Fontos kérdések a zakátról és a Ramadáni böjt

Fontos kérdések a zakátról és a Ramadáni böjt

Fontos kérdések a zakátról és a Ramadáni böjt

رسالتان موجزتان في الزكاة والصيام باللغة المجرية (الهنغارية)

 

 

 

Abd Al-Aziz bin Abd Allah bin Baz

عبد العزيز بن عبد الله بن بن باز

 

 

Fordította:

European Islamic Research Center (EIRC)

المركز الأوروبي للدراسات الإسلامية

& Júlia Gabriel

 

WWW.ISLAMLAND.COM

[email protected]

 

Fontos kérdések a zakátról és a Ramadáni böjt

 

Első értekezés

 

Fontos kérdések a zakátról

A Könyörületes és Irgalmas Allah Nevében

Minden hála Allahot illeti egyedül, béke és áldás a Prófétára, családjára és társaira

 

 

 

Fontos kérdések a zakátról

Ezen értekezés célja emlékeztetés a Zakát jelentőségére, amellyel kapcsolatban sok muszlim figyelmetlen, annak ellenére, hogy ez az iszlám öt pillérének egyike, és enélkül az iszlám rendszerét nem lehet erősen megalapozni. A Próféta (béke legyen vele) azt mondta:

„Az iszlám öt (pillérre) épül: Tanúsítani, hogy nincs más Isten csak Allah és Mohamed Allah Küldötte; az ima (szaláh) elvégzése, a kötelező adakozás (zakát) kifizetése, böjt (szaum) ramadan hónapban, és elzarándokolni (haddzs-ot végezni) Mekkába a Kábához.”

Kötelező minden muszlim számára, aki rendelkezik vagyonnal, hogy zakátot fizessen. Ez az iszlám rendelkezés számos előnnyel jár, amelyek közül itt felsorolunk néhányat:

  1. Fedezi a társadalom szegényeinek igényeit.
  2. Megerősíti a gazdagok és szegények közötti kapcsolatot, mert mindenki természetétől fogva jóindulatot érez az iránt, aki jót tett vele.
  3. Megtisztítja az embert és felemeli; megtisztítja az erkölcsét a kapzsiságtól és fukarságtól, ahogy a Korán kimondja:

„Vegyél a javaikból szadaqát (adakozást), hogy tisztátalanságukat megszüntesd és megtisztítsd őket általa!” (9:103)

  1. Kifejleszti a muszlimokban a bőkezűséget, a nagylelkűséget és a szimpátiát a szükséget szenvedők iránt.
  2. Allah áldásait éri el; vagyonnövekedést és annak a pótlását, amit kifizetett, ahogy Allah jellemzi:

„És ha adakoztok valamit, azt Ő visszajuttatja. Ő a legjobb Gondoskodó.” (34:39)

A Próféta (béke legyen vele) azt mondta egy hiteles hadíthban, hogy Allah azt mondja:

„Ó Ádám gyermekei! Ha adtok (Allah Ügyéért), Mi adni fogunk nektek.”

Számos más előnye is van ezeken kívül.

Ezzel szemben szigorú büntetést von magára az, aki zsugori és nem veszi figyelembe, hogy zakátot kellene fizetnie. Allah így jellemzi őket:

„Akik azonban aranyat és ezüstöt halmoznak fel és nem adakoznak abból Allah Útján, azoknak adj hírt a fájdalmas büntetésről. Azon a Napon mikor felizzanak (a felhalmozott dolgok) a Pokol tüzében és megbélyegeztetik általuk a homlokuk és az oldaluk és a hátuk. (Ekkor az mondatik nekik:) „Ez az, amit felhalmoztatok magatoknak. Kóstoljátok meg azt, amit felhalmoztatok!” (9:34-35)

A fenti versek világosan elmondják, hogy az a vagyon, amelyből nem fizették meg a zakátot, csak egy felhalmozott összeg, amelynek tulajdonosa büntetést kap a Feltámadás Napján. Ugyanezt mondja a Próféta (béke legyen vele) a következő hadíthban:

„Ha valaki arany vagy ezüst tulajdonnal rendelkezik és nem fizeti ki, ami a kötelessége, tűzlemezek lesznek verve a számára, és fel lesznek melegítve a Pokol tüzében, és oldalait, homlokát és hátát meg fogják ezekkel égetni. Amikor lehülnek, az egész folyamat megismétlődik egy nap hosszáig, amelynek hossza ötvenezer év, majd meglátja, hogy a Paradicsomba, vagy a Pokolba vezet-e az útja.”

