Istenimádat és ateizmus

Istenimádat és ateizmus

Istenimádat és ateizmus
العبودية واللادينية باللغة المجرية

 


Dr. ‘Abd Ar-Rahman bin ‘Abd Al-Karim Ash-Sheha
د/ عبد الرحمن بن عبد الكريم الشيحة

 

 

Fordította:
EUROPEAN ISLAMIC RESEARCH CENTER (EIRC)
المركز الأوروبي للدراسات الإسلامية
& Júlia Gábriel
Ellenőrizte: Gharabli Gabriella


 
www.islamland.com

 

Tartalom
    Előszó
    Bevezetés
    A Korán és a holisztikus szemlélet a világegyetemről
    Az emberiség teremtésének eredete
    Az emberiség teremtése mögött húzódó bölcsesség
    Az ember teremtésének fokozatai
    Ésszerű bizonyítékok a feltámadásra a Koránból
    A teremtényeknek szükségük van Allahra
    Allah Egyedülvalóságának intellektuális bizonyítéka
    Szolgálat az iszlámban
    A közvetlen kapcsolat Allah és teremtményei közt
    Az eredménye annak, ha valaki Allah helyett mást imád
    Az első lépések ahhoz, hogy Allah igaz szolgáivá váljunk
    A Tauhíd (Allah Egyedülvalósága) univerzális üzenete
    A sirk (Allah mellé társ állítása) kezdete
    Okok, amiért az ember Allah helyett másokat imád
    Allah helyett mások imádatának veszélye
    Mit imádnak valójában Allah mellett?
    Allah egyedüli imádatának gyümölcsei
    Visszatérés az eredethez
    Meghívás
    Következtetés
A Rahmán (Könyörületes) és Rahím (Irgalmas)
Allah Nevében
Előszó
Minden dicsőség Allahot illeti meg, Aki elküldte Mohamedet az Ő Üzentével, egy csillogó fényt, mint jó hír és tanácsadó. Allah áldja meg őt, a háza népét, társait, és azokat, akik jóravaló módon követik, a Feltámadás Napjáig!
Elolvastam seikh ‘Abd Ar-Rahman ibn ‘Abd Al-Karim Ash-Sheha könyvét és nagyon élveztem mivel minden sorában válaszokat add a mai világ legsúlyosabb problémájára, ami az emberek eltávolodása az istenimádattól. Számos ok hajtja őt, hogy ezt tegye, és közöttük az a vágy, hogy meggyőze az embereket, hogy álljanak távol az ateizmustól, mint például ateista társadalmi csoportoktól, az olyan kultúráktól ahol a szokások uralkodnak, vagy ahol az emberek csak a napi rutint követik, ami abból áll, hogy munkába mennek, pénz gyűjtenek és gyermekeket nemzenek. Ezek az emberek csak azzal vannak elfoglalva, hogy kielégítsék saját vágyaikat és nem érdekli őket az Allahhoz (Istenhez) való közeledés, az istenimádat.
Ami az ateistákat illeti, sokakkal találkoztam és megpróbáltam elmagyarázni, hogy valójában az ateizmus is egy vallásgyakorlat. Megfigyeltem, hogy ők azért utasítsák el a vallásokat mert úgy tartják, hogy egyik sem rendelkezik semmilyen szilárd bizonyítékkal. Hisznek abban, hogy Allah (Isten) az Univerzum Ura, de úgy tartják, hogy Neki semmi köze az emberiséghez. Ezért ezek az emberek létrehoztak saját vallásukat, amelynek semmi köze Istenhez. Ezen kívül, arra is rájöttem, hogy ezek az emberek valaha gyakoroltak valamilyen vallást, az iszlámon kívül, minek okáért már a kezdetektől fogva tévhitekkel találkoztak e vallással kapcsolatban, és általában keresztény szempontból.
Ami az agnosztikusokat illeti, észrevettem, hogy hajlamosak Isten létezését tagadni azt állítva, hogy mivel nem létezik semmilyen bizonyíték Isten létezésével kapcsolatban, nem hihetnek az emberek üres kijelentéseikben. Hisznek, viszont, Darwin evolúciós elméletében, miszerint, 600 millió évvel ezelőtt, az embernek és az emberszabású majmoknak közös ősűk volt. Erősen hisznek ebben, annak ellenére, hogy a tudományos bizonyítékok, mint a kambriumi robbanás, úgy régészeti, geológiai és genetika mintai mind azt bizonyítják, hogy az evolúciós folyamat valójában fordított, a fajokat a kihalás veszélyezteti és nem evolúció folyamatnak vannak kitéve. Az evolúciós folyamat, valójában egy belső folyamat, egy bizonyos fajon belül, és nem nem jöhet létre fajok között. Nem tagadom, hogy létezik evolúciós fejlődés, például egy baktérium egy létfontosságú baktériummá fejlődhet, de egy baktérium sosem fejlődhet bogárrá... Amit mondani akarok, az hogy az evolúciós folyamat során a fajok nem fejlődhetnek más fajokká. Senki sem látott még egy halat száraz földi állattá fejlődni!
A Korán több mint 1400 éve leírta az ember fejlődésének fázisait. A Magasztos Allah azt mondja:
„Jóllehet (Allah) fokozatosan (egymást követő fázisokban, először nutfah, majd ‛alaqa és utána mudghah) teremtett benneteket.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 71:14]
A Magasztos Allah ebben az ájában megmutatja az ember teremtési fázisait (a csepp állapotából mint ondó, majd vérrög, a falatnyi húsdarab állapotáig). A gyermek aztán felnőtté válik, ahogyan az oroszlán kölyöknek is megerősödnek a mancsai. Tehát Darwin evolúciós elméletének nincs tudományos alapja és nem létezik semmilyen sikeres kísérleti megfigyelés sem ezen a téren.
Azoktól, akik a vallás érvénytelenségéről beszélnek azt mondván, hogy az Univerzum nem más mint a fizikai törvények rendszere, megkérdezném, hogy ki hozta létre ezeket a rendszereket és a Világegyetem törvényeit? A rendszerek nem más mint leirt törvények, végül is nem Newton törvénye volt az ami megteremtette a gravitációt. A törvények nem teremthetnek meg semmit és a bonyolult matematikai egyenlet rendszerek sem segíthetnek az embernek pénzt gyűjteni.
Világos tehát, hogy nincs ellentét az Istenben való hit és a fizikai törvények értelmezése között, mert egy törvény sosem teremthet, például véletlenül nukleinsavakat.

Egy barátságos meghívás a visszatérésre, az isteni valláshoz
Néhányan azok közül akik nem hisznek a Könyörületes Allah létezésében, feltehetik maguknak a következő kérdéseket: „Miért azok akik nem hittek Istenben meg lesznek bűntetve az Ítélet Napon? Vajon nem ellentmondás ez Allah Tulajdonságával – az Irgalmasságával?ˮ Erre mi azt válaszoljuk: „Miért büntetitek meg azokat akik becsületsértők, vagy azokat akik kirabolnak valakit? Vajon miért fenyegetitek meg őket a büntetéssel, majd ítélitek el és zárjátok be az elkövetett bűncselekmények miatt? Nem olvastátok a könyörület számos ajtójáról amelyek azoknak nyílnak meg akik őszintén megbánják bűneiket?ˮ A Pokolban azok a bűnösök fognak kerülni akik elutasítottak az Irgalmas Allah imádatát és az ebből származó előnyöket.
Mások megkérdezhetik: „Vajon nem igazságtalanság az, hogy a bálnák megeszik a kisebb halakat?ˮ Erre mi azt válaszoljuk, hogy ez a folyamat elősegíti a túlszaporodás és a környezeti károk elkerülését, a folyok és az egész Föld rongálását. Minden Allah a Mindenható Tudásával és Akaratából történik, mert Ő az Aki minden teremtménye sorsát ismeri.
Keresd Uradat és fogad el meghívásomat!
Ne felejtsd, hogy a büszkeséged nem fog segíteni abban, hogy meghódítsd a hegyeket vagy ketté válaszd a földet. Próbáld megismerni az Irgalmas Magasztosságát, a Világegyetem Teremtőjét, azt Aki életet add a halál után! Kövesd az Igaz Útat, az iszlámot, a végső Isteni vallást, amely Allah Irgalmából, az Ítélet Napon a Paradicsomba fog vezetni, a végső lakóhelyedre.
Ne mond azt, hogy nincs szűkség vallásra és elég csak erkölcsi elveket követni. Vajon az ember magától meg tudta különbőztetni a jót a rossztól, vagy az évszázadok folyamán mindig léteztek különbségek ami a jót és a rosszat illeti, a helyi hagyományok függvényében? Találtál valaha egy ember alkotta törvényt, amely meghaladná a vallás erkölcsi elveit? Azt állítod, hogy saját lelkiismeretedet követed, amelynek semmi köze az isteni rendelkezéseknek? Miért akarnál olyan ember alkotta törvényeket követni, amelyek mögött gonosz szándékok lapulhattak? Bizonyosan, ha az ateisták kerülnének hatalomra, tönkretennének minden istenimádati helyet, a templomoktól a mecsetekig, és bizonyítékként nézzétek meg milyen megpróbáltatásokon mentek keresztül és üldöztetéseknek voltak kitéve azok a vallásos emberek, akik egy kommunista rendszerben éltek. Ezért, ne tagad meg az Irgalmas Allah áldásaid és az Ő jogát hogy az emberek imádják. Ne híd, hogy a Bölcs Allah megfeledkezett rólad vagy, hogy Ő csak az emberek elméjének kitalációja. Emlékez arra amikor beteg voltál és Ő meggyógyított, hogy meghallgatta fohászaidat megszabadítva a szenvedés tűzétől, azt hogy otthont adott neked, férjet/feleséget és gyerekeket.
Ne feledd, hogy ha megpróbáltatások értek, azok a te és az egész társadalom javát szolgálták. Ezért, imád Uradat, Aki Teremtette a Napot, Holdat és a bolygókat amelyek a saját pályájukon keringenek és soha nem ütköznek össze. Ő az aki megteremtette a Földet és a hegyeket, hogy megszilárdítsák azt, az óceánokat és a folyókat, a maguk sós és édes vizeikkel.
Mindezeket hagyd figyelmen kívül, és mond továbbra is, hogy a te „vallásodˮ ésszerűbb! De, Allah Nevében, tudnod kell, hogy a egyetlen ésszerű vallás az iszlám!


Seikh Ahmed Al-Amir

 

 

 

 

 


