendezetlen hajú asszony megfésülje a haját, és az olyan asszony, akinek a férje elutazott, le tudja szedni a szőrt a testéről.«” (Muszlim)
19.    A Próféta (ﷺ) bőkezűsége: A Próféta (ﷺ) mindig igyekezett bőkezű lenni. Azt mondta (ﷺ):
„Ha Allah valakit közületek ellátott valami jóval, ossza meg azt a jót a családjával.” (Szahíh Al-Dzsámi)
A Próféta (ﷺ) mindig alkalmazta gyakorlatban, amit hirdetett. Anasz (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Umm Szulaim (Allah legyen vele elégedett) friss datolyát küldött ajándékba a Küldöttnek (ﷺ), és a Próféta elkezdte megtölteni kezét datolyával és elküldte az egyik feleségének, majd ismét megtöltötte a kezét és elküldte egy másik feleségének, és ezt így folytatta annak ellenére, hogy ő is akart belőle enni.” (Ahmed)
20.    A Próféta (ﷺ) alázatos természete: Aki alázatos, annak Allah felemeli státuszát. A Próféta (ﷺ) soha nem becsült le senkit maga körül. Ilyen volt ő etikai viselkedése szempontjából. Anasz (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Láttam, hogy a Próféta (ﷺ) csinált neki (Szafijának, a feleségének) egyfajta párnát a (saját) köpenyéből a (felesége) háta mögé (a tevén). Majd letérdelt a teve mellé, és felemelte lábát, hogy Szafija (Allah legyen vele elégedett) a térdére tehesse a lábát, és felszállhasson (a tevére).” (Al-Bukhári)
21.    Ismerte a feleségei érzelmes oldalát: A Próféta (ﷺ) megfelelő időt szentelt arra, hogy megismerje, feleségei hogy érzik magukat. Azt mondta Áisának (Allah legyen vele elégedett):
„Én tudom, hogy mikor vagy velem elégedett, és mikor haragszol rám.” Megkérdezte: „Honnan tudod?” Azt mondta: „Amikor elégedett vagy velem, azt mondod: »Nem, Mohamed Próféta Urára«, és mikor haragszol rám, azt mondod: »Nem, Ibrahim Próféta Urára«.” (Al-Bukhári)
22.    A Próféta (ﷺ) igazságossága a feleségeivel: Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Allah Küldötte (ﷺ) nem részesített előnyben egyikünket sem a másiknál, ami az ideje megosztását illeti, amit velünk töltött. Nagyon ritkán volt, hogy nem látogatott meg minket egy nap (tehát minden nap meglátogatott minket). Minden feleségének a házába elment anélkül, hogy szexuális kapcsolatot tartott volna vele, majd elment ahhoz, akinek a napja volt, és az ő házában aludt.” (Abu Dáwúd)
Még akkor is, mikor nagyon beteg volt, igazságos volt a feleségeivel.
„Allah Küldötte (ﷺ) végső betegségében megkérdezte: »Hol leszek holnap? Hol leszek holnap?« Áisah sorát várva. A feleségei megengedték neki, hogy oda menjen, ahová szeretne. Így Áishánál maradt, míg meghalt, mikor nála volt.” Áisah hozzátette: „A Próféta (ﷺ) az én napomon halt meg az én házamban, és Allah úgy vitte el, miközben a feje a mellkasomon volt és nyála összekeveredett az én nyálammal.” Áisah hozzátette: „̔Abd ar-Rahman bin Abu Bakr bejött, és egy sziwák volt nála, amivel a fogát tisztította. Allah Küldötte (ﷺ) ránézett, és én azt mondtam neki: „Ó Abd ar-Rahman, add nekem ezt a sziwákot.” Nekem adta és elvágtam, megrágtam (a végét), és odaadtam Allah Küldöttének (ﷺ), aki megtisztította vele a fogát, míg mellkasomon pihent.” (Al-Bukhári)

 