A Próféta (béke legyen vele) elmondta a tevék, tehenek és kecskék tulajdonosainak, hogy azok, akik nem fizetik ki a zakátot, büntetést kapnak a Feltámadás Napján.

A Próféta (béke legyen vele) azt mondta:

„Akit Allah vagyonossá tett, de nem fizeti ki a zakátot vagyonából, a Feltámadás Napján vagyona olyan lesz, mint egy kopasz fejű mérges hím kígyó, amelynek két fekete folt van a szeme felett (vagy két méregmirigy van a szájában). A kígyó a nyakára tekeredik és megharapja az arcát és azt mondja: ’Én vagyok a vagyonod, én vagyok a kincsed’.”

Akkor a Próféta (béke legyen vele) a következő Koránverset olvasta:

„Ne gondolják azok, akik fösvénykednek azzal, amit Allah az Ő túláradó Kegyelméből adott nekik, hogy az jó nekik! Ellenkezőleg, az rossz nekik! A Feltámadás Napján nyakláncot kapnak abból, amivel fösvénykedtek. Allahé az egek és a föld öröksége! Allahnak tudomása van arról, amit tesztek.” (3:180)

A zakát a következő négy típusú vagyon esetében kötelező:

  1. Mezőgazdasági termények, mint gabona és gyümölcsök
  2. Legelő állatok
  3. Arany és ezüst
  4. Kereskedelmi áru

Mind a négy típusú vagyon esetében egy niszáb (minimum tulajdonösszeg, amely felett kötelező zakátot fizetni) van meghatározva, ez alatt nem kell zakátot fizetni.

Az első kategória minimum összege, tehát gabonafélékből és gyümölcsökből (búza, rizs, datolya, szőlő, árpa, stb.) 5 waszq. Egy waszq (kb. 135 kg) 60 szá-nak felel meg a Próféta szerint, és egy szá egy átlagos testfelépítésű ember két tenyere tartalmának négyszerese.

Ha a termesztésben az öntözés eső vagy csatornák által történt, tehát erőfeszítés nélkül, akkor a teljes termény egytizedét kell zakátként befizetni.

Ha a földet vízkerekekkel vagy más, munkát igénylő eszközzel öntözték, a teljes termény egy huszadát kell zakátként befizetni.

Az állatokkal kapcsolatban részletes tanulmányt a Próféta (béke legyen vele) hiteles hadíthaiban vagy a hadíth-tudósok írásaiban találhatunk, ebben a könyvben csak egy rövid áttekintést kínálunk a témáról.

Az ezüst minimum összege (niszáb-ja), amely fölött kötelező zakátot fizetni, 140 mithqál, amely 56 szaudi rijálnak felel meg.

Az arany niszábja húsz mithqál, ami 11 és három heted szaudi dzsunaih-nak, vagy 92 grammnak.

A Zakát mind az aranyra, mind az ezüstre az egész összeg egy negyvened része, vagy 2.5%-a, ha legalább a minimum összegnek (niszábnak) a birtokában van, és egy év eltelt így.

A tőkéből származó zakát esetében az egy év eltelésének feltétele nem érvényes. A hasznot bele  kell számolni a tőkébe a zakát kiszámításának idején, és ugyanígy a legelő állatok születésekor az új állatok száma hozzáadódik az állatok eredeti számához a zakát fizetésekor, ha az eredeti szám eléri a niszábot és eltelt egy év az új születések figyelembevétele nélkül.