Bevezetés
Minden hála Allahot illeti, és Allah emelje fel Mohamed Próféta és családja említését.
Fontos az iszlámot objektívan megítélni, és nem egyes muszlim tettei alapján.
Az istenimádat az ember veleszületett tulajdonsága (fitra), amellyel a Magasztos Allah teremtette őt, ezért semmilyen körülmények között nem lehet szétválasztani tőle. Az embernek két lehetősége van:
♦    egyrészről, az ember alávetheti magát az Egyetlen Istennek, Allahnak, ami lelki és szellemi békét hozz, ahogy a Magasztos Allah mondja:
 „Mondd: »Őszintén, tisztán (Neki szentelt) hitemmel szolgálom Allahot.« Szolgáljatok Rajta kívül azt, amit akartok! Mondd (Mohamed): »A kárt szenvedők azok, akik önmagukat és családjukat vesztegették el a Feltámadás Napján. Vajon nem ez lesz-e a világos veszteség?« Tűzből való tetők lesznek felettük és alattuk is. Ez az, amivel Allah félelmet kelt az Ő szolgáiban. »Ó szolgáim! Engem féljetek!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 39:14-16]
♦    másrészről, hamis istenségeknek vetheti alá magát, mint a hedonisták, a bálvány imádok, vagy akik a pénz rabságában élnek, vagy épp más embereknek. Ez e féle imádat szenvedést okozz a léleknek és fájdalmat a szívnek. Ennek következtében az ember vesztes a földi élete során és a túlvilágon is. A Magasztos Allah azt mondja:
 „Hogyan vélekedsz arról, aki saját vágyát vette istenéül? És (arról), akit Allah tudással vitt tévelygésbe, akinek lepecsételte hallását és a szívét és a tekintetére leplet borított. És vajon ki vezeti az igaz útra az után, hogy Allah tévútra vitte. Hát nem figyelnek az intésre?” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 45:23]
Sayyid Qutb tudós (Allah legyen vele könyörületes) azt mondta:
 „A (valami iránti) szolgálat kifejezése az ember veleszületett tulajdonsága; ha nem Maga Allah iránt valósul meg, akkor olyasvalami iránt fog megvalósulni, ami más, mint Ő. Az Allah iránti szolgálat megvalósítása az, ami felszabadít minket és tiszteletet ad nekünk ebben a világban. Ugyanakkor, ha a szolgálatot emberek iránt valósítjuk meg, az lassan de biztosan lerombolja az ember pozitív tulajdonságait és végletekig materialistává teszi őt.”
Amikor egy embertársunkat szolgáljuk, azt nem egy pozitív dologként fogjuk fel. Valójában ellenérzést és gyűlöletet vált ki bennünk, mert egyfajta rabszolgaságnak érezzük. A szolgálat ezen formáját szinte soha nem kíséri szeretet és nagyrabecsülés. Ha azonban egyedül Allahot szolgáljuk, az rendbe teszi, pozitív módon rendszerbe foglalja az ember életét, és tiszteletet és szabadságot ad az embernek. Az iszlám hozta el az igazi szabadságot, amelyet csak az Allah iránti szolgálattal érhetűnk el, az Ő imádásával, mert ez az ami az egész életet megszervezi mivel nincs benne semmi igazságtalanság és mindent magába foglal. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah megparancsolja nektek az igazságosságot és a kegyes cselekvést és az adakozást a rokonokkal kapcsolatban. És eltilt a fertelmes dolgoktól, a kifogásolttól, az erőszaktól. Int benneteket, talán okultok.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 16:90]
Az iszlám megtiltja az embereknek, hogy igazságtalanul, lopás, csalás vagy uzsorával, eltulajdonítsák más ember javait. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ó, ti, akik hisztek! Ne faljátok fel (pocsékoljátok) el javaitokat egymás között haszontalanul, kivéve, ha olyan kereskedelemről van szó, amelyről kölcsönösen megállapodtatok.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:29]
Úgyszintén, az iszlám megtiltja az emberi méltóság megsértését vagy egy lélek kiontását. A Magasztos Allah azt mondja:
„És azok, akik nem fohászkodnak Allah helyett más istenhez, és nem ölnek meg egyetlen lelket sem, amit Allah tilosnak nyilvánított, csak jogosan és nem paráználkodnak. Aki (viszont) ezt teszi, az Atám-al (A Pokol völgyeivel) fog szembesülni.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 25:68]
Ezért az emberi jogok az Allah iránti alávetés által van biztosítva, ahogy Allah megparancsolja:
„És szolgáljátok Allahot, és ne kövessetek el semmilyen társítást Vele szemben! A szülőkkel a helyes módon járjatok el és a rokonokkal, az árvákkal és a szegényekkel, a rokon¬szomszédsággal és az idegen szomszédsággal, a meghitt társsal, az úton lévővel és azokkal, akiket a jobbotok birtokol. Allah nem szereti a gőgös, büszkélkedőt.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:36]
Amikor az ember ezek szerint él, megbocsát azoknak akik rosszul viselkedtek vele, elnézi ha hibáztak vele szemben, a tolerancia és a türelem irányítják majd az életét Allah parancsát követve:
„A megbocsátást gyakorold! És parancsold meg a szokásost, a már elfogadott jót. És fordulj el a tudatlanoktól!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:199]
Napjainkban, az emberek minden áron el akarják érni az állítólagos szabadságot, hogy teljesen függetlenek legyenek, korlátozások nélkül, szabadok, hogy bármit megtegyenek vagy ne tegyenek meg. Ezzel szemben a muszlimok, nem így értelmezik a szabadság fogalmát, mert számukra a szabadság Allah imádatának a lehetősége, Dicsőség Neki, ők tudják, hogy ez vezet az igazi szabadsághoz, mert így az ember senki mástól nem függ. Ez ugyanaz az imádat amit Allah minden Prófétája és Küldötte gyakorolt, akik azért lettek elküldve időként, hogy megújítsák Allah vallását és meggyőzzék az embereket, hogy térjenek vissza Uruk és Teremtőjük imádatára. A Magasztos Allah azt mondja:
„Minden egyes nemzethez elküldtünk egy Küldöttet azzal, hogy: »Szolgáljátok Allahot! És kerüljétek el a tághútot (minden hamis istenséget)!« Volt közöttük olyan, akit Allah vezérelt. És volt közöttük olyan, akin joggal teljesült be a tévelygés. Járjátok be a földet! És figyeljétek milyen lett a sorsa a meghazudtolónak!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 16:36]
Valójába, a Nyugat által hirdetett abszolút szabadság nem más mint a káosz egyik formája, ahol a gazdagok kizsákmányolják a szegényeket, az erősök elnyomják gyengéket, a zsarnokság általánossá válik, az emberek jogai sérülnek, és az élet elviselhetetlen. Tehát az effajta szabadság egyet jelent a dzsungel törvényével. Ezért a Magasztos Allah megdorgálja azokat akik nem Őt imádják, és azokat akik nem fojtják vissza vágyaikat és hajlamaikat, amikor azt mondja:
„Bizony sok dzsinnt és embert teremtettünk a Pokolra. Van szívük, de nem értenek vele. Van szemük, de nem látnak vele. Ők olyanok, mint az állatok. De nem! Még tévelygőbbek. Ők azok, akik semmire sem figyelnek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:179]
Az emberiség összes problémája mögött, akár elnyomásról, háborúkról, gazdasági katasztrófáról, társadalmi helyzetekről vagy politikai korrupcióról van szó, az áll, hogy az emberek eltávolodtak Allah imádatától, Akinek a törvényei az egyén és a társadalom szolgálatában állnak. Attól fogva, hogy az isteni törvény el van fogadva és gyakorlatba vezetve, az egész emberiség megtalálja a boldogságot, az evilágban és a túlvilágon is. Az eltávolodás az istenimádattól, a problémák és a válságok elmélyedéséhez vezetnek, de ennek ellenére az emberek kicserélték ezt a tökéletes rendszert, az iszlámot, az ember alkotta rendszerekkel, amelyek tele vannak hibákkal, és személyes vagy politikai érdekekre vannak épülve, ami miatt kudarcot vallanak idővel. A Magasztos Allah azt mondja:
„Vajon annak ne lenne tudomása mindenről, Aki teremtett? Ő a Kegyes és a Mindentudó.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 67:14]
Amikor a muszlimok első generációja minden téren, úgy politikai, társadalmi, erkölcsi mint gazdasági téren, megvalósította Allah egyedüli imádatát, elkezdték uralni a világot és a legjobb vezetők voltak az egész történelem során, azért mert megtiltották az igazságtalanságokat és a zsarnokságot, a jogok megsértését és az emberek kizsákmányolását. Emiatt akkoriban sok nem-muszlim kedvelte a muszlim uralmat, mert látták, hogy ez az igazságosság és egyenlőség rendszere volt.
Sajnos a mai világban a muszlimok többségénél mindez másképen van, mert hisznek a Könyv egyik részében de tagadják a másikat, csak akkor imádják Istent amikor nekik megfelel, és figyelmen kívül hagyják azokat az isten parancsokat amelyek nincsenek összhangban a vágyaikkal. Ellenségeik kihasználták ezt a gyengeséget és korrupt embereket tettek meg vezetőjüknek, akiknek a szívük beteg és tele van szeretettel az evilági örömök iránt. Ezzel kapcsolatban a Magasztos Allah azt mondja:
„Ez azért történik mivel Allah soha nem változtat meg egy kegyelmet sem, amit valamely nép iránt tanúsított, addig amíg ők nem változtatják meg azt, ami bennük van. Allah bizony Halló és Tudó.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 8:53]
Mohamed Próféta (béke és áldások legyenek vele) figyelmeztette a közösségét ezzel kapcsolatba azt mondván:
„Mi lenne ha próbára lennétek téve öt dologban? Menedéket keresek Allahnál, hogy ne éljétek meg őket (...) Ők (a vezetőjük) nem fogják megszegni a szövetségüket Allahhal és az Ő Küldöttével, anélkül, hogy Allah erőt ne adna ellenségeiknek felettük, hogy vezessék őket és elvegyék mind azt amijük van. És ha nem Allah Könyve és a szunna szerint fognak vezetni, akkor egymás közt fogna harcolni.ˮ (al-Baiyhaqi és al-Hákim, Albani szahih-nak minősítette a Sahih At-Targhib és Sahih At-Tarhib-ban)
Sajnos ez a muszlim umma (közösség) helyzete ma, mert az emberek hátat fordítottak az istenimádatnak! Allah óvjon meg minket!

 

A Korán és a holisztikus szemlélet a világegyetemről
A történelem során, az emberiség mindig a teremtés célját kereste; sokak elméjét elhomályosította a sok hipotézis és spekuláció, mert teljesen összeegyeztethetlenek voltak a logika és az értelemmel, mert az igazságot csak a világegyetem Teremtője ismerheti. Éppen ezért a Korán úgy lett kinyilatkoztatva, hogy logikus és racionális magyarázatokat nyújtson, amelyek bizalmat és nyugalmat hozzanak, hiszen a Koráni versek válaszolnak mindarra a kérdésre amelyeket az emberi agy feltesz. Elmagyarázzák a világegyetem kezdetének történetét, a célját ennek a teremtésnek, valamint a célállomást is.

Az emberiség teremtésének eredete
E téma bevezetéseként nézzük meg a Magasztos Allah szavait. Azt mondja:
„Ő az Első és Ő az Utolsó és Ő a Nyilvánvaló és a Belső. Ő minden dolog Tudója.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 57:3]
A Magasztos Allah azt mondja magáról:
„Mondd: Ő Allah az Egyedüli, az Egyetlen! Allah, Asz-Szamad (az Úr, Akihez minden teremtmény fordul). Nem nemzett és nem nemzetett. És senki és semmi sem hasonló Őhozzá.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 112 szúra]
Egy delegáció érkezett Jemenből Mohamed Prófétához (béke és áldások legyenek vele) és megkérdezték őt a Világegyetem teremtéséről. Válaszként a következőt mondta:
„Allah mindig létezett, és semmi nem létezett Előtte. Ezalatt az idő alatt trónja a vízen volt, majd megteremtette az Egeket és a Földet, és mindent megírt a Könyvben.” (Al-Bukhári)
A Magasztos Allah azt is mondja:
„Talán nem látták azok, akik hitetlenek, hogy az egek és a föld egyetlen hatalmas darab volt, és Mi bontottuk azokat fel. És vízből teremtettünk meg minden élő dolgot. Hát nem hisznek?” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 21:30]
Allah megteremtette az Egeket és a Földet úgy, hogy egyben voltak, majd minden dolgot létrehozott. Elrendelte, hogy az Egek hét rétegben helyezkedjenek el és a föld is hasonlóképpen. A legalsó eget és a földet egy levegő-akadállyal választotta szét. Allah esőt fakasztott és a földből előhozta növényzetét. A Magasztos Allah azt mondja:
„Az egek és a föld Megalkotója! És, ha Ő egy parancsot hoz, akkor csak azt mondja annak: »légy!« és már meg is van!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:117]
Allah akkor megteremtette Ádámot, az egész emberiség atyját, és megparancsolta az angyaloknak, hogy boruljanak le előtte, de Iblísz, a sátánok atyja nem tette ezt. Elutasította és megtagadta Allah parancsát, és ekkor elkezdődött a végtelen ellenségeskedés és gyűlölet története közte és Ádám gyermekei között. A Magasztos Allah azt mondja:
„Midőn a te Urad azt mondta az Angyaloknak: »Embert fogok teremteni agyagból! És ha alakot adtam neki és lelket leheltem belé a lelkemből (amit számára teremtettem), boruljatok le előtte!« És minden Angyal leborult. Kivéve Iblíszt. Ő fennhéjázó, gőgös volt és a hitetlenek közül való. (A Magasztos Allah) Mondta: »Ó Iblísz! Mi akadályozott meg abban, hogy leborulj azelőtt, amit Én a két kezemmel teremtettem? Gőgösködtél, fennhéjáztál?« Azt mondta (a sátán): »Én jobb vagyok nála. Engem tűzből teremtettél, őt pedig agyagból.« (A Magasztos Allah) Azt mondta: »Menj innen ki! Megkövezendő leszel. És rajtad az Én átkom, egészen az Ítélet Napjáig.« Azt mondta: »Uram! Engedj nekem időt, addig a Napig, míg feltámasztatnak!« (A Magasztos Allah) Azt mondta: »Azok közül való vagy, akik haladékot kapnak. A megszabott Idő Napjáig.« Mondta: »A hatalmadra, bizony mindegyiket tévelygésbe viszem! Kivéve a Te igaz szolgáidat közülük.« (A Magasztos Allah) Azt mondta: »Az Igazság az – és Én az Igazságot mondom – Bizony meg fogom tölteni a Poklot veled és azokkal, akik követnek téged.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 38:71-85]
Allah megteremtette Ádám feleségét, Hawát, hogy az emberiség szaporodhasson. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ó ti emberek! Féljétek Uratokat! Aki egyetlen személyből (Ádám) teremtett meg benneteket és abból megteremtette a feleségét és kettejükből sok férfit és nőt sokasított. És féljétek Allahot, Akire hivatkozva szoktátok egymást kérdezgetni! És (óvakodjatok attól, hogy) a rokonságot (megszakítsátok)! Bizony Allah őrzőként áll felettetek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:1]
Ők kezdetben a Dzsennában (mennyei kertekben) éltek. Uruk figyelmeztette őket, hogy Iblísz az ellenségük. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondtuk: »Ó, Ádám! Bizony ez az ellenséged és a feleségedé, nehogy kiűzzön benneteket a Paradicsomból, mert akkor kárhozott leszel! Ott nem kell neked éhezni, sem pedig meztelenül járni. Ott nem kell szomjaznod és a nap perzselő hőségének sem vagy kitéve.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 20:117-119]
Allah megengedte nekik, hogy egyenek és érezzék jól magukat a Dzsennában, de megtiltotta nekik, hogy az egyik fáról egyenek. A Magasztos Allah azt mondja:
„És Mi mondtuk: «Ó Ádám! Lakj te és a feleséged a Paradicsomban, és egyetek abból bőségesen, ahol csak akartok ti ketten! Ám ne közeledjetek ehhez a fához, mert akkor a bűnösök közül valók lesztek.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:35]
Iblísz csalással és becsapással rávette Ádámot (béke legyen vele) és a feleségét, hogy egyenek arról a fáról. A Magasztos Allah azt mondja:
„A sátán (gonosz dolgot) sugallt neki. Mondta: »Ó Ádám! Vajon megmutassam-e neked az Öröklét Fáját és olyan hatalmat, ami soha nem enyészik el?« Ők ketten ettek abból (a fából, annak gyümölcséből) és a szemérmük láthatóvá vált. A Paradicsom fáinak leveleit kezdték magukon hordani. Ádám szembefordult az ő Urával és eltévelyedett. Majd kiválasztotta őt az Ura és kiengesztelődve fordult feléje és az igaz Útra vezette.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 20:120-122]
Ádám Próféta (béke legyen vele) és felesége büntetése az volt, hogy kiűzettek a Mennyből, és a földre lettek küldve, amely azért lett megteremte, hogy nekik és utódaiknak lakóhelyük legyen, ahol megpróbáltatásoknak lesznek kitéve. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondtuk: »Ereszkedjetek lefelé mindnyájan onnan! Ám, ha útmutatás érkezik hozzátok Tőlem, és azoknak, akik követik majdan az Én útmutatásomat, azoknak nem kell félniük és nem kell szomorkodniuk. Ám azok, akik hitetlenkednek és meghazudtolják a Mi Jeleinket, ők a Tűz népévé lesznek, és ők abban örökké ott maradnak.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:38-39]
Amikor kiűzettek a Dzsennából, Iblísz ellenségeskedése új magaslatokat ért el Ádám (béke legyen vele) és az egész emberiség ellen, ahogyan megígérte. A Magasztos Allah azt mondja:
„(Allah) Mondta: »Ó, Iblísz! Mi van veled, hogy nem tartozol a leborulók közé?« Mondta: »Nem tartozhatom azok közé, akik leborulnak egy ember előtt, akit Te teremtettél száraz agyagból, megformált sárból.« Mondta: »Menj ki innen! Te megkövezendő vagy! Bizony rajtad átok fog ülni a Számonkérés Napjáig.« Mondta: »Uram! Adj nekem haladékot addig a Napig míg feltámasztatnak.« Mondta: »Bizony te azokhoz tartozol, akik haladékot kaptak. Egy meghatározott Napig.« Mondta: »Uram! Amiért tévútra vittél engem, én díszessé teszem (a tévelygés útját) a számukra a földön, és mindegyiket tévútra vezetem. Kivéve a Te őszinte szolgáidat közöttük.« Mondta: »Egyenes út ez Hozzám. Neked nincs hatalmad az Én szolgáim felett, kivéve azokat, akik követnek téged a bolyongók közül. Mindannyiuk ígért helye a Pokol lesz.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 15:32-43]
Kezdetben az emberek egy nemzetet alkotottak, majd miután a számúk megnőtt szétszóródtak a földön élelmet és ellátást keresve. A Magasztos Allah azt mondja:
„Az emberek egyetlen közösséget alkottak. És Allah elküldte a prófétákat örömhír közlőkként és intőkként. És lebocsátotta velük a Könyvet az Igazsággal, hogy ítélkezzen az emberek között abban, amiben összekülönböztek. Ám csak azok között keletkezett vita körülötte, akikhez eljutottak a világos magyarázatok, azután, hogy eljött hozzájuk, és tették ezt egymás iránti rossz szándékból. Ám Allah az Igaz Útra vezérelte azokat, akik hittek, abban, amiben vita volt közöttük az Ő engedelmével. És Allah azt vezet az Egyenes Útra, akit csak Ő akar.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:213]
Ahogy az emberek száma egyre nőt a Földön, úgy elmélyültek a különbségek és az ellentétek közöttük. Hogy helyre állítsa a rendet és az igazságot, a Magasztos Allah az emberekhez Küldötteket küldött, hogy hirdessék nekik a Paradicsomot és figyelmeztessék őket a Pokol büntetésére, az emberek vissza térítsék az eredeti hitükhöz és megtanítsák nekik a vallás alapjait, mert ez érvként szolgálhat ellenük vagy mellettük (az Ítélet Napján). A Magasztos Allah azt mondja:
„Küldöttek, akik örömhír hozókként és intőkként jöttek, hogy az embereknek ne lehessen Allahhal szemben érvük a küldöttek után. Allah Hatalmas és Bölcs.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:165]
Aki engedelmeskedett a Küldötteknek és a Prófétáknak (béke legyen velük) és követte Allah Üzenetét, az bemegy a Mennyei Kertekbe, aki azonban engedetlen és arrogánsan elfordul, az a Pokolba kerül. A Magasztos Allah azt mondja:
 „Ó, Ádám fiai! Ha Küldöttek jönnek el hozzátok a saját soraitokból, akik elmesélik nektek az Én Jeleimet, akik istenfélő és helyesen cselekszik, azokon nincs félelem és ők nem is szomorkodnak. Azok pedig, akik meghazudtolták a Mi Jeleinket és gőgösen elfordultak azoktól, ők a Tűz népe! Ők örökkön abban fognak időzni.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:35-36]
A Magasztos Allah azt is mondja:
„Azoknak pedig, akik hitetlenkedtek az ők Urukkal szemben, azoknak a Pokol büntetését készítettük elő. Milyen borzalmas sors ez! Midőn bele vettetnek, fortyogni látják és közben a sóhajtását hallják. Majdnem szétreped a haragtól. Akárhányszor egy csoport belévettetik a Pokol őrzői megkérdezik tőlük: »Vajon nem érkezett hozzátok intő?« »De érkezett!« - válaszolják. »De mi hazugnak tartottuk, és azt mondtuk: „Nem nyilatkoztatott ki Allah semmit.”« Bizony nagy tévelygésben vagytok. Majd így szólnak: »Ó, bárcsak hallgattunk volna az. intésre, vagy az eszünket használtuk volna, most nem lennénk a Pokol tüzére kárhoztatottak között.« Beismerték bűnüket. Átok legyen a Pokol tüzére kárhoztatottakon. Ám azoknak, akik látatlanul is félik Urukat, azoknak megbocsátás és nagy jutalom (a Paradicsom) jár.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 67:6-12]
A Próféták (béke legyen velük) emlékeztették népeiket, hogy Iblísz az emberek ellensége, és az esküjére miként az embereket megpróbálja majd eltéríteni az Egyenes Úttól, amit a Magasztos Allah választott ki a számúkra, és amelyet az emberek megismerhettek a Küldöttek és a Prófétákon keresztül. Az embereknek azt is tudniuk kell, hogy letérésük a helyes útról annak az eredménye, hogy szeszéjeiket és vágyaikat követik és hagyják magukat becsapni Iblísztől, aki megszépített számukra minden rossz cselekedetett. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ó Ádám fiai! Ne vigyen kísértésbe benneteket a sátán, ahogyan szüleiteket kiűzte a Paradicsomból azzal, hogy levetette róluk a ruházatukat, hogy meglássák egymás szemérmét. Ő lát benneteket és az ő csapata is onnan, ahol ti nem láthatjátok őket. Mi a sátánokat azok segítőivé tettük, akik nem hisznek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:27]