A Próféta (ﷺ) társadalmi élete családjával

1.    Kedvesség a családdal: A Próféta (ﷺ) nagyon kedves volt családtagjaival. A Próféta (ﷺ) azt mondta Áisának (Allah legyen vele elégedett):
„Ó Áisah, légy kedves. Valóban, mikor Allah jót akar egy családban, akkor a családtagokat kedvesekké teszi egymás iránt.” (Ahmed)
2.    Szolgálta családját: A Próféta (ﷺ) mindig segített a házimunkában. Áisah (Allah legyen vele elégedett) elmagyarázta, hogy ez hogy történt. Azt mondta (Allah legyen vele elégedett):
„Valaki megkérdezte tőlem, hogy a Próféta (ﷺ) dolgozott-e a házamban, és azt feleltem: »Igen, megjavította a cipőit és megvarrta a ruháit, és dolgozott a házában, mint bárki más közületek a házában.«” (Ibn Hibbán)
3.    A Próféta kiszolgálta magát: A Próféta (ﷺ) saját maga gondosodott szükségleteiről. Nem várta el feleségeitől, hogy kiszolgálják. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta, hogy a Próféta (ﷺ) maga tisztította a ruháit, megfejte a birkákat és kiszolgálta magát. (Szahíh Al-Dzsámi)
4.    Költött a családjára: A bőkezűség és a családra való költés olyan alapelvek, amelyeket a Próféta (ﷺ) mélyen elültetett a társai szívébe. Azt mondta (ﷺ):
„Valóban, Allah Bőkezű és Ő szereti a bőkezű embereket. Ő valóban Bőkezű és szereti a bőkezűséget.” (Asz-Szilszila Asz-Szahíha)
A Próféta (ﷺ) azt is mondta:
„Egy olyan dinár, amit Allah Útján költötök el, vagy egy rabszolga felszabadításáért, vagy egy szükséget szenvedőnek adjátok adományként, vagy családotok eltartásáért, az hozza a legtöbb jutalmat ezekből, amit a családotokra költötök.” (Muszlim)
A feleség szükségleteiről való gondoskodás nem szívesség, amit a férj a feleségének tesz, hanem a muszlim férj kötelessége. Mikor Muáwijah megkérdezte a Prófétát (ﷺ):
 „Ó Allah Küldötte, mi a feleség joga a férjétől?” Azt felelte: „Hogy adj neki ételt, ha eszel, és vegyél neki ruhát, mikor magadnak is veszel ruhát.” (Abu Dáwúd)
5.    Figyelmesség a családja iránt: A Próféta (ﷺ) kényelmet igyekezett biztosítani feleségeinek, és mindent megtett, hogy elkerülje a nehézségeket. Anasz (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„A Próféta (ﷺ) egy utazáson vett részt, és egy Andzsasa nevű rabszolga énekelt a tevéknek, hogy gyorsabban menjenek. A Próféta (ﷺ) azt mondta: »Ó Andzsasa, lassan (vezesd a tevéket) az üvegekkel!«” Abu Qilaba azt mondta. „Az üvegek alatt a nőket értette (akik a tevéken ültek).” (Al-Bukhári)
6.    A Próféta (ﷺ) elnéző természete: A Próféta (ﷺ) mindig mosolygott, még akkor is, mikor problémái voltak otthon. Omár (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„A Qurais népénél a férfiak irányították a nőket, de mikor elmentünk az Anszárhoz, azt találtuk, hogy náluk a nők irányítják a férfiakat, és így a mi feleségeink is elkezdték ezt eltanulni az anszári nőktől. Rákiabáltam a feleségemre, de ő visszakiabált, és nem tetszett nekem, hogy visszabeszél. Megkérdezte tőlem: »Miért vagy meglepve, hogy visszabeszélek? Allahra, a Próféta feleségei is visszabeszélnek neki, és néhányan ott is hagyják (nem szólnak hozzá) egy egész napig, egészen estig.« Ez a hír megijesztett engem, és azt mondtam neki: »Aki ezt teszi, az vesztes lesz!« Majd felöltöztem és elmentem a lányomhoz, Hafszához és azt kérdeztem tőle: »Van olyan közületek, aki haragot tart a Prófétával (ﷺ) estig?« Azt mondta: »Igen.« Azt mondtam: »Ti vesztesek vagytok! Nem féltek attól, hogy Allah megharagszik rátok Allah Küldötte (ﷺ) megharagítása miatt, és így elkárhoztok? Ne kérj túl sokat a Prófétától (ﷺ), ne feleselj vele, és ne csináld, hogy nem állsz szóba vele. Ha valamire szükséged van, kérd tőlem.«” (Al-Bukhári)
7.    A felesége vágya teljesítése: A Próféta (ﷺ) azonnal felelt és gondoskodott családtagjai igényeiről. Áisah (Allah legyen vele elégedett) megkérdezte a Prófétát (ﷺ):
„Minden feleségednek van kunjája (tiszteletet kifejező név, amit valaki gyermeke után kap), mi legyen az én kunjám?” A Próféta (ﷺ) azt mondta: „Hívasd magad Umm ̔Abd Allah-nak. (jelentése: Allah szolgájának az anyja).” Így hívták ezután Áisát (Allah legyen vele elégedett) a haláláig. (Szilszilah Asz-Szahíha)
8.    Gondoskodás a feleségeiről: A Próféta (ﷺ) gondoskodott feleségeiről, mikor megbetegedtek. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Amikor csak a Próféta (ﷺ) valamelyik felesége megbetegedett, a Próféta (ﷺ) olvasta rájuk az Mu’aúidhatan-t (a Korán két utolsó szúrájá).” (Muszlim)
9.    Köszöntötte családját: A Próféta (ﷺ) Fadzsr után a társaival ült napfelkeltéig, és ez után meglátogatta a feleségeit. Mindegyiküket köszöntötte és fohászkodott értük. (Madzsma Az-Zawáid)