Az arany és az ezüst esetében leírt szabály érvényes a pénzben, bankjegyekben vagy érmékben lévő vagyon esetében, akár dirhem, dinár, dollár vagy más valuta, abban az esetben, ha az értéke eléri az arany vagy az ezüst minimum összegét (niszábot); és egy év eltelt felette. Ha a fenti feltételek teljesülnek, a teljes érték egynegyed részét vagy 2.5%-át kell kifizetni zakátként.

Ugyanez érvényes a nők díszeire, amelyek aranyból vagy ezüstből készültek és személyes használatra vagy kölcsönadásra használják, ha elérik a niszábot és egy év eltelt felettük, a hiteles tudósok véleménye szerint a Próféta következő szavainak fényében:

„Ha valaki arany vagy ezüst tulajdonnal rendelkezik és nem fizeti ki, ami a kötelessége, tűzlemezek lesznek verve a számára, és fel lesznek melegítve a Pokol tüzében, és oldalait, homlokát és hátát meg fogják ezekkel égetni. Amikor lehülnek, az egész folyamat megismétlődik egy nap hosszáig, amelynek hossza ötvenezer év, majd meglátja, hogy a Paradicsomba, vagy a Pokolba vezet-e az útja.”

Közölték, hogy egyszer a Próféta (béke legyen vele):

Látott egy nőt két arany karpereccel, és megkérdezte, hogy kifizette-e utánuk a zakátot. Amikor nemleges választ adott, ő (béke legyen vele) azt mondta: „Szeretnéd, ha Allah két tűzből készült karperecet adna neked?” Ezt hallván (a nő) levette a karkötőit és azt mondta: „Ezek Allahé és a Küldöttéé.” (Abu Dáwúd, Naszái)

Umm Szalama (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:

Mikor egy arany bokaláncot hordott, megkérdezte a Prófétát (béke legyen vele): „Ó Allah Küldötte! Ez kanz (harácsolt vagyon)?” A Próféta (béke legyen vele) azt felelte: „Ha megtisztították (a zakát kifizetésével), akkor nem kanz (összeharácsolt vagyon).”

Ezt egy másik hadíth is alátámasztja.

Ami a kereskedelmi árucikkek zakátját illeti, értékét úgy állapítják meg, hogy az év végén a meglévő érték egy negyvenedét (vagy 2.5%-át) kell kifizetni, mindegy, hogy az összeg megegyezik a vásárolt értékkel, több, vagy kevesebb annál. Ez egy, Szamurah (Allah legyen vele elégedett) által közölt hadíthnak felel meg:

„Allah Küldötte (béke legyen vele) megparancsolta, hogy adjunk szadaqát (zakátot) mindabból, amit áruba bocsátunk.” (Abu Dáwúd)

Ide tartoznak az eladó földek, épületek, autók, kútásó gépek és bármely más áruba bocsátásra vásárolt cikk.

A bérbeadásra, nem eladásra épített épületek esetében a bérleti díj után kell zakátot fizetni, magáért az épületért nem, mivel nem tekinthetők árucikknek. Ehhez hasonlóan a személyes használatú autók és a bérbe adandó autók után nem kell zakátot fizetni, mert nem eladásra számták őket, mert a tulajdonos saját használatára vásárolta. Ha a bérautók tulajdonosa a díjakat összegyűjti, és ez eléri a zakát-köteles értéket, akkor ki kell fizetnie a zakátot, ha egy év eltelt efölött a pénz fölött, akár személyes kiadásaira, akár házasságra, akár adósság kifizetésére, akár ingatlanvásárlásra, vagy bármi más célra tette félre ezt a pénzt. Ez összhangban ban a saría bizonyítékaira a zakát kötelezőségét illetően. A tudósok hiteles nézőpontja szerint az adósság nem lehet kifogás a zakát nem megfizetésére.