 

Az emberiség teremtése mögött húzódó bölcsesség
Vitathatatlan és ugyanakkor logikus, hogy az emberek nem fektetnek be időt, energiát és pénzt, hogy feltaláljanak vagy termeljenek valamit cél nélkül, vagy, hogy előnyhöz jussanak vagy elkerüljenek egy veszteséget. Ez a szabály vonatkozik minden emberi találmányra, mindennek van egy célja, akár pozitív akár negatív, mindennek meghatározott haszna és szerepe van. Ebben a tekintetben Allahé a legfőbb példa, mert Ő nem hiába teremtette meg az embert és tette felelősé saját tetteiért. A Magasztos Allah azt mondja:
„Vagy azt hittétek, hogy merő szórakozásból teremtettünk benneteket és hogy ti nem fogtok Hozzánk visszatérni? Magasztaltassék Allah, a Király, az Igazság! Nincs más Allah, csak Ő, a Kegyes Trón Ura.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 23:115-116]
Hasonlóképpen, Allah nem hiába vagy szórakozásból teremtette meg a Világegyetemet és mindent ami benne van, dicsőség Neki! A teremtés mögött Allah bölcsessége húzódik, ahogyan a következő versekben találjuk:
„Az eget és a földet és ami e kettő között van, nem játékból teremtettük. Ha szórakozásra vágytunk volna, azt Magunktól is megszerezhettük volna, ha ezt akartuk volna tenni.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 21:16-17]
Allah megteremtette az embereket, és őket választotta minden teremtmény fölé és helytartóvái tette őket a földön, hogy különleges kötelezettségüket teljesítsék, ahogyan azt a Magasztos Allah mondja:
„Én csupán azért teremtettem a dzsinneket és az embert, hogy Engem szolgáljanak. Nem akarom, hogy ők lássanak el, és azt sem, hogy ők tápláljanak Engem. Allah a gondoskodva Ellátó, az Erős és a Biztos.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 51:56-58]
Allah megteremtette az emberiséget és elkészítette számára mindazt, amire szüksége van és Küldötteket küldött hozzájuk, hogy helyesen, az Ő törvényei szerint éljenek. Ám az ember nem fogadja el, hogy valaki megmondja neki hogyan viselkedjen. Allahé a legfőbb példa, mert azt teremt amit akar és úgy ahogyan Ő akarja. A Magasztos Allah azt mondja:
„És a te Urad azt teremt, amit akar és választ. Nekik nincs választási lehetőségük. Magasztaltassék Allah, a Magasztalt! Mennyire felette áll Ő annak, amit társítanak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 28:68]
Ez a világegyetem teremtése mögött húzódó cél, a látható és a láthatatlan világé. Mindent hozzáférhetővé tett az ember számára, hogy az Ő szolgája legyen, hogy megismerje és csak Őt imádja. A Magasztos Allah nem azért teremtette az embereket, hogy megszilárdítása hatalmát, vagy hogy valami haszna származzon belőle. Csakis az embereknek van szükségűk Őrá, Neki azonban nincs szüksége rájuk. A Magasztos Allah ezzel kapcsolatban, azt mondja:
„Ó emberek! Ti Allahra vagytok utalva. Ám Ő nincs ráutalva senkire, Ő a Magasztalandó. Ha úgy akarja eltüntet benneteket és új teremtést hoz. Allah számára ez nem nehéz feladat.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 35:15-17]
Aki Allah szolgálatában él, az eléri az igaz boldogságot az életében és az örök otthon áldását. Aki a saját vágyait követi és a sátán sugallatát, annak az örök büntetésben lesz része a Pokol tűzében. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mert bizony, akik hitetlenek a Könyv népe és a társítók közül, azok a Pokol tüzében fognak égni, örök időkön át. Ők a legrosszabb teremtmények. Azok pedig, akik hittek és jótetteket cselekedtek, ők a legjobb teremtmények közül valók. Jutalmuk az ő Uruknál van. Éden kertjei lesznek azok, amelyekben folyók folynak és örökké ott fognak időzni. Tetszését leli Allah bennük és ők is tetszésüket lelik Benne. Ez pedig annak jár, ki féli Urát.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 98:6-8]

 

Az ember teremtésének fokozatai
A Korán megismerteti velünk a teremtés fokozatait. A Magasztos Allah azt mondja:
„Aki tökéletesen csinálta azt, amit megteremtett. Az ember teremtését agyagból kezdte el. Azután utódait hitvány víz- folyadékból teremtette. Majd formát adott neki és lelket lehelt belé a lelkéből (amit Allah azon egyén számára teremtett). Azután hallást és látást és szíveket adott nektek. Ám milyen kevéssé vagytok hálásak.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 32:7-9]
Ezek a verssorok megmutatják hogy létezésünk nem az evolúciós lánc eredménye.
„Az embert a legszebb alakban teremtettük.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 95:4]
Allah az embert egy sor ismert teremtési fokozaton át teremtette, amelynek a végén örök élet lesz vagy a Mennyben, vagy a Pokolban. A Korán leírja ezeket a teremtési fokozatokat meglepő módón és tömören, de ugyanakkor lenyűgöző részletességgel. Ezzel szemben a tudósoknak, bár fejlett tudományos módszerekkel rendelkeznek, nem sikerült egy ilyen ékes leírást adniuk az ember fejlődéséről, az elejétől a végéig, és semmi féle képen nem ilyen tömören. Az emberi evolúció ilyen tökéletes leírása a Kegyes Koránban, bizonyítja ennek Igazát és mindent amit tartalmazz. Allah azt mondja:
„És bizony Mi megteremtettük az embert tiszta agyagból. Majd spermacseppként helyeztük el egy biztos helyen (az anya méhében). Ezután a spermacseppet vérröggé formáltuk, majd a vérrögöt húsdarabbá teremtettük, majd a húsdarabot csontokká teremtettük. Majd a csontokat felruháztuk hússal, ezután egy másik teremtményként keltettük életre. Áldassék Allah a legkiválóbb Teremtő! Ezután, ti bizony mind halottak lesztek. Ezután majd a Feltámadás Napján feltámasztattok.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 23:12-16]
A fokozatok a következők:
1.    Allah a semmiből teremtett minket. Az ember semmi nem volt teremtése előtt. Ez elég bizonyíték a feltámadására a halál után, mert Ő aki életet adott az embernek semmiből, Az Képes még egyszer megteremteni azt. A Magasztos Allah azt mondja:
„Vajon nem volt-e az embernek egy olyan időszaka, amikor ő még semmi említésre méltó sem volt? Az embert bizony összevegyített nedvből teremtettük, hogy próbára tegyük. Majd látóvá és hallóvá tettük őt.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 76:1-2]
2.    Az anya méhében. Ebben a fokozatban Allah megformálja a gyermeket; az embrió növekszik, lelket kap és formái egyre nyilvánvalóbbá válnak. Aztán megszületik, a legszebb alakban, ahogyan Allah teremte. A Magasztos Allah azt mondja:
„Megteremt benneteket édesanyátok méhében, teremtés teremtést követ, háromszoros sötétségben. Ő Allah, a Ti Uratok! Övé az uralom, nincs más Allah csak Ő! Hogyan fordulhattok hát el?” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 39:6]
3.    Az evilági élet. Az élet önmagában próbatételek és kihívások sorozata. Allah megáldotta az emberiséget mindazzal, amire szüksége van emberi tulajdonságok tekintetében, hogy megértse, mi a jó és mi a rossz. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah hozott elő benneteket az édesanyáitok hasából, úgy, hogy még nem tudtatok semmit. Hallást, látást és szíveket adott nektek. Talán hálásak lesztek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 16:78]
Allah megteremtette az embert a legszebb formában, hogy testrészéivel képes legyen arra, hogy kiaknázza a forrásokat ezen a világon. Úgyszintén olyan belső szervekkel áldotta őt meg, amelyek lehetővé teszik a szervezetnek, hogy megtartsa erejét és jó teljesítményét. A Magasztos Allah azt mondja:
„Hát nem láttátok, hogy Allah a szolgálatotokra hajtotta mindazt, ami az egekben és a földön van és nyilvánvaló és rejtett kegyelmekkel halmozott el benneteket. Ám vannak az emberek között olyanok, akik vitába szállnak Allahról, tudás és útmutatás nélkül és fényesen ragyogó Könyv nélkül.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 31:20]
Mivel Allah csak arra teremtette az embereket, hogy Őt szolgálják, könyörületéből Küldötteket küldött nekünk, és átadta nekünk az isteni bölcsességet a kinyilatkoztatott Könyveken keresztül. Ezek a Könyvek megmutatták nekik melyik a helyes Út és figyelmeztette őket az eltévelyedés veszélyéről. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mi a Küldötteket csak örömhír közlőkként és intőkként küldjük el. Aki hisz és helyesen cselekszik, azokon nincs félelem és ők nem szomorkodnak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 6:48]
Allah mindent, amit megteremtett, az emberiség fennhatósága alá helyezett, hogy életüket megkönnyítse. Az emberek élvezni tudják amit termelnek és imádni tudják Allahot Egyedül, miden társítás nélkül. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ő az, Aki a földet alázatossá rendelte nektek. Járhatok hát a felszínén, és egyétek azt, amivel Ő táplál benneteket! Őhozzá lesz a Feltámadás!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 67:15]
Hasonlóképpen, a Magasztos Allah teremtett más lényeket és dolgokat is, hogy az ember elmélkedhessen rajtuk és ez megerősítse a hitűket és a meggyőződésűket. Allah azt mondja:
„Bizony az egek és a föld megteremtésében, az éjszaka és a nappal váltakozásában és a hajókban, amelyek a tengeren haladnak az emberek hasznára és abban, amit Allah az égből lebocsátott vizet és abban, amellyel életre keltette a földet annak halála után és amelyen mindenféle állatot sokasított és a szelek küldésében és az ég és a föld között szolgálatra hajtott felhőkben. Jelek vannak az olyan emberek számára, akik felfogják az eszükkel!ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:264]