10.    Tanácsot kért feleségeitől: A Quraisi hitetlenekkel kötött békeszerződés megkötése idején, akik megakadályozták, hogy a Próféta (ﷺ) Mekkába menjen zarándoklatra, a Próféta (ﷺ) megparancsolta a társainak (Allah legyen vele elégedett), hogy vágják le áldozati állataikat, amelyeket a zarándoklatra hoztak és borotválják le hajukat annak jeleként, hogy befejezték a zarándoklatot, amit nem tudtak megtenni. A társakat annyira elszomorította, hogy nem léphettek be Mekkába és nem végezhették el a zarándoklatot, hogy egyikük sem tette meg, amit a Próféta (ﷺ) parancsolt nekik. Miután háromszor megismételte a parancsot, de senki nem engedelmeskedett neki, a Próféta (ﷺ) elment feleségéhez, Umm Szalamához (Allah legyen vele elégedett) és elmondta neki, hogy mi történt. Mikor meghallotta a panaszát, a felesége azt mondta neki, hogy menjen ki, ne beszéljen senkivel, míg le nem vágta a saját állatát és le nem borotválta a haját. A Próféta (ﷺ) megfogadta a tanácsát, és azonnal megtette. Mikor a társak látták, hogy a Próféta (ﷺ) levágta az állatát és leborotválta a haját, mindannyian azonnal megtették. (Al-Bukhári)
11.    A Próféta (ﷺ) engedélyt kért a feleségeitől: Egyik legszebb tulajdonsága a Prófétának (ﷺ) hogy soha nem volt igazságtalan, még akkor sem, mikor beteg volt. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Allah Küldötte (ﷺ) üzent mindegyik felesége utn utolsó betegsége alkalmával. Amikor mind eljött, azt mondta: »Nem tudlak mindannyiótokat meglátogatni, ahogy általában teszem, engedélyeteket kérem, hogy Áisánál maradjak.« A többi felesége beleegyezett, és megengedték neki, hogy vele maradjon.ˮ (Abu Dáwúd)
12.    A hibák helyrehozatala: A Próféta (ﷺ) nagyon bölcsen igazította helyre a hibákat. Áisah (Allah legyen vele elégedett) közölte, hogy:
„Azt mondtam a Prófétának (ﷺ): elég az, hogy Szafija ilyen és ilyen – arra célzott, hogy alacsony termetű volt. Azt felelte: »Olyan szót mondtál, ami beszennyezné a tengert, ha belekeveredne.«” (Abu Dáwúd)
Anasz (Allah legyen vele elégedett) közölte:
„Szafija meghallotta, hogy Hafsza azt mondta róla: »a zsidó lánya«, és emiatt sírva fakadt. A Próféta (ﷺ) elment hozzá, miközben sírt, és megkérdezte tőle: »Miért sírsz?« Azt mondta: »Hafsza azt mondta rám, hogy a zsidó lánya.« A Próféta (ﷺ) azt mondta: »Te egy próféta lánya vagy (Mózes Prófétára utalt), a nagybátyád is próféta (Áron Prófétára, Mózes Próféta testvérére utalt), és egy próféta a férjed, mivel jobb ő nálad?« Majd azt mondta: »Féld Allahot, ó Hafsza.«” (At-Tirmidhi)
13.    A Próféta (ﷺ) elfogadta feleségei kifogásait: Kétségtelen, hogy a házastársak között történnek hibák, vagy a férj hibázik, vagy a feleség. Amikor az egyik házastárs elfogadja a másik kifogását, az arra utal, hogy a házastárs szép modorral rendelkezik.
„Egy nap a Próféta (ﷺ) várt Áisára (Allah legyen vele elégedett), de ő késett. A Próféta (ﷺ) megkérdezte tőle: »Mi tartott vissza?« Azt felelte (Allah legyen vele elégedett): »Ó Allah Küldötte (ﷺ), hallottam egy olyan gyönyörű Korán-olvasást, amilyen szépet még soha sem hallottam!« A Próféta (ﷺ) odament, majd hosszú idő után visszatért és azt mondta: »Ő Szalim, Abu Hudhaifa felszabadított rabszolgája.«” (Takhridzs Al-Ihja 1/371)
14.    Boldoggá tette feleségeit: A Próféta (ﷺ) igyekezett feleségeit boldoggá tenni. Áisah (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Allah Küldötte (ﷺ) megkérdezte tőlem: »Örülnél, ha az evilágon és a Túlvilágon is a feleségem lennél?« Azt feleltem: »Természetesen!« Akkor (ﷺ) azt mondta: »Valóban, a feleségem vagy ebben az életben, és a feleségem leszel a következő életben is.«” (Szilszilah Asz-Szahíha)
15.    Kedvesség feleségei iránt: Allah Küldötte (ﷺ) a körülötte lévőkkel a legudvariasabb módon bánt. Áisah (Allah legyen vele elégedett) közölte:
„Egyszer, amikor menstruáltam, ittam, majd odaadtam a Prófétának (ﷺ), és ő oda helyezte a száját, ahol az enyém volt, és onnan ivott. És mikor menstruáltam, húst ettem egy csontról, majd odaadtam a Prófétának (ﷺ), és ő ugyanoda helyezte a száját és onnan evett, ahonnan én ettem.” (An-Naszái)
16.    Megbocsátó természet feleségei iránt: A Próféta (ﷺ) nagyon megbocsátó ember volt. Még ha valaki szándékosan is tett valami rosszat ellene, ő megbocsátott annak az embernek. Feleségei kapták a legtöbbet ebből a kegyből, amikor a Próféta (ﷺ) megkérdezte feleségeit:
„Van valami (ennivalótok)?” Amikor nemleges választ kapott, egyszerűen azt mondta: „Akkor böjtölök.” (An-Naszái)