Hasonló az eset az árvák és a szellemi fogyatékos emberek vagyonát vagy pénzét illetően; ha eléri a niszábot és egy év eltelik felette, ki kell fizetni a zakátot, és a gyámjuknak ki kell fizetniük a zakátot a részükre, ha egy év eltelik a vagyon felett. A Muádh által közölt hadíth szerint, amikor a Próféta (béke legyen vele) elküldte őt Jemenbe, azt mondta neki:

„Valóban, Allah előírja nekik a szadaqát (adakozást) a vagyonukból, amelyet a gazdagoktól vesznek el és a szegényeknek adják.”

A zakát Allah joga, ezért nem megengedett olyasvalakinek adni, aki nem érdemli meg olyan szándékkal, hogy elnyerjük tetszését: sem olyan ember, aki nem érdemli meg, nem használhatja haszonszerzésre vagy arra, hogy megmentse magát az ártalomtól. A muszlim ki kell hogy fizesse a zakátot azok számára, akik jogosultak rá, nem egyéb szándékból; jóhiszeműen csakis Allah elégedettségét keresve, és így jutalmat és ellenszolgáltatást kap Allahtól.

Allah meghatározza, hogy kik azok, akik a zakátra jogosultak nemes Koránjában:

„Az adományok (zakát) csupán a szegényeket illetik meg, és a szűkölködőket és azokat, akik érte munkálkodnak és azokat, akiknek szívét barátságra kell hangolni és a rabszolgákat és az adósokat és az Allah Útján (járókat) és az úton lévőt. Allah törvényi elrendelése ez! És Allah Tudó és Bölcs!” (9:60)

Ez a dicsőséges vers Allah (szubhánahu wa taala) két csodálatos nevével ér véget. Figyelmeztetést kapunk, hogy Ő, Allah (szubhánahu wa taala) ismeri szolgái állapotát, és azokét közülük, akik jogosultak vagy nem jogosultak a zakátra. Allah azt is elmondja nekünk ebben a versben, hogy Ő Bölcs saríájában, és ezért mindent helyesen határozott meg; ezért ha valami saríájából nem világos valaki számára, akkor is elégedettnek kell lennie és engedelmeskednie kell az ott található parancsoknak.

Allah adja meg nekünk vallása ismeretét és az őszinteséget megvalósításában, és segítsen nekünk, hogy olyan tetteket tegyünk, amelyek az Ő Elégedettségéhez vezetnek, és mentsenek meg minket az olyan tettektől, amelyek az Ő Haragjához vezetnek. Valóban, Ő a Mindent Halló és a Közeli. Allah áldja meg szolgáját és Küldöttét és az ő családját és társait.

 

 

 

Második értekezés

 

A Ramadáni böjt és az akkor végzett éjszakai imák kiválósága, fontos szabályokkal, amelyek kevéssé ismertek

 

A Könyörületes és Irgalmas Allah Nevében

Abdul Aziz bin Abdullah bin Báz-tól a muszlimokhoz

Allah vezessen engem és őket a hívők útjára és adja nekem és nekik a Korán és a Szunna ismeretét. Ámin!

Asszalámu alaikum wa rahmatuLlahi wa barakatuhu.

 

 

 

A második értekezés

A Ramadáni böjt és az akkor végzett éjszakai imák kiválósága, fontos szabályokkal, amelyek kevéssé ismertek

Ez egy rövid emlékeztető a ramadáni böjt kiválóságáról, és arról, hogy milyen jó felkelni éjszaka imádkozni, mennyi haszna van a jótettekért való versengésnek. Emellett a böjt olyan fontos szabályokat tartalmaz, amelyeket az emberek különben talán nem értenének meg.

Ismert tény, hogy Allah Küldötte (béke legyen vele) tudatta társaival a ramadán kezdetét, és ő (béke legyen vele) azt is mondta neki, hogy ramadán hónapjában a rahma (kegyelem) és a Dzsenna (Paradicsom) ajtai kinyílnak, míg a Dzsahannam (Pokol) ajtai zárva vannak, és ebben az időben a sátánok meg vannak kötözve. A Próféta (béke legyen vele) azt mondta:

„Ramadán első éjszakáján a Dzsenna (Paradicsom) ajtai kinyílnak, és egy sincs bezárva, és a Dzsahannam (Pokol) ajtai bezáródnak, és egy sincs nyitva. A sátánokat leláncolják, és egy kiáltó azt mondja: ’Ó ti, akik jámborságot kerestek, gyertek közelebb, Ó ti, akik rosszat kerestek, veszteség ér titeket, Allahtól függ, hogy a tüzet (Poklot) elzárja’ és ez történik ramadán minden éjjelén.”