 

Ésszerű bizonyítékok a feltámadásra
a Koránból
Tekintettel arra, hogy a halál utáni feltámadás az egyik legvitatottabb téma amely foglalkoztatja az emberiséget, és hogy azok akiknek a szívűkben a hit még nem hatolt be, megtagadják ezt, a Kegyes Korán tisztázza, hogy ez nem egy új téma hanem mindig is foglalkoztatta az embereket. A Magasztos Allah azt mondja:
„A hitetlenek azt állították, hogy nem támasztatnak föl. Mondd: »De igen, az Uramra! Bizony feltámasztattok! Majd hírt kaptok arról, mit is tettetek. Mindez Allahnak nagyon könnyű.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 64:7]
A bizonyítékokat amelyeket Küldötteiktől kértek azok az emberek, akik tagadták Allah létezését, abszurdok voltak és nem bizonyítottak mást mint saját büszkeségűket és arroganciájukat. Ezek az emberek először saját maguk létezésén kellet elmélkedjenek. A Magasztos Allah azt mondja:
„És ha a Mi világos jeleinket olvassák nekik fel, egyetlen érvük csupán az, hogy azt mondják: »Hozzátok vissza apáinkat, ha az igazat szóljátok!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 45:25]
A feltámadás tagadása kaput nyit arra, hogy a sátán összezavarja és hatalmába kerítse az egyént. A Korán sok versében Allah bátorítja az embert a gondolkodásra, esze használatára és arra, hogy vegyen figyelembe mindent maga körül mert ezek önmagukban is Allah létezésének bizonyítékai. A Magasztos Allah azt mondja:
„Az ember mondja: »Ha majd meghalok, vajon tényleg élve hozatok elő?« Talán az ember nem emlékszik arra, hogy korábban megteremtettük. Semmi nem volt ő (előtte)!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 19:66-67]
Intellektuális szempontból, ha valaki rendelkezik azzal a képességgel, hogy megformáljon és megteremtsen valamit a semmiből, az képesnek kell, hogy legyen azt „újjáteremteni” is. Allah valóban Képes visszahozni minket az életbe, miután létrehozott minket a nemlétből, a semmiből. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ő az, Aki elkezdi a teremtést majd megismétli azt. Ez könnyebb a Számára! Övé a legmagasztosabb példázat az egekben és a földön. Ő a Hatalmas és a Bölcs.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 30:27]
A Korán versei képesek arra, hogy meggyőzzék az embert az iszlám valóságáról és Allah létezéséről. Az éles elme szintén fontos szerepet játszik ebben az, az embernek követnie kell a természetes hajlamát (fitráh) és szabaduljon meg minden külső befolyástól. Lássunk néhányat verset ezek közül:
    Elgondolkodni az ember teremtésén, és tudatában lenni annak, hogy az Aki Képes elkezdeni a teremtést, Az Képes lesz megismételni azt. A Magasztos Allah azt mondja:
„Vajon nem látta-e az ember, hogy egyetlen spermacseppből teremtettük őt meg? És ő mégis világos vitázó. Példázatot mondott Nekünk és elfelejtette a (saját) teremtését. Mondja: »Ki kelti új életre a csontokat, midőn azok porlandók?« Mondd (Mohamed): »Az kelti életre azokat, Aki először megteremtette őket. És Ő az, Akinek minden teremtményről tudása van.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 36:77-79]
    Elgondolkodni a teremtés fokozatain. A Magasztos Allah azt mondja:
„Vajon azt hiszi az ember, hogy figyelmen kívül hagyjuk? Nem volt-e egy kilövellt spermacsepp? Majd vérrög. Majd Allah megteremtette és megformálta. És megteremtette belőle a két emberi nemet, a férfit és a nőt. Nem lenne-e hát képes Ő arra, hogy életre keltse a halottakat?” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 75:36-40]
    Elgondolkodni azon, hogy Allah újraéleszti a sivár földet, növények nőnek ki belőle, miután látszólag elvesztette termékenységét. A Magasztos Allah azt mondja:
„Az Ő Jelei közül való az is, hogy látod a földet alázatosan (terméketlennek), ám ha vizet küldünk le rá, megrázkódik és sarjadni kezd. Bizony az, Aki életre keltette azt, Ő életre kelti a halottakat. Ő mindenre képes!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 41:39]
    Elgondolkodni a körülöttünk lévő világon, mivel annak megteremtése nagyobb, mint az ember teremtése. Ha ez nem lehetetlen Allah hatalma számára, akkor az újjáteremtés egyszerű feladat. A Magasztos Allah azt mondja:
„Talán nem látták, hogy Allah az, Aki megteremtette az egeket és a földet, úgy, hogy ezek teremtése nem fárasztotta ki Őt? Ő képes arra, hogy életre keltse a halottakat. Bizony Ő mindenre képes.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 46:33]
    Elgondolkodni az alvásunkon, amit mind megtapasztalunk, mivel ez egy kisebb halálnak tekinthető. Amikor felkelünk az alvásból, az hasonlít arra, mint mikor visszatérünk a halálból. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah ragadja el a lelkeket azok halálakor. És (azt is,) amelyik még nem halt meg, azt (is) álmában (elragadja). És visszatartja azt, amelynek eldöntötte a halálát és elengedi a másikat egy megszabott határidőig. Bizony ebben jelek vannak azon emberek számára, akik gondolkoznak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 39:42]
A Magasztos Allah kijelent, mindazoknak akik tagadják a feltámadást, egy még elviselhetetlenebb igazságot, és pedig azt, hogy fel fog támasztani minden teremtményét Ádám Prófétától (béke legyen vele) a legutolsó emberi lényig. Allah kihirdeti parancsát: „Légy” és az létrejön. Hogy közelebb hozzuk ezt gondolkodásunkhoz, ma egy gombnyomásra egy egész város fényárba borul. Ebben a tekintetben is Allahé a legfőbb példa. A Magasztos Allah azt mondja:
„A ti megteremtésetek és feltámasztásotok annyi, mintha csupán egyetlen léleké lenne. Allah Halló és Látó!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 31:28]
Láthatjuk, hogy a Korán veresei azért lettek kinyilatkoztatva, hogy elmélkedjünk el rajtuk, ahogyan a Magasztos Allah mondja:
„Bizony könnyűvé tettük a Koránt az intelem számára. Van-e valaki, aki hallgat az intelemre?ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 54:40]
4.    Bárzakh - az élet a halál után; ez egy átmeneti állapot az evilági élet és a túlvilág között. Tehet a halál nem jelenti az élet végét, hanem inkább egy másik kezdett. Ez az amikor az emberek megtapasztalnak egy közbülső életet, amely a haláluktól tart addig amíg a Magasztos Allah el nem határozza, hogy minden élet forma kipusztuljon, és csak az maradhat amit Ő akar.
„És megfúvatik a Trombita és villámcsapottan hogy össze mindenki az egekben és a földön. Kivéve azt, akit Allah akar. És azután újra megfúvatik és ők állva figyelnek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 39:68]
Ebben a stádiumban az ember halott az evilág számára, de élő a túlvilágon. A sírban az ember folyamatos boldogságban vagy folyamatos kínzások állapotában lesz, az evilági cselekedeteitől függően. Ezt a valóságot a Korán kihangsúlyozta amikor a fáraóról és háza népéről beszél, akik nem hittek és megfulladtak.
„Ez a Tűz, amelyhez előhozatnak reggel és este. És azon a Napon, amikor bekövetkezik az Óra (az mondatik): »Küldjétek a fáraó háza népét a legkeményebb büntetésbe!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 40:46]
Ez után újra megfújatik a trombita, bekövetkezik az Óra, amikor minden teremtmény kijön a sírjából. Az emberek összelesznek gyűjtve, hogy felelőségre legyenek vonva és meg fognak döbbenni attól amit látnak majd és hallanak majd. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ó, ti emberek! Féljétek az Uratok! Az Óra rengése hatalmas dolog lesz. Azon a Napon, amikor meglátjátok azt, minden szoptatós (anya) megfeledkezik arról, amit szoptatott és minden terhes asszony megszüli terhét. És az embereket úgy látod, mintha részegek lennének, ám ők nem részegek. Hanem Allah büntetése szigorú.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 22:1-2]
A trombitafújással az élet általunk ismert finom egyensúlya felborul, és a világ kaotikussá válik. A Magasztos Allah ezt a következőképpen jellemzi:
„Mikoron a Nap felgöngyöltetik. Midőn a csillagok lezuhannak. Midőn a hegyek elmozdíttatnak. Midőn a vemhes nősténytevék elhanyagoltatnak. Midőn a vadak összegyűjtetnek. Midőn a tengerek lobogó lánggá változnak. Midőn a lelkek egyesíttetnek (a korábbi testükkel). Midőn az élve eltemetett leánygyermeket megkérdezik: »Milyen bűn miatt ölettél meg?« Midőn a lapok kiteríttetnek. Midőn az Ég széthúzódik. Midőn a Pokol lángra kap. Midőn a Paradicsom közel kerül. Minden egyes lélek tudni fogja, mit hozott magával.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 81:1-14]
5.    Az Ítélet (al-hisáb). A Feltámadás Napján Allah minden teremtménye (emberek, állatok, madarak) életre lesz keltve, a Magasztos Allah összegyűjti őket, és várják majd az Ítéletét. Nem lesz igazságtalanság azon a Napon. A Magasztos Allah azt mondja:
„A mérlegeket igazságosan állítjuk fel a Feltámadás Napján. Egyetlen teremtett lélek sem fog igazságtalanságot elszenvedni semmiben. Ha csak egy mustármag súlya volt is, előhozzuk azt. Elégséges számon kérők Vagyunk!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 21:47]
Minden közösség aszerint lesz megítélve, hogy számukra mi volt megengedve és mi volt tilalmas. A hívő jutalmat kap, és aki engedetlen volt, azt Allah megbünteti, ha Akarja. A Magasztos Allah azt mondja:
„Azon a Napon, amidőn minden embert szólítunk az írásával. Azok, akiknek a könyve a jobbjába adatik, azok felolvassák a könyvüket és annyi jogtalanságot sem szenvednek el, mint a datolyamagon lévő hártya. Aki ebben (a világban) vak, az a Túlvilágon is vak és még tévelygőbb!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 17:71-72]
Aztán Allah igazságosan fog ítélkezni minden teremtény felett, ahogyan a Próféta (béke és áldások legyenek vele) az mondta:
„Tudjátok, ki az a csődbe jutott?” A társai azt mondták: „A csődbe jutott az, akinek nincs pénze és nincsenek vagyontárgyai.” A Próféta (béke és áldások legyenek vele) azt mondta: „Az a csődbe jutót a nemzetemből, aki a Feltámadás Napjára imádkozással, böjtöléssel és adakozással érkezik, de közben ezt megsértette, azt megrágalmazta, emennek a vagyonát habzsolta fel, amannak a vérét ontotta, amazt pedig megverte. Ezért ez is, az is kivesz a jótetteiből, és amaz is kivesz a jótetteiből, és ha nem marad neki semmi a jótettekből, akkor (a bántalmazottak) rossztetteiből adnak neki, és a Tűzbe dobják őt.” (Muszlim)
Allah igazságossága tökéletes, és mindenre kitérjed minden élőlényre. Ezért hívják ezt a Napot az Elszámolás Napjának is. A Próféta (béke és áldások legyenek vele) azt mondta:
„A Feltámadás Napján a kérelmezők vissza kapják a jogaikat, odáig, hogy a szarvtalan juh is megkapja jogát a szarvas juhtól.ˮ (Muszlim)
Miután igazságot tesz az álatok között, a Magasztos Allah azt fogja mondani: „Váljatok porrá!ˮ, és akkor azok akik hitetlenek voltak azt fogják mondani: „Ó, bárcsak por lennék!ˮ. A Magasztos Allah azt mondja:
„Bizony Mi egy közeli büntetéstől intettünk benneteket, egy olyan Naptól, amikor az ember megláthatja, hogy mit küldött előre a keze. A hitetlen pedig azt mondja majd akkor: »Ó, bárcsak por lennék! (ne támadtunk volna fel, hogy ezeket a büntetéseket kapjuk) «” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 78:40]
Ezután az emberek két irányban fognak menni: a Paradicsomba, az örök örömeivel, vagy a Pokolba, az örök gyötrelmeivel. Azon a Napon tanúi lehetünk majd a hitetlenek bűnhődésének, tehát törekednünk kell ezért a Napért és meditálni rajta. A Magasztos Allah azt mondja:
„És azon a Napon, amikor beáll az Óra, azon a Napon szétszakadoznak. Ám azok, akik hittek és jótetteket cselekedtek, ők egy kertben fognak örülni. Ám azok, akik hitetlenek voltak és hazugságnak tartották a Mi Jeleinket és a Túlvilággal való találkozást, azok a büntetésre hozatnak elő.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 30:14-16]
6. Az örökké való túlvilági élet
A hívők, akik hittek abban az üzenetben, amit Prófétájuk/Küldöttük hozott nekik és engedelmeskedtek Allahnak, betartottak parancsait és távol álltak attól amit Ő megtiltott, a Mennyei Kertek áldását kapják. Ott megvan minden, amit szem nem látott, fül nem hallott, és elme el nem képzelt. Ott megtapasztalják az örök boldogságot és az örök életet, ahogyan a Magasztos Allah azt mondja:
„Nekik ott az jár, amit csak akarnak. Örökkön abban élvén. A te Urad felel ezért az ígéretért.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 25:16]
Itt enni és inni fognak, de nem fognak köpni, vizelni, székelni vagy az orrukat fújni, és amit fogyasztanak, édes illatú verejtékben fog távozni szervezetükből, amely finomabb, mint a pézsma. Senki nem lesz beteg, senkit nem ér fájdalom. Egy Muszlim által rögzített hadíszban, a Próféta (béke és áldások legyenek vele) tudatta velünk, hogy az emberek egy isteni hívást fognak hallani, amely biztosítsa őket, hogy egészségesek lesznek és nem fognak megbetegedni, élni fognak és nem halnak meg, fiatalok lesznek és nem fognak megöregedni, boldogak lesznek és soha nem lesznek szomorúak. Azok akik megtagadták az igazságot és hazugoknak tartották a Küldötteket (béke legyen velük), a Pokolba fognak jutni, ahol öröké maradnak. Ahogyan a Magasztos Allah mondja:
„Ám azok, akik hitetlenkednek, nekik a Pokol tüze jut. Nem ítéltetnek arra, hogy meghaljanak és annak a büntetése sem lesz kevesebb. Ekképpen jutalmazunk minden hitetlent. És ők felordítanak ott: »Urunk! Engedj kilépni bennünket, hogy jóravaló módon cselekedhessünk, nem úgy, ahogyan előzőleg tettünk.”« (Allah válasza:) »Vajon nem éltettünk-e benneteket annyi ideig, hogy azalatt az, aki hallgatni akart az intő szóra, hallgathatott volna arra. Holott intő érkezett hozzátok. Kóstoljátok hát meg (tetteitek borzalmas következményét)!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 35:36-37]
Örökké tartó, végtelen büntetést fognak kapni. A Magasztos Allah azt mondja:
„Bizony azokat, akik hitetlenek a Mi Jeleinkkel szemben, a Tűzben fogjuk elégetni. És mindannyiszor mikor a bőrük cserepesre égett új bőrre cseréljük azokat, hogy újra megízlelhessék a büntetést. Allah bizony Hatalmas és Bölcs!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:56]
Ételük a darí’ lesz, amely az egyik legritkább tüskés nővény. A Magasztos Allah azt mondja:
„Csak a darí’ (keserű, tüskés bokor) lesz a táplálékuk. Amely nem hizlal, és nem csillapszik tőle az éhség.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 88:6-7]
Úgyszínten, egy zaqqun nevű fáról fognak enni, amely a Pokol mélyén található. Ha egy csepp ebből a fából a föld lakóihoz kerülne, tönkre tenné őket. A Magasztos Allah azt mondta:
„Bizony a Zaqqúm-fa (lesz). A bűnös ennivalója. Olyan, mint a fortyogó olaj, amely a belsejükben forr. (Olyan ez) mint a forrásban lévő víz fortyogása.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 88:6-7]
Ghislin is az ők ételűk lesz, ami nem más mint az a genny ami a sebekből jön majd ki. A Magasztos Allah azt mondja:
„A mai Napon, nincs hát barátja itt. Sem étele, csak a genny. Csak a bűnösök esznek abból.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 69:35-37]
Italuk fortyogó víz lesz, amely a beleiket szétmarcangolja, ahogy a Magasztos Allah mondja:
„Hasonló e ez ahhoz, aki örökre a Tűzben van? És fortyogó vízzel itatják, amely a beleit szétmarcangolja.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 47:15]
Ruhájuk tűzből lesz kiszabva, mert a Magasztos Allah így mondja:
„Ez két vitázó (csoport). Az Uruk miatt szálltak vitába. Azok, akik hitetlenkedtek a ruházatuk a tűzből méretik ki és fejük fölül forrásban lévő víz öntetik rájuk. Megolvad általa az, ami a belsőjükben van és a bőrük is. Vasból készült kampók várnak ott reájuk. Valahányszor csak szorultságukban ki szeretnének abból jönni, visszavitetnek oda. (Az mondatik nekik:) «Ízleljétek meg a lángoló Tűz büntetését!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 22:19-22]
Így kezdődik a valódi, örök élet. A Próféta (béke és áldások legyenek vele) azt mondta:
„Amikor a Menny emberei belépnek oda, és a Pokol emberei belépnek oda, egy hívó kiáltani fog: »Ó, Menny emberei örökké élni fogtok itt és nem haltok meg«, és »Ó, Pokol emberei, örökké élni fogtok itt és nem haltok meg.«” (al-Bukhári)
Az értelmes ember bizonyosan felkészíti magát erre a Napra. A Magasztos Allah azt mondja:
„Bizony Allah nem követ el bűnt az emberek ellen semmiben. Ám az emberek követnek el bűnt maguk ellen.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:44]