Összegzés

A házassági kapcsolatok a férj és a feleség között az iszlámban a szerelemre, a kölcsönös tiszteletre és a könyörületre épülnek. A nők tiszteletet és szeretetet kapnak feleségként, lányként, és minden más szerepben. A Próféta (ﷺ) azt mondta:
„Nem közülünk való, aki nem elnéző a fiatalokkal, és nem tiszteli az idősek.” (Ibn Hibbán)
Az iszlámban nincs „nemek harca”; a férfiak és a nők úgy lettek teremtve, hogy kiegészítsék egymást, mindketten meghatározott sor tulajdonsággal rendelkeznek. A férfiaknak vannak olyan tulajdonságaik, amelyek hiányosságát a feleség egészíti ki. Ugyanez igaz a nőkre, ezért van az, hogy az iszlám meghatározott feladatot szabott ki a nőkre, amelyek nem terhelik őket túl, és a férfiaknál is ez a helyzet. Amikor ezt az egyensúlyt helyesen kezelik, az eredmény a harmónia egyensúlya lesz. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah magatok közül adott nektek feleségeket és adott a feleségeitektől fiakat és unokákat. És a jó dolgokkal gondoskodott rólatok. Vajon ők a hamisan hisznek? És Allah kegyelmével szemben hitetlenül tagadók?” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 16:72]
Amikor az iszlám törvény bizonyos dolgokat megtilt a férfinak, de megenged a nőnek, vagy fordítva, ez Allah végtelen Tudásán alapszik a nemek érzelmi, társadalmi és pszichológiai felépítettségéről. Senkit nem szabad olyasmire kényszeríteni, amire nem képes! Ez ahhoz hasonlít, mikor egy benzinnel működő autóba dízelt töltenek – az autó nem fog megfelelően működni, nem tud haladni.
A szenvedély és a szeretet tudományát megtanulhatjuk Mohamed Próféta (ﷺ) tanításaiból. Tőle tanulhatjuk ezt a nemes viselkedést és az etikus elveket. Ez nem egy olyan elmélet, amelyet soha nem lehet gyakorlatba ültetni, mert a valóságban ezt a viselkedést nagyon könnyen lehet alkalmazni és fenntartani. Ha az emberek Mohamed Próféta (ﷺ) példáját követnék, az megoldaná a világon mindenhol a házastársi problémákat. Az iszlám törvény mindkét házasfél jogait lefektette. Ha az ember betartja ezeket a tanításokat, azzal valójában istenszolgálatot is végez, amelyet Allah bőségesen megjutalmaz.
A muszlim családokban felmerülő házassági problémáknak az alapja, az hogy a házasfelek nem követik Mohamed Próféta (ﷺ) példáját.

 

Minden dicsőség Allahot, a világok Urát illeti!

 
www.islamland.com