A Próféta (béke legyen vele) azt is mondta:

„Eljött hozzátok a ramadán, a barakah (áldás) hónapja; Allah befed titeket ebben a hónapban, a rahma (kegyelem) leszáll, eltörli a bűnöket és felel a fohászokra. Allah (ebben a hónapban) látja versengéseiteket (a jótettekért) és dicsekszik az angyaloknak veletek. Mutassátok Allahnak magatokból azt, ami jobb; valóban azok a kárhozottak, akik el vannak zárva Allah rahmájától (kegyelmétől).”

A Küldött (béke legyen vele) azt is mondta:

„Aki böjtöl ramadánban erős hittel és várja jutalmát, korábbi bűnei megbocsáttatnak; és aki felkel ramadán éjjelein imádkozni erős hittel, és várja jutalmát, korábbi bűnei megbocsáttatnak; és aki felkel a Qadr éjszakáján ramadánban erős hittel és várja a jutalmát, korábbi bűnei megbocsáttatnak.”

A Küldött (béke legyen vele) azt mondta, hogy Allah azt mondja:

„Ádám gyermekeinek (az embereknek) minden tettei őket illetik, és a jótett tízszeresével vagy hétszázszorosával lesz megszorozva, kivéve a Szaum (böjt), amely csak Engem illet. És Én adok érte jutalmat. Elhagyta ételét, italát és vágyait Értem; két öröme van a böjtölőnek, az egyik böjtje megtörésekor, a másik akkor, mikor találkozik Urával, és a böjtölő szájának szaga jobb Allahnál, mint a mósusz illata.”

Számos hadíth van a ramadáni böjt és éjszakai ima hasznáról.

A hívőnek meg kell ragadnia ezt a lehetőséget, amellyel Allah kegyelmet gyakorolt a hívőkön. Igyekezniük kell, hogy engedelmeskedjenek Allahnak, elhagyják a rossz tetteket és keményen dolgozzanak, hogy megtegyék, amit Allah kötelezővé tett nekik, különösen a napi öt imát, mert ezek az iszlám pillérei és a tanúságtétel után a legfontosabb kötelességek. Ezért kötelező a muszlimoknak (férfiaknak és nőknek), hogy a megfelelő időben alávetettségben és megfelelő koncentrációval elvégezzék őket.

A férfiaknak kötelező az imákat Allah házaiban, a mecsetekben elvégezni, ahogyan Allah megparancsolta, hogy az Ő Nevéről megemlékezzenek, ahogy Nemes Könyvében mondja:

„Végezzétek el az imát és adjátok meg a zakátot és hajoljatok meg (Allah iránti engedelmességből) a meghajlókkal!” (2:43)

Allah azt is mondja:

„Tartsátok meg az imákat és a középső imát! És ájtatosan, alázattal álljatok Allah elé!” (2:238)

Azt is mondja:

„Bizony a hívők boldogulnak. Akik az imájukban alázatosak.” (23:1-2)

Azt is mondja:

„És azok, akik az imáikat (szigorú pontossággal) betartják. Ők lesznek az örökösök. Akik a Firdauszt (a Paradicsomot) öröklik. Ők örökkön abban fognak tartózkodni.” (23:9-11)

A Próféta (béke legyen vele) azt mondta:

„Köztünk (muszlimok) és köztük (nem muszlimok) között az imák állnak, és aki elhagyja az imát, az engedetlen.”