 

A teremtényeknek szükségük van Allahra
Ahogy a szervezetnek szüksége van ételre és vízre, ugyanúgy a léleknek szüksége van arra, hogy alávesse magát a Teremtőnek, akit imádhatnak és kitölti spirituális igényeit, Aki ellőt alázatos lehet és Akinek a védelme alatt biztonságban érzi magát. Azok az emberek akik nem imádják Allahoz olyanok mint azok az állatok amelyeknek az egyetlen elfoglaltságuk az, hogy kielégítsék alapvető szükségleteiket. Ez elég arra, hogy tönkretegye őket és lelki válsághoz vezessen. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah bizony azokat, akik hisznek és jótetteket cselekszenek, olyan Kertekbe juttatja, amelyek alatt folyók folynak (a Paradicsomi Kertekbe). Am a hitetlenek az evilági örömöket élvezik és esznek, ahogyan az állatok esznek. A Tűz lesz az ő lakhelyük.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 47:12]
Az Allahnak való alávetés és imádata hiányában, az emberek között a dzsungel törvénye uralkodna el, ahol az erős igazságtalan lenne a gyengével, a gazdag kihasználna a szegényt, a gyerekekkel nem bánnának könyörületesen, az öregeket nem tisztelnék, és a fogyatékosokat és a betegeket senki nem segítené. Egy anyagias világ lenne, kizárólag az érdekek és a nyereségre alapozva.
Az emberi lélek Allah iránti szeretettel lett teremtve, természetéből fakadva elismeri a Teremtő létezését, Akit imád és Akinek köszönheti saját maga létezését és az egész Világegyetemét. Ez az amit a tudósok „vallási ösztönnekˮ hívnak. A Magasztos Allah azt mondja:
„Fordítsd arcodat haníf-ként a Vallás felé! Allah eredendő teremtése, amelyre teremti az embereket. Allah teremtését nem lehet megváltoztatni, ez az igazi Vallás! Ám a legtöbb ember nem tudja.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 30:30]
A Próféta (béke és áldások legyenek vele) azt mondta:
„Minden gyerek a fitra (a veleszületett, természetes erkölcsi érzet és egyistenhitre való hajlam) állapotában születet, majd szülei azok, akik zsidóvá, kereszténnyé vagy mágus hitűvé teszik.” (al-Bukhári)
Még ha az emberek el is távolodtak ettől a természetes hajlamuktól, továbbra is keresni fogják azt a magasabb hatalmat, amely biztosítja nekik vágyaik beteljesedését, és segíteni tud neki, ha szükséget szenvednek. Ezt tapasztalták az elmúlt népek is, akik Allah mellett más isteneket, köveket, csillagokat is imádtak. Am a vallási ösztön minden emberben ott van, kivétel nélkül, még ha egyesek tagadják is makacsságból és büszkeségből. Ez az ösztön akkor tőr a legjobban elő amikor az ember megpróbáltatásoknak van kitéve, megbetegszik vagy csapás éri, mert akkor ösztönösen az égnek emeli tekintetét, ami azt jelenti, hogy elismeri egy hatalmas erő létezését amely képes enyhíteni szenvedésén. A Magasztos Allah azt mondja:
 „És ha az embereket csapás éri, az Urukhoz fohászkodnak, megbánással fordulva Hozzá. Ám miután ízelítőt ad a Tőle származó könyörületből, lám egy csoport közülük társat állít az Uruk mellé.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 30:33]
Amikor az ember bajban vagy nehéz helyzetben találja magát, felismeri azoknak a dolgoknak a hamisságát, amit imádott, és felébred benne az őszinte vágy, hogy egyedül Allahot hívja, az Egyedülit Aki képes elhárítani minden rosszat. A Kegyes Korán kiemeli ennek a vallóságát:
„És ha az embert rossz éri, akkor fohászkodik hozzánk az oldalán (fekve), ülve, vagy állva. Ám miután elhárítottuk róla a rosszat, továbbmegy mintha nem is fohászkodott volna Hozzánk valami rossz miatt, ami érte. Így díszíttetett fel a túlzóknak az, amit cselekszenek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:12]
Ez a veleszületett természet kerül felszínre ismét, mikor az ember valami váratlan éri. Felébred a benne lévő sürgető kényszer ami ahhoz vezeti, hogy Allahhoz forduljon, és Tőle kérjen segítséget. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ő az, Aki utaztat benneteket a szárazföldön és a tengeren. Mikor aztán a hajón vagytok és azok jó széllel futnak velük, örvendeznek annak. Majd viharos szél éri őket és minden oldalról hullámok támadnak, és úgy hiszik, hogy azok mindenfelől körülvették őket – Allahhoz fohászkodnak őszinte hittel azért, hogy »Ha megmentesz bennünket ebből, akkor a hálásak közé fogunk tartozni.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:22]
A korábbi népek köveket választottak isteneknek és azokat imádták Allah mellett. Azért tették ezt, hogy vallásosabbak legyenek. Tehát mikor az isteni vallás nem volt jelen, az emberek azt imádták, ami körülvette őket. A Magasztos Allah azt mondja:
„Bizony azok, akikhez Allah helyett fohászkodtok, azok is csak szolgák, úgy mint ti. Szólítsátok hát őket, hogy válaszoljanak nektek, ha az igazat szóljátok!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:194]
Az értelmes elme elutasítja, hogy bálványokat imádjon Allah mellett. Elég meglepő, hogy tanult emberek is képesek dolgokat imádni, aminek semmi értelme. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ők az evilági élet nyilvánvaló részét tudják. Ám a Túlvilággal szemben hanyagok.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 30:7]
Sayyid Qutb (Allah legyen vele könyörületes) azt mondta:
„Az emberek nem élhetnek vallás nélkül. A vallásosság egy szükség, és azok akik nem csak Allahot imádják kizárólag, azok az imádat legsúlyosabb formáiban esnek életük minden területén, másokat imádva.ˮ
Ezért amikor az emberek vágyaik és szeszélyeik áldozatául esnek, elveszítik természetes istenimádati hajlamukat. A Kegyes Korán azt mondja:
„Allah bizony azokat, akik hisznek és jótetteket cselekszenek, olyan Kertekbe juttatja, amelyek alatt folyók folynak (a Paradicsomi Kertekbe). Am a hitetlenek az evilági örömöket élvezik és esznek, ahogyan az állatok esznek. A Tűz lesz az ő lakhelyük.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 47:12]
Az embert nem érheti nagyobb vesztesség mint, hogy elveszítse a természetes, veleszületett ösztönét, és ennek kétségtelenül elkerülhetetlen következménye az, hogy elutasítja a Mindenható Allah egyedüli imádatát, társak nélkül, és csak saját vágyait és ösztöneit követi. Aztán áldozatul esik különböző szolgasági formának, mások iránt, mint például a vezetők vagy elnököké, akik sajt maguk által megszabott törvényeket vezetnek be, és amelyeknek nincs más céljuk mint hogy saját érdekeiket megvédjék. Ezek a vezetők lehetnek emberek vagy etnikai csoport, és világosan látható, hogy ez csak az ember alkotta rendszerekben fordulhat elő, amelyek nem Allahtól származnak és nem az Ő törvényeit tartják tiszteletbe.
Mindez megmutatja, hogy mennyire fontos Allah Egyedülvalóságában hinni. Ez a hit úgy áll össze, hogy megvédje az embereket és megóvja az életet.

Allah Egyedülvalóságának intellektuális bizonyítéka
Minden hajó elsüllyed, amit egynél több kapitány vezet, ha egy időben vezetik a hajót. Ugyanígy, minden olyan cég, amit két egymással versengő igazgató vezet, tönkre megy. Ha ez igaz az evilági életben, ebből következik, hogy az egeknek és a földnek nem lehet egynél több Istene, mert káoszba fordulna minden. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ha e kettőben (az egek és a föld) más isten is lenne, mint Allah, akkor mindkettő romlásba dőlne. Magasztaltassék a Trón Ura! Mentes Ő attól, amit állítanak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 21:22]
Általános, hogy a társak és az egyenlő felek egymással való versengésbe kezdenek, hogy több tiszteletet szerezzenek. Esetenként ez a versengés végzetes hatást gyakorolhat az üzletre, akár teljesen tönkre is teheti. A Magasztos Allah azt mondja:
„Nem vett Allah Maga mellé fiút és nem volt vele más Allah. Hiszen minden más isten eleve elvenné azt, amit ő teremtett és talán egyik a másik fölé kerülne. Magasztaltassék Allah! Mennyire felette áll Ő annak, amit Róla mondanak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 23:91]
Nyilvánvaló ez, az egymással rivalizáló királyságok királyai esetében; mindketten igyekeznek megsemmisíteni a másikat. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): »Ha más Allah lenne Mellette, ahogyan ők mondják, akkor utat keresnének a Trón Urához.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 17:42]
Sayyid Qutb (Allah legyen vele könyörületes) azt mondta:
„Allah azt mondja: »Nem vett Allah maga melle fiút és nem volt vele más isten« aztán bizonyítékokat mutat be amelyek érvénytelenítik követeléseiket és megmutatják, hogy a politeizmus nevetséges és ugyanakkor lehetetlen: »hiszen minden más isten elvenné azt, ami ő teremtett« mindegyik döntene saját teremtményei felett, saját törvényei szerint és a világegyetem minden része és minden faja különböző torvényeknek lennének alátéve és nem egy egyetemes törvénynek. Majd Allah azt mondja: »és talán egyik a másik fölé kerülne«. Ez azt bizonyítja, hogy ez a Világegyetem csak úgy létezhet ha törvényei ugyanazok, és az Egyetlen Isten az Ura, mert így a Világegyetem minden része összhangba van, minden rendellenesség és kiegyensúlyozatlanság nélkül, mert egy a Teremtője »Magasztaltassék Allah! Mennyire felette áll Ő annak, amit Róla mondanak«.ˮ

 

Szolgálat az iszlámban
Az iszlám Allah minden Prófétájának és Küldöttének a vallása. Valójában az iszlám csupán azt jelenti, hogy az ember aláveti magát Allah akaratának és elutasítja a politeizmus minden formáját. Allah szolgálata a legmagasabb státusz, amit el lehet érni, mert ez a szabadság mértéke. A Neki való engedelmességed az erőd és elégedettséged, hogy Ő a te Urad. Allah iránti hálád szintétől, lelked nyugalmat és békét kap. Az istenimádat által a Magasztos Allah megtisztelte a Küldötteit és Prófétáit, Adám és Noétól egészen a végső prófétáig, a próféták pecsétje Mohamedig (béke és áldások legyenek vele). A Magasztos Allah azt mondja:
„A Mi Szavunk bizony már korábban elhangzott a Mi Küldött Szolgáinknak. Bizony ők azok, akik a segítségben részesülnek. És az általuk nekik rendelt seregünk lesz a győzedelmes.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 37:171-173]
Ezen felül, Allah egyedüli imádata, társak nélkül, ez minden Küldött törvénye, amit közvetített népének, hogy gyakorlatba fektessék, ahogy a Magasztos Allah mondja amikor Mohamed Prófétához szólt (béke és áldások legyenek vele):
„Ő azt az utat szabta nektek törvényül a vallásban, amit Núhnak (Noénak) is elrendelt és, amit neked (Mohamed) is sugalltunk, és amit Ibrahimnak (Ábrahámnak), Múszának (Mózesnek) és Íszának (Jézusnak) is megparancsoltunk. (Azt), hogy: »Tartsátok fenn a vallást és ne szakadjatok csoportokra!« Nyomasztóan hat a társítókra, amire te (Mohamed) szólítod fel őket. Ám Allah kiválasztja arra, akit akar, és azt vezeti arra, aki őszinte megbánást mutat.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 42:13]
Mivel ez a fogalom kulcsfontosságú szerepet tölt be az emberek életében, a Próféta (béke és áldások legyenek vele) Mekkában 13 éven keresztül hirdette az embereknek Allah egyedüli imádatának fontosságát. Azon dolgozott, hogy kijavítsa a népe közt elterjedt hibás hiedelmeket, amelyek a bálványimádathoz vezettek. A Próféta (béke és áldások legyenek vele) elment a találkozó helyükre és azt mondta nekik:
„Ó emberek, mondjátok: »Nincs más jogosan imádható istenség, csak Allah«, és sikeresek lesztek!” (Ibn Hibban, Albáni szahih-nak minősítette)
Allah egyedüli szolgálata az isteni törvény sarokköve; e nélkül minden imádat és tett hiábavaló. A Magasztos Allah azt mondja Mohamed Prófétának (béke és áldások legyenek vele):
„És bizony már korábban azt a sugallatot kaptad Te (Mohamed) és azok, akik előtted voltak, hogyha társítasz, akkor cselekedeteid kárba vesznek és a kárvallottak közé fogsz tartozni. De nem! Szolgáld Allahot és tartozz a hálásak közé!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 39:65-66]
Ez volt a Küldött és társai módszere is. A Próféta (béke és áldások legyenek vele) elküldte a társait, hogy megismertessék az emberekkel az iszlám vallást, és megtanítsák nekik, mit tegyenek Allahért. Azt mondta Muádnak (Allah legyen vele elégedett), egyik társának, akit Jemenbe küldöt:
„Valóban, elmész a Könyv Népéhez; mikor odaérsz hozzájuk, hívd őket arra, hogy egyedül Allahban higgyenek, és hogy Mohamed az Ő prófétája. Ha engedelmeskednek neked ebben, akkor tudasd velük, hogy Allah napi öt imát írt elő nekik, és ha engedelmeskednek neked ebben, tudasd velük a kötelező adakozást, amelyet a gazdagjaiktól kell beszedni és szegényeik közt kell szétosztani. Ne vedd el legértékesebb vagyontárgyaikat adományként, és féld az elnyomottak fohászát, mert nincs akadály az és Allah között.” (al-Bukhári)
A Magasztos Allah azt parancsolja nekünk, hogy egyedül Őt imádjuk, mert fel akar minket szabadítani a teremtett világ szolgálatából, hogy egyedül Őt szolgálhassuk a lehető legjobban. A legjobb törvényeket írta elő számunkra ami az evilágot és a túlvilágot illeti, sokkal jobbakat mint amilyeneket egyes emberek írtak elő mások számára. Ennek a szabadságnak köszönhetően, az ember megtisztítja a kapcsolatát saját magával, ahogyan a Magasztos Allah mondja:
„Ó, ti akik hisztek! Féljétek Allahot! És tartozzatok az igazak közé!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 9:119]
Az embernek meg kell tisztítsa kapcsolatát a közösség többi tagjával is. A Próféta (béke és áldások legyenek vele) azt mondta:
„Ne tudassam veletek, kik a hívők? A hívő az, akire mások rábízzák vagyonukat és életüket. A muszlim az, akinek a nyelvétől és kezétől a muszlimok biztonságban vannak; és a muhádzsir (kivándorló) az, aki elhagyja azt, amit Allah megtiltott.” (Ibn Hibban, Albáni szahih-nak minősítette)
Ezen kívül, Allah egyedüli szolgálata, a vele járó parancsokkal és tiltásokkal, korlátozza az emberek pusztító vágyait, és ezt több szinten:
    Emberi szinten: A Magasztos Allah azt mondja:
„Ó ti, akik hisztek! Az egyik férfi nép ne tréfálkozzon gúnyolódva a másikkal, lehet, hogy azok jobbak, mint ők! De a nők se más nőkkel, lehet, hogy ők jobbak, mint ők. És ne gyalázzátok egymást, és ne aggassatok egymásra gúnyneveket! Milyen fertelmes dolog a gonoszság neve, a hit után. Akik nem mutatnak bűnbánatot, azok bűnösök. Ó ti, akik hisztek! Óvakodjatok a legtöbb vélekedéstől! Mert bizony a vélekedés egy része bűn. És ne kémkedjetek, és ne rágalmazzátok egymást! Van-e vajon valaki közöttetek, aki meg akarja enni testvére holt húsát? Bizony nem tetszik ez nektek. Féljétek hát Allahot! Ő a bűnbánást Elfogadó és Megkönyörülő.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 49:11-12]
    Társadalmi szinten: A Magasztos Allah azt mondja:
„És szolgáljátok Allahot, és ne kövessetek el semmilyen társítást Vele szemben! A szülőkkel a helyes módon járjatok el és a rokonokkal, az árvákkal és a szegényekkel, a rokon-szomszédsággal és az idegen szomszédsággal, a meghitt társsal, az úton lévővel és azokkal, akiket a jobbotok birtokol. Allah nem szereti a gőgös büszkélkedőt.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:36]
    Környezetvédelmi szinten: a Magasztos Allah azt mondja:
„És ne terjesszetek romlást a földön, annak megjavítása után! Hozzá fohászkodjatok félve és remélve! Bizony Allah kegyelme közel van a helyesen cselekvőkhöz.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:56]
    Politikai szinten: A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah nem tilt el benneteket azoktól, akik a vallás miatt nem harcoltak veletek és nem űztek el benneteket az otthonaitokból. Ezekkel legyetek jóravalók és méltányosak! Allah szereti a méltányosakat.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 60:8]
    Gazdasági szinten: a Magasztos Allah azt mondja:
„És ne faljátok fel egymás között a vagyonotokat haszontalan bűnös módon! És a bírókat ne igyekezzetek általa befolyásolni, hogy így az emberek javainak egy részét bűnös módon eltékozolhassátok. Hiszen ti tudjátok.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:188]
Ha intellektuális és nem az érzelmek szempontjából vizsgáljuk meg Allah szolgálatát, világosan láthatjuk, hogy ez rendszerbe foglalja életünket és javítja viselkedésünket, biztosítja az egyensúlyt az életünkben. Allah szolgálata elítél mindent ami tönkreteheti az egyént, a közösséget vagy a föld a forrásait. Ennél tovább megy, arra hívja az embereket, hogy a jó modort hirdessék, ahogyan Allah Küldötte (béke és áldások legyenek vele) mondta:
„Valóban, azért jöttem, hogy tökéletesítsem a jó modort.” (al-Bukhári)
Az iszlám azt tanítja, hogy terjesszük a szeretetet, békét, igazságosságot, tisztaságot, hitet, az őszinteséget és hogy jót tegyünk minden emberrel, az árvával, a szegényel, az utazóval és a rászorulóval, legyünk jók a szülőkkel, ne szakítsuk meg a rokoni kapcsolatokat, legyünk elnézőek és mindig csak a jót akarjuk másoknak is. Ezeket a tulajdonságokat nemcsak az emberiség felé kell kifejezni, hanem az állatok iránt is. A Próféta (béke és áldások legyenek vele) azt mondta:
„Minden nedves májért (élőlényért) jutalom jár.” (al-Bukhári)
A gonosz tettektől, mint az elnyomás, lopás, csalás, hazugság, monopolizálás, uzsora, a szülőkkel való rossz bánásmód, az árvák vagyonának elpazarlása, házasságtörés, homoszexualitás, hamis vallomás, ígéretek megszegése, a családi kötelékek megszakítása, megvesztegetés, a büszkeség, pletyka vagy rágalmazás, távol kell maradni, ez a hit elvárása. Mindezek az aljas tettek a társadalom romlásához vezetnek, aláásva a biztonságot és az egységet. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): »Gyertek! Hirdetni fogom nektek azt, amit az Uratok megtiltott nektek: Ne társítsatok Mellé, és a szülőkkel illendő módon bánjatok, és ne öljétek meg gyermekeiteket az éhségtől félve! Mi gondoskodunk rólatok és róluk is. Ne kövessetek el fertelmes dolgokat, akár nyilvánosak azok, akár titkosak. És ne öljetek meg olyan lelket, akit Allah megtiltott, csak joggal! Ezt írja elő számotokra (követendő) testamentumként! Talán felfogjátok. Ne nyúljatok az árva vagyonához, csak a legkegyesebb módon, míg el nem éri nagykorúságát. Teljesítsetek igazságos mértéket és mérést – ahogyan az méltányos. Egyetlen lelket sem terhelünk meg, csak annyira, amennyire képes. Ha szóltok, legyetek igazságosak, még ha közeli rokonról legyen is szó. És teljesítsétek az Allahnak tett egyezséget. Ezt írja elő számotokra (követendő) testamentumként. Talán okultok.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 6:151-152]