Az ima fontossága után azonnal következik a zakát kifizetése, ahogy Allah mondja:

„És csak arra kaptak parancsot, hogy tiszta, őszinte hittel szolgálják Allahot hanífként, végezzék el az imát, adják meg a zakátot. Ez a valódi vallás.” (98:5)

Allah azt is mondja:

„Tartsátok meg az imát és adjátok meg a zakátot és engedelmeskedjetek a Küldöttnek (Mohamednek – Allah áldja meg és adjon neki örök üdvösséget)! Talán könyörületben részesültök.” (24:56)

A Korán és a Küldött (béke legyen vele) szunnája kinyilvánítja, hogy aki nem fizet zakátot a vagyonából, az büntetést kap a Feltámadás Napján.

Az iszlámban az ima és a zakát után a legfontosabb a ramadán havi böjt, amely szintén az iszlám öt pilléréhez tartozik, ahogy a Próféta (béke legyen vele) említette a hadíthban:

„Az iszlám öt (pillérre) épül: Tanúsítani, hogy nincs más Isten csak Allah és Mohamed Allah Küldötte; az ima (szaláh) elvégzése, a kötelező adakozás (zakát) kifizetése, böjt (szaum) ramadan hónapban, és elzarándokolni (haddzs-ot végezni) Mekkába a Kábához.”

A muszlimnak ragaszkodnia kell böjtjéhez, és ennek védelmében jó, ha felkel éjszaka imádkozni, mert ez megvédi őt attól, amit Allah megtiltott, akár tett vagy szó. A böjt célja az engedelmesség Allahnak (szubhánahu wa taala) és hogy magasztalja Őt, és küzdjön egójával a vágyai ellen Urának engedelmeskedve, és hozzászoktassa magát ahhoz, hogy távol maradjon attól, amit Allah megtiltott, mert a böjt nem csupán távolmaradást jelent az evéstől, az ivástól, és mindattól, ami megtöri a böjtöt. Allah Küldötte (béke legyen vele) azt is mondta egy hiteles hadíthban:

„A böjt pajzs, ezért amikor valaki böjtöl, ne viselkedjen illetlenül, ne fennhéjázzon, ne kiabáljon, és ha valaki veszekedni vagy verekedni akar vele, mondja: ’böjtölök’.”

A Próféta (béke legyen vele) azt is mondta egy hiteles hadíthban:

„Aki nem marad távol a hamis állításoktól, az illetlen tettektől és a rossz viselkedéstől, Allahnak nincs szüksége arra, hogy lemondjon az ételről és az italról.”

Amit a fentiekből és számos más hadíthból tanulhatunk, az az, hogy a böjtölő embernek távol kell maradnia mindattól, amit Allah megtiltott és szigorúan be kell tartania, amit Allah kötelezővé tett számára. Így elnyeri a bocsánatot, a védelmet a Tűztől és böjtjének és qijámjának (éjjeli imájának) elfogadását.

Van néhány kérdés, amely valószínűleg nem közismert mindenki számára

Egyik ezek közül: az embernek erős hittel és a jutalom elérésének szándékával kell böjtölnie, nem magamutogatásból vagy hírnévből, nem más emberek utánzása miatt, hanem csak arra a hitre alapozva, hogy Allah kötelezővé tette számára a böjtöt, és Allah jutalmát várva. Ehhez hasonlóan az éjszakai imát teljes bizonyossággal és reménnyel kell megtennie, hogy Allah megjutalmazza, és nem valamilyen más célból. Erről a Próféta (béke legyen vele) azt mondta:

„Aki böjtöl ramadánban erős hittel és várja jutalmát, korábbi bűnei megbocsáttatnak; és aki felkel ramadán éjjelein imádkozni erős hittel, és várja jutalmát, korábbi bűnei megbocsáttatnak; és aki felkel a Qadr éjszakáján ramadánban erős hittel és várja a jutalmát, korábbi bűnei megbocsáttatnak.”

Van néhány probléma, amellyel az emberek szembekerülnek böjtölés alatt, mint a sérülés, orrvérzés, hányás, víz vagy benzin lenyelése akaratlanul: mindezek nem érvénytelenítik a böjtöt, de ha valaki szándékosan hány, az érvényteleníti a böjtöt, ahogy a hadíth mondja:

„Aki akaratlanul hány, böjtölése nem lesz érvénytelen, de aki szándékosan hánytatja magát, annak érvénytelen lesz a böjtje és be kell pótolnia.”