Ezek az értékek szerint viselkedett a Próféta (béke és áldások legyenek vele) azokkal, akik elnyomóan viselkedtek vele, bántalmazták, elzavarták otthonából és megpróbálták megölni őt, ő megbocsátót nekik. Sőt, a Próféta (béke és áldások legyenek vele) megmutatta a társaknak is, hogy a szelídség az az út amit követni kell, mikor a társak elmentek hozzá, és kérték hogy fohászkodjon a quraisiak ellen, akik bántalmazták, kitagadták és kiűzték őket. A Próféta (béke és áldások legyenek vele) azt válaszolta nekik:
„Nem azért küldettem, hogy átkot szórjak (az emberekre), hanem inkább könyörületként.” (Muszlim)
Az iszlámban az Allah iránti szolgálat nem csak egy meghatározott imádati cselekedet, mint az ima, az adakozás, a böjt, stb., hanem egy életforma, amikor az ember egyedül Allahnak veti alá magát, betartja azt amit Ő parancsolt és távol tartja magát attól amit Ő megtiltót. Minden imádati cselekedettel Allah tetszését kell keresni, mert Ő az Egyedüli, Aki távol van minden tökéletlenségtől. A Magasztos Allah azt mondja Magáról:
„Nincs Hozzá hasonló! Ő a Halló és a Látó.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 42:11]
Ennek fényében megérthetjük, hogy vannak olyan cselekedetek, amelyek nem összeegyeztethetők Allah egyedül való imádatával. Ezek a tettek (bűnök) eltávolítják az embert a szolgálat köréből. Az ilyen tettek például a varázslás, a jóslás vagy a sírok, a fák és a kövek kultusza, halott emberek (szentek) áldásának kérése, és az abban való hit, hogy a nekik van erejük ahhoz, hogy jót okozzanak, vagy a rosszat elhárítsák. Ha ezek a szentek képesek lettek volna másokon segíteni, először saját magukon segítettek volna.Hasonlóképpen, vannak olyan cselekedetek, amelyek aláássák Allah imádatát, és veszélyeztetik a muszlim vallását, és ezek például a gyűrűk vagy amulettek viselése abban a hitben, hogy eltávolítja a gonoszt, vagy a talizmánokat viselése, hogy megvédjék magukat a gonosztól. A próféta (béke és áldások legyenek vele) szigorúan figyelmeztette az ilyen dolgok gyakorlóit:
 „Óvakodjatok azoktól (a népektől), akik megelőztek titeket, mert prófétáik és a jó emberek sírhelyeit imahellyé tették, de ti ne tegyétek a sírokat mecsetekké; megtiltom ezt nektek.” (Muszlim)
A Próféta (béke és áldások legyenek vele) megparancsolta a társainak, hogy úgy kezeljék őt, ahogy Allah parancsolta és ne vigyék túlzásba a dicséretét, mert attól félt, hogy az ő közössége is (ummah) ugyanabba a csapdába fog esni, mint a korábbi közösségek. A Próféta (béke és áldások legyenek vele) azt mondta:
„Ne vigyétek túlzásba dicséretemet, ahogy a keresztények túlzásba vitték Ísza ibn Mariam (Jézus, Mária fia) dicséretét. Én valójában csak (Allah) szolgája vagyok; ezért hívjatok engem Allah szolgájának és Küldöttének.” (al-Bukhári)
‘Abd Allah Aba Butayn (Allah legyen vele könyörületes) azt mondta:
„A vallás összességében imádatot jelent. Tehát amikor az ember tudatában van annak, hogy mit jelent az a kijelentés, hogy nincs más jogosan imádható istenség Allahon kívül, és hogy csak Ő az Aki Egyedül méltó az imádatra, és valójában miből is áll ez az imádat, akkor azt is fel fogja ismerni, hogy ha az istentisztelete csak egy részét is más istenségnek szenteli, Allah mellet, az ugyanaz, mint egy másik istenség imádata, még akkor is ha megtagadja, hogy azt istenségnek nevezze. Nem a név az ami meghatározza a dolog jellegét, vagy a jogi helyzetét.ˮ
„Amikor Ádi ibn Hátim (Allah legyen vele elégedett) még keresztény volt hallotta Allah szavait: „Írástudóikat és szerzeteseiket urakká tették meg maguknak Allah helyett, és Mária fiát a Messiást.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 9:31], azt mondta a Prófétának (béke és áldások legyenek vele): „Soha nem imádtuk őket!” Azt mondta: „Nem tiltottak meg nektek engedélyezett dolgokat? Nem engedtek meg nektek olyan dolgokat, amelyek tilalmasak voltak?” Ádi azt mondta: „De, természetesen.” A Próféta (béke és áldások legyenek vele) azt mondta: „Ez is imádat.” (al-Bukhári, at-Tirmidhi a Sunan-ban és at-Tabarani a Al-Ma‘jma Al-Kabir-ban, Albani szahih-nak minősitette)
Ha léteznének olyanok akik képesek lenének segíteni vagy ártani valamiféle képen, akkor a Próféták és a Küldöttek biztos közöttük lennének, de csak a Mindenható Allah rendelkezik ezzel a hatalommal. Allah Küldöttének (béke és áldások legyenek vele) sem volt hatalmában, hogy ártson vagy, hogy a maga számára előnyökhöz jusson ahogy a Mindenható Allah mondja:
„Mondd (Mohamed): »Nem rendelkezem sem ártani, sem használni tudás hatalmával a magam javára, kivéve, ha Allah úgy akarja. Ha ismerném a láthatatlant, akkor sok jóban lenne részem és nem érhetne engem semmi rossz. Ám én csak intő és örömhír hozó vagyok az olyan emberek számára, akik hisznek.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:188]
Ugyancsak tagadta azt is, hogy ő maga rendelkezne valamilyen erővel, hogy ártson vagy előnyhöz segítsen valakit. A Mindenható Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): »Én csak és kizárólag az én Uramhoz fohászkodom, és nem társítok mellé senkit.« Mondd: »Nekem nincs a birtokomban a ti megkárosításotok, sem pedig a jó útra való vezérlésetek.« Mondd: »Nem találok senkit, aki Allahhal szemben meg tudna oltalmazni engem. És nem fogok találni senkit, aki jobb menedék lenne, mint Allah.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 72:21-22]
Milyen csodálatos szavakat használt Sayyid Qutb (Allah legyen vele könyörületes) amikor azt mondta:
„Allahon kívül valaki vagy valami másban hinni, egyet jelent az illúziók, legendák és mítoszok örök áldozatává válni, mint az iszlám előtti bálványok imádata. Aztán e korrupt hitvallás és deviáns felfogás súlya alatt az emberek rettenetesen élnek, mert tőlük várnak segítséget, nekik hoznak áldozatokat. Ráadásul az emberek félnek ezektől az elképzelt istenségektől, papoktól, varázslóktól, akik a dzsinnekkel és démonokkal foglalkoznak, szentektől akik a titkok kulcsát tartják, stb. Még mindig keringenek olyan mítoszok, amiktől az emberek rettegnek, vagy reményt szítanak a lelkükben és arra késztetik őket, hogy elpazarolják erejüket, mert hisznek ezekben az ostobaságokban.ˮ
Allah teljes imádata megkönnyíti az ember számára, hogy ellenőrzés alatt tartsa vágyait, és jobb ember lehessen. A Föld így a helyes irányban fejlődne és az egész Világegyetem védett lenne a sok féle visszaéléstől, amelyek következményei sajnos már láthatóvá váltak, mint például az ózonlyuk, a globális felmelegedés és az emberek mohósága által okozott egyéb jelenségeket.
Ráadásul az Allah imádatától való eltávolodás számos aljas cselekedetekhez vezet a szabadság nevében, a jogok megsértéséhez a civilizáció nevében, az emberek kizsákmányolása a szabad kereskedelem nevében és egyesek rabsága a polgári törvények nevében. A mai társadalmi rendszerekben a kasztok és a súlyos megkülönböztetések megjelenését is észrevehetjük amelyeknek a soraiban terjed a politeizmus és a bálványimádás. A Magasztos Allah azt mondja a Kegyes Koránban:
„Romlás jelent meg a szárazföldön és a tengeren, annak okán, amit az emberek keze elkövetett. Azért, hogy megízleltesse velük annak egy részét, amit elkövettek. Talán megtérnek!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 30:41]
Sayyid Qutb (Allah legyen vele könyörületes) azt mondta:
„Allah egyedüli imádata felszabadítja az embert a bálványimádattól és véget vett a szolgák a szolgákat való imádatától, helyet adva Allah egyedüli imádatának. Így az ember megtalálja méltóságát és igazi szabadságát, olyan előnyökhöz jut, amelyeket nem talál meg más rendszerben, csak az iszlámban. Valójában minden más rendszer magában foglalja egyes szolgák imádatát más szolgák által, hiedelmek, rituálék, törvények vagy más dolgokon keresztül. Mindez az istenimádat meghatározásába tartozik, és mind ugyanolyan súlyos, mivel magukban foglalják a mások iránti szolgálatot Allahon kívül, az élet valamelyik terén.ˮ
A civilizált világban, valaki vagy valami másnak az imádata Allahon kívül egy anarchikus életben nyilvánul meg, ahol az erősek eltapossák a gyengéket, a gazdagok megalázzák a szegényeket és ahol az ember lesi az alkalmat, hogy mástól anyagi nyereséghez jusson, még akkor is ha ez a másik ember boldogságának rovására is megy. Ez nem is csoda, hiszen az emberek által alkotott törvények és rendszerek nem védik a naiv embereket. Ezzel szemben az isteni törvén nem engedélyezi az emberi jogok megsértését, és még kevésbé a gyengék, a naivok vagy a fogyatékkal előkét. Sőt, az iszlámban ezek a kategóriák azok, akik a legjobban megérdemlik tiszteletük megóvását, tulajdonuk védelmét és jogaik tiszteletben tartását. Akik könyörületesek, azokkal Allah is könyörületes lesz, és az Allahnak való alávetés megtanítja a muszlimoknak, hogy könyörületesek legyenek a teremtményekkel, hogy Aki a mennyekben vak Könyörületes legyen velük.
Az iszlám az első vallás amely a rabszolgák felszabadítására szólított fel, egyes bűnökért engesztelésként is elfogadva, és ösztönözte azokat is akik segíthetnek a rabszolgának, hogy megvásárolja szabadságát. A Magasztos Allah azt mondja:
„(...)És ha azok közül, akiket a jobbotok birtokol írásukat (szabaduló levelüket) akarják, írjátok azt meg nekik, ha valami jót tudtok róluk! És adjatok nekik Allah vagyonából, amit Ő adott nektek(...).ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 24:33]
Az iszlám azért jött, hogy felszabadítsa a szíveket a másoknak való alávetéstől és függőségtől. Ez által az emberek meg vannak védve a mítoszoktól, a varázslóktól és a rejtélyektől és megkapják azt a bizonyosságot, hogy jó és a rossz Allah Kezeiben vannak, az történik csak amit Ő akar, és amit Ő nem akar az nem történik meg, és hogy minden teremtmény az Ő Parancsa és Akarata alatt áll. A Magasztos Allah azt mondja:
„Akármilyen csapás csak Allah engedelmével sújthat. Aki azonban hisz Allahban, annak a szívét Allah az Igaz Útra vezérli. Allah minden dolgok Tudója.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 64:11]
A muszlimok különböző szinteken vannak Allah igaz szolgálatának saját életükben megvalósítása tekintetében. A muszlim olyan, mint bármilyen más ember. Van, hogy hatalmába kerítik őket vágyaik, és szeszélyeiket követik. Nem angyalok, nem hibátlanok. Ibn Al-Qayyim (Allah legyen vele könyörületes) azt mondta:
 „Az istenség imádatának sajátosságai között van az abszolút szeretet és alázatosság. Amikor ez a kettő jelen van, akkor az imádat teljes, és az imádat különböző szintjei ezeknek a szintjeitől függően vannak jelen. Azt, aki másnak szenteli szeretetét és alázatosságát és nem Allahnak, nem ismeri el az Ő jogát az imádatra, egy törvény sem vezetheti vissza a Helyes Útra. Egy másik sajátossága az istenség imádatának az, hogy egyedül Neki van joga arra, hogy az ember leboruljon Előtte, és az aki más előtt borul le, az társat állítót Mellé, mint ahogyan társítás az is ha az ember másban veti bizalmát vagy másnak tart bűnbánatot, Allahon kívül.ˮ