A dzsunub (szexuális kapcsolat után tisztátalan) állapotban lévő ember, aki nem fürdött meg hajnalhasadásig, böjtöljön. Ehhez hasonlóan, ha egy nőnek a menstruációs vagy gyermekágyi vérzése befejeződött hajnal előtt, de nem fürdött még meg hajnalhasadásig, ő is böjtöljön. A fürdés késleltetése nem akadályozza meg a böjtöt, viszont nem szabad halogatni napfelkeltéig, meg kell fürdeni és imádkozni a fadzsr imát napfelkelte előtt.

A férfinak el kell készülnie úgy, hogy csatlakozhasson a közösségi fadzsr imához.

Olyan dolgok, amelyek nem érvénytelenítik a böjtöt: vérvétel és injekció, ha az injekció nem intravénás táplálás céljából történt. Ha azonban lehetséges, az injekciót estig jobb késleltetni. A Próféta (béke legyen vele) azt mondta:

„Hagyd el azt, amiben kételkedsz azért, amiben nem kételkedsz.”

A Próféta (béke legyen vele) azt is mondta:

„Aki megvédi magát a gyanútól, az megvédi hitét és hírnevét.”

Az általában nem közismert dolgok közé tartozik az imában lévő lélekjelenlét, akár a kötelező, akár az önkéntes imákról van szó: a hiteles hadíthok bizonyítják, hogy a lélekjelenlét az ima egyik pillére, és az ima nem tökéletes nélküle. A lélekjelenlét nyugalmat és fennköltséget ad az imában, nem szabad siettetni az ima pozícióit, hanem meg kell várni, hogy a gerinc nyugalmat nyer. Sokan úgy imádkoznak taráwihot, hogy nem tudják, nyugalommal kell elvégezni. Sietve mozognak, mintha egy madár csipegetne. Az ilyen ima nem tökéletes és az imádkozó nem kap érte jutalmat.

Egy másik kérdés, amit sokan nem ismernek, az a rakák száma a taráwih imában: néhányan azt gondolják, hogy nem megfelelő a taráwih ima, ha kevesebb, mint húsz rakából áll, mások szerint nem lehet több mint tizenegy vagy tizenhárom raka. Mindez csupán találgatás, amely ellenkezik a bizonyítékokkal.

Vannak hiteles hadíthai Allah Küldöttének (béke legyen vele), amelyek kimondják, hogy az éjszakai ima nem meghatározott, tehát nem lehet kijelenteni, hogy hány rakából kell, hogy álljon. Bizonyíték van róla, hogy a Próféta (béke legyen vele) volt, hogy 11 rakát, máskor 13 rakát imádkozott, és olyan is volt, hogy ezeknél kevesebbet ramadánban és máskor is. Amikor megkérdezték őt (béke legyen vele) az éjszakai imáról, azt felelte:

„Az éjszakai imát kettesével kell elvégezni, és ha valaki fél, hogy mindjárt hajnal lesz, imádkozzon egy rakát, az lesz a witr az összes korábban elvégzett ima után.” (Al-Bukhári, Muszlim)

Tehát a Próféta (béke legyen vele nem határozta meg az éjszakai ima rakáinak számát sem ramadánban sem az év más időszakában, és ez alapján a társak (Allah legyen velük elégedett) Omár idejében (Allah legyen vele elégedett) időnként 23 rakát, máskor 11 rakát imádkoztak. Mindezt Omár (Allah legyen vele elégedett) és a társak az ő életében bizonyították.

Volt néhány olyan szalaf (jámbor előd), akik 36 rakát és 3 raka witret imádkoztak ramadánban, mások 41-et imádkoztak. Ezt az iszlám seikhje, Ibn Tajmija (Allah legyen vele könyörületes) és más tudósok is említették. Ibn Tajmija azt is említette, hogy nagy a lehetőségek tárháza: jobb kevesebb számú rakát imádkoznia annak, aki hosszabban akar olvasni, meghajolni és leborulni, és aki rövidebben olvas, hajol meg és borul le, annak jobb, ha több rakát imádkozik.

A Próféta gyakorlatának megfelelően a legjobb tizenegy vagy tizenhárom rakát imádkozni ramadánban vagy máskor, mert a Próféta (béke legyen vele) ennyi rakát imádkozott a legtöbb esetben, és mert ez a legkönnyebb az imádkozóknak, fennköltséget és nyugalmat hordoz; de aki ennél többet imádkozik, azt nem szabad kritizálni. A legjobb ezt imámmal imádkozni, és nem abbahagyni, amíg ő befejezi az imát, ahogy a Próféta (béke legyen vele) hadíthában olvassuk:

„Valóban, ha valaki az imámmal áll a taráwih imában, amíg az imám befejezi az imát, annyi jutalmat kap, mintha egész éjjel imádkozott volna.”

Ajánlott minden muszlim számára, hogy igyekezzen ramadán szent hónapjában, hogy az önkéntes imákat is elvégezze, Koránt olvasson meditálva és megértve, és gyakran mondjon taszbihot[1], tahlílt[2], tahmidot[3], takbirt[4], isztighfárt[5] és más fohászokat, amelyeket a saría említ. A muszlimoknak emlékeztetniük kell másokat is a jótettekre és meg kell akadályozni a rossztetteket, és az embereket Allahhoz kell hívniuk. Kedvesnek kell lenni a szegényekhez és a szükséget szenvedőkhöz, igyekezni kell jól viselkedni a szülőkkel és rokonokkal, bőkezűnek kell lenni a szomszédokkal, látogatni kell a betegeket, stb. Ez a Próféta (béke legyen vele) korábban említett hadíthából következik:

„…Allah (ebben a hónapban) látja versengéseiteket (a jótettekért) és dicsekszik az angyaloknak veletek. Mutassátok Allahnak magatokból azt, ami jobb; valóban azok a kárhozottak, akik el vannak zárva Allah rahmájától (kegyelmétől).”

A Próféta (béke legyen vele) azt mondta:

„Aki szeretne közeledni Allahhoz ebben a hónapban bármilyen jótettével, (az önkéntes ima) annyit ér, mint a kötelező ima más hónapokban. És aki kötelező imát végez ebben a hónapban, az olyan, mintha hetven kötelező imát végezne más hónapokban.”

A Próféta (béke legyen vele) azt is mondta:

„Az Umra ramadánban annyit ér, mint a Hadzs” – vagy azt mondta – „mint a Hadzs velem.”

Számos hadíth bizonyítja a jótettekért való versengés fontosságát ramadán hónapban.

Ő figyeli tetteinket; vezessen minket és minden muszlimot olyan tettekhez, amelyek az Ő Elégedettségéhez vezetnek, fogadja el böjtünket és éjjeli imáinkat, és adjon nekünk jót minden ügyünkben, javítsa helyzetünket és védjen meg minket minden próbatételtől és csapástól. Kérjük, hogy vezetőink jámborok legyenek, és hogy gyűjtse össze őket az Igazságban, mert Ő a Védelmező és a Hatalmas.

Wasszalámu alaikum wa rahmatu Allahi wa barakatuh.

 

WWW.ISLAMLAND.COM

 

 

 

 

[1] Taszbih jelentése: azt mondani: szunhán Allah: magasztaltassék Allah

[2] Tahlil jelentése: azt mondani: lá iláha illa Allah: nincs más isten csak Allah

[3] Tahmid jelentése: azt mondani: alhamdu Lillah: hála Allahnak

[4] Takbir jelentése: azt mondani: Allahu Akbar: Allah a Leghatalmasabb

[5] Isztighfár jelentése: a bűnbánó ember bocsánatot kér Allahtól a múltbeli bűneiért vagy egy, a hadíthban meghatározott formulával, vagy bármilyen szóval a saját nyelvén, őszintén és alázatosan.