 

A közvetlen kapcsolat Allah
 és teremtményei közt
A Magasztos Allah imádata felemeli a lelket és felszabadítja mások iránti szolgaságtól. Ezáltal az emberek közvetlen kapcsolatban álnak a Teremtőjükkel, a Mindenhatóval, mert ez az imádat nem ismer el semmilyen közvetítőt köztük és Uruk között. Az imádat ajtaja mindig nyitva áll, bármikor, bárhonnan és bármilyen helyzetből be lehet rajta lépni. Ezenkívül, nem felügyelik olyan őrök, akik csak az általuk kívánt személyek belépését engedélyeznék. Tehát siessetek ehhez az ajtóhoz, hogy Rá bízzátok a szükségleteiteket, Neki mondjátok el a panaszaitokat, Tőle kérjetek segítségét és bármi mást, mivel az Ő áldásai végtelenek. A Magasztos Allah azt mondja:
„És, ha kérdeznek téged (Mohamed) az Én szolgáim Rólam, (akkor válaszold azt, hogy) Én bizony közel vagyok. Felelek azon fohászkodó fohászára, aki Hozzám fordul. Ők is figyeljenek hát Rám és higgyenek Bennem! Talán a helyes Útra vezéreltetnek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:186]
Nem számít, milyen bűnöket követtél el, mindegy, milyen mélyre süllyedtél a bűnben, nem kell, hogy Allah bocsánatát közvetítőkőn keresztűl keresed. A te kapcsolatod Vele közvetlen, épp ezért ahányszor csak szukségét érzed, egyenesen és öszintén szolhatsz Hozzá. A Magasztos Allah azt mondja:
„Aki valami rosszat tesz, vagy maga ellen követ el bűnt, ám utána Allahhoz fordul bocsánatért, az Allahot Megbocsátónak és Irgalmasnak fogja találni.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:110]
Mindegy, mennyi szükséget szenvedsz, Allah szereti, ha Hozzá fohászkodsz és Tőle kérsz. A Magasztos Allah azt mondja:
„Fohászkodjatok az Uratokhoz alázatosan és titokban! Ő bizony nem szereti az áthágókat.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:55]
Allah kincsei kimeríthetetlenek, éppúgy, mint az Ő áldásai; és senki sem akadályozhatja meg áldásait, ahogy senki sem akadályozhatja meg azt, hogy Ő adjon. A Magasztos Allah azt mondja egy szent hadíszban:
 „Ó, szolgáim! Én tilalmassá tettem Önmagamra nézve az igazságtalanságot, s tilalmassá tettem közöttetek is, ne legyetek hát igazságtalanok egymással szemben! Ó, szolgáim! Mindegyikőtök tévelygő, kivéve az, akit Én vezetek (az Igaz Útra), kérjétek hát Tőlem a vezetést, s Én vezetni foglak titeket! Ó, szolgáim! Mindegyikőtök éhező, kivéve az, akit Én táplálok, kérjétek hát Tőlem a táplálékot, s Én táplálni foglak titeket! Ó, szolgáim! Mindannyian ruhátlanok vagytok, kivéve az, akit Én felruházok, kérjétek hát Tőlem a ruházatot, s Én felruházlak titeket! Ó, szolgáim! Ti bizony éjjel és nappal tévedtek, és Én megbocsátom az összes vétket, kérjétek hát Tőlem a megbocsátást, s Én megbocsátok nektek! Ó, szolgáim! Ti bizony nem fogjátok elérni azt, hogy ártani tudjatok Nekem, hogy káromra lehessetek. Ti bizony nem fogjátok elérni azt, hogy hasznot tudjatok hajtani Nekem, hogy a hasznomra lehessetek. Ó, szolgáim! Hogyha közületek mindenki – az első és az utolsó, ember és dzsinn – a legistenfélőbb szívű ember szívével bírna, az nem növelné semmivel sem az uralmamat. Ó, szolgáim! Hogyha közületek mindenki – az első és az utolsó, ember és dzsinn – a leggonoszabb szívű ember szívével bírna, az nem csökkentené semmivel sem az uralmamat. Ó, szolgáim! Hogyha közületek mindenki – az első és az utolsó, ember és dzsinn – egy fennsíkon állna, és Tőlem kérne (bármit), és Én megadnám mindenkinek azt, amit kért, mindaz nem csökkentené azt, amivel rendelkezem, csupán annyival, amennyivel a tű csökkenti a tengert, ha belemártják. Ó, szolgáim! Csupán a ti tetteitek azok, amelyeket nektek megszámlálok, majd teljessé teszem számotokra azokat (az evilágon és a túlvilágon). Így hát, aki jóra lel, az köszönje meg Allahnak, és aki másra lel, az ne tegyen szemrehányást, csakis önmagának!” (Muszlim)
Az igaz Istennek nincs szüksége közvetítőkre Közte és teremtményei között. Ő ismeri legjobban helyzetüket, Ő hallja azokat akik Hozzá szólnak hangosan és ismeri amit eltitkolnak. Őt soha nem meríti ki teremtményei szükségleteinek és fohászainak sokasága a nyelvek sokfélesége ellenére sem. Azt is láthatjuk, hogy nincs arra szükség, hogy valamelyik teremtménye közvetítse Neki más teremtmények szükségleteit. A Magasztos Allah azt mondja:
„Így szólt a ti Uratok: »Fohászkodjatok Hozzám! És Én felelek nektek. Ám, akik gőgösen elfordulnak az Én szolgálatomtól, azok megvetett jelentéktelenekként fognak a Pokolba belépni.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 40:60]
Ez az, amit a Mindenható Allah nyilvánvalóvá tett szolgáinak, hogy meg kell szabadulniuk azoktól az „imposztoroktólˮ, akik megpróbálnak beavatkozik közéjük és Ő közzé. A Magasztos Allah azt mondja:
 „Vajon nem Allahot illeti-e meg a tiszta vallás? És azok, akik (Allah) helyett segítőket vesznek maguknak (szólva): »Csak azért szolgáljuk őket, hogy Allah közelébe segítsenek bennünket.« Allah bizony dönteni fog közöttük abban, amiben vita támad közöttük. Allah bizony nem vezeti az Igaz Útra azt, aki hazug, hitetlen.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 39:3]

Az eredménye annak, ha valaki Allah helyett mást imád
Az elnyomás minden formája, amit ma tapasztalunk a világban, akár a családi egység szétesése, a gonoszság elterjedése, kábítószer, adminisztratív korrupció, gazdasági válságok, politikai visszaélés, folyamatos háborúk és általában minden pusztulás; mindezt az okozza, hogy az emberek távol vannak Allah egyedüli imádatától, aminek az alapja a jó minden formájának megparancsolása és a gonosz minden formájának tilalma. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ám ha az Igazság az ő vágyukat követné, akkor az egek és a föld romlással lenne telítve és a bennük lévők is. De Mi az ő intésüket hoztuk el. Ám ők az intésüktől elfordulnak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 23:71]
Tudnunk kell, hogy Allah szolgálatának megvalósítása egy relatív dolog: minél jobban az emberek egy társadalomban eltávolodnak Allah szolgálatától, annál jobban belesüllyednek az erkölcstelenségben és minél közelebb kerülnek ahhoz, hogy megvalósítsák Allah szolgálatát, annál nemesebbek és áldottak lesznek csakúgy, mint a társadalom, amelyben élnek. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondta (Ádámnak): »Menjetek innen (a Paradicsomból) le, mind (ketten)! Egymás ellenségei legyetek! És ha majdan útmutatás jön el hozzátok Tőlem, aki követi az Útmutatásomat az nem tévelyedik el és nem lesz szerencsétlen. Aki elfordul a Rólam történő megemlékezéstől, annak a megélhetése szűkös lesz. És vakon fogjuk a Feltámadás Napján összegyűjteni. Mondja: »Uram! Miért gyűjtöttél össze engem vakon, holott látó voltam?«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 20:123-125]
Sayyid Qutb (Allah legyen vele könyörületes) azt mondta:
„Történt az, hogy azok akik megtagadták Allah egyedüli imádatát, és lehetővé tették egyeseknek közülük, hogy más törvények szerint kormányozzanak mint az Öve, abba a szerencsétlenségbe estek, hogy mást imádtak Allah helyet. Ez a fajta imádat elsöpör minden emberséget, méltóságot és az emberek szabadságát, attól függetlenül, hogy milyen rendszerben élnek, még akkor is ha ők azt hiszik, hogy ezek a rendszerek megvédik a emberséget, méltóságot és a az ember szabadságát. Európa eltávolodott Allahtól akkor amikor megpróbált eltávolodni az Egyháztól, mivel az zsarnok és tisztességtelen módon kezelte az embereket, egy hamis vallás nevében. Felháborodott a Mindenható Allah ellen, akkor amikor felháborodott az Egyház ellen, mert elpusztította az emberi értékeket a despotikus hatalma befolyása által.
Később az emberek azt hitték, hogy egy olyan rendszer, mint a demokrácia, biztosítja az emberséget, szabadságot és a méltóságot, teljesítve érdekeiket. Minden reményüket az ember alkotta törvények, a parlamenti gyűlések, a sajtószabadság, a jogi szabályok és többség döntéseibe helyezték.
Mi volt ennek a következménye? A kapitalizmus, feltörésével együtt, elkezdte ezeket a dolgokat a szlogenek és illúziók szintjére csökkenteni, ami oda vezetett, hogy az emberek többsége egy kisebbség uralmának lett alávetve, amely a vagyonát felhasználva parlamenteket ellenőrizte, alkotmányokat szavazott meg, kihasználta a sajtószabadságot és minden olyan garanciát, amiről az emberek azt hitték, hogy megszerezték és amelyektől azt várták, hogy általuk meg legyen óvva a méltóságuk és szabadságuk, Allahtól függetlenül.
Csalódottan, néhányan elszakadtak az individualista rendszerektől, amelyeket a tőke és az osztályharc uralt, és kollektivista rendszereket választottak, bevezetve a szocialista rendszereket. Ezután a szegény osztályt magára hagyták! Felszabadultak a tőke és a cégtulajdonok alávetettségéből azért, hogy az álam uralma alá kerüljenek, ami által egy még nehezebb helyzetbe kerültek.
Tehát, minden olyan helyzetben vagy rendszerben, amelyben az emberek más embereknek vetik alá magukat, ezek nagy árat fizetnek érte, vagyonukkal vagy akár életükkel is, azoknak akiket ők maguk választottak meg.ˮ

 

Az első lépések ahhoz, hogy Allah
igaz szolgáivá váljunk
Az első lépések a teljes alávetettség és istenszolgálat eléréséhez az, ha nem társítunk Mellé senkit az Ő Lényege, Nevei, Tulajdonságai illetően, vagy parancsai és tilalmai tekintetében, mivel így az egész élet az Allah Akaratának megfelelően valósul meg, mert az istentisztelet a szeretetre és engedelmességre épül. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd: »Az imám, a (bemutatott) áldozataim, az életem és a halálom Allahé, a világok Uráé!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 6:162]
Ha ezen elemekből egy is hiányzik, az ember Allahnak való alávetettsége nem lesz teljes. A Magasztos Allah azt mondja:
„Vannak az emberek között olyanok, akik Allah mellé hasonmásokat (bálványokat) helyeznek. Ugyanúgy szeretik azokat, amint Allahot szeretik. Ám azok, akik hisznek, erősebb szeretettel vannak Allah iránt. És bárcsak látnák azok, akik bűnöket követnek el azt, midőn majdan szemtől szemben látják a büntetést és tudnák azt, hogy az erő és a hatalom Allahé teljes egészében. És Allah igen Szigorú a büntetésben.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:165]
Allah ezt ültette bele minden teremtményébe. Mind imádják Allahot, és Neki vetik alá magukat természetüktől fogva. A Magasztos Allah azt mondja:
„A hét ég és a föld és ezek lakói az Ő iránti hálát zengik. Minden az Ő iránti hálát zengi. Ám ti nem értitek az Ő iránti hálájukat. Ő Kegyelmes és Megbocsátó.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 17:44]
Allah minden teremtménye szándékosan és boldogan veti alá magát Neki. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah előtt borul le mindenki az egekben és a földön – akár önszántában, vagy akarata ellenére. És az árnyékuk is reggel és este.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 13:15]
Az emberi lényeken kívül, minden teremtmény aláveti magát Allahnak és elutasítja a sirk (Allah mellé való társ állítás) bármely formáját. Allah Salamon Prófétának, Dávid fiának olyan királyságot adott, amilyet semmilyen más teremtményének sem adott. A szelek és a dzsinnek is őt szolgálták. A Magasztos Allah azt mondja:
„És Szulejmánnak (Salamonnak) (a szolgálatára hajtottuk) a szelet, amelynek reggeli útja egy hónap és az esti útja is egy hónap. És fémből való forrást fakasztottunk neki. És voltak ott dzsinnek, akik munkálkodnak előtte, az Ura engedelmével. És, aki közülük elhanyagolja a Mi parancsunkat, azzal a Pokol tüzének büntetését kóstoltatjuk meg. Buzgólkodva dolgoznak neki, amit csak akar: palotákat, szobrokat, mély tálakat és szilárdan álló üstöket (készítenek). »Dáwúd (Dávid) népe, hálával eltelve dolgozzatok!« Az Én szolgáim közül bizony kevesek a hálásszívűek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 34:12-13]
Allah megadta neki emellett azt a tudást is, hogy beszélhetett az állatokkal és madarakkal. A Magasztos Allah azt mondja:
„És midőn elérkeztek a Hangyák völgyébe, egy hangya így szólt: »Ó hangyák! Menjetek be hangyabolyaitokba, hogy el ne taposson benneteket Szulejmán (Salamon) és az ő hadai. Miközben azt, azok észre sem vennék.« És mosolyogva nevetésre fakadt (Salamon) annak szavaitól és mondta: »Uram! Serkents engem, hogy hálás szívvel köszönjem meg Neked kegyelmedet, amelyet rám árasztottál és a szüleimre. És (arra is), hogy jóravaló módon cselekedjem, amely Tetszésedet keresi. És léptess engem kegyelmed és könyörületed révén a Te jóravaló szolgáid közé!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 27:18-19]
Salamon Próféta (béke legyen vele) gyakran tartott szemlét csapatai közt. Ilyenkor elhozták neki királyságába tartozó és azon túl lévő népek híreit. A Magasztos Allah tudatja ezt velünk a következő módon:
„Összegyűjtettek Szulejmán (Salamon) előtt csapatai, a dzsinnek és az emberek és a madarak közül és azok mind csatasorba rendeztettek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 27:17]
Egy nap csapatai között nem találta az egyik madarat, a búbos bankát. Nagyon megharagudott hiányzása miatt, és megígérte, hogy megbünteti, amiért késett. Mikor ezen gondolkozott, a madár végre megérkezett, és beszélt Salamon Prófétának (béke legyen vele) egy királynőről Sába földjén. A madár nagyon csodálkozott azon, hogy a királynő népe társakat állított Allah mellé imádatban. Salamon (béke legyen vele) nem tudta elfogadni sem jóváhagyni ezt. A Magasztos Allah azt mondja:
„És megszemlélte a madarakat és mondta: »Mi van velem, hogy nem látom a búbos bankát? Avagy az a távollévők közé tartozik? Bizony szigorú büntetéssel sújtom őt, vagy feláldozom. Avagy hozzon nekem világos magyarázatot!« Nem sokáig volt így és mondta (a búbos banka): »Olyanra jöttem rá, amire te nem. És Szábáról (Sábáról) bizonyos hírt hoztam neked. Egy nőt találtam, aki uralkodik felettük. És mindenféle dolgot kapott és neki hatalmas trónusa van. És úgy találtam őt és népét, hogy a Nap előtt borulnak le, Allah helyett. És a Sátán ékessé tette számukra a cselekedeteiket, és így letérítette őket az Igaz Útról. Így ők nem vezettetnek: Allah, hogy boruljanak le Allah előtt, Aki előhozza az elrejtettet, ami az egekben és a földön van. És Ő tudja azt, amit rejtve, vagy nyilvánosan tesztek.” Allah, nincs más Allah csak Ő! A Hatalmas Trón Ura.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 27:20-26]

 

A Tauhíd (Allah Egyedülvalósága)
univerzális üzenete
Allah egyedüli szolgálata és őszinte imádata valójában az a hívás, amelyre minden Próféta és Küldött hívott Ádám Prófétától kezdve a végső Küldöttig, Mohamedig (béke legyen velük). A Magasztos Allah azt mondja:
„Nem bíztunk meg előtted (Mohamed) egyetlen Küldöttet sem feladattal csak úgy, hogy sugalltuk neki: »Nincs más Allah csak Én! Engem szolgáljatok hát!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 21:25]
Sayyid Qutb (Allah legyen vele könyörületes) azt mondta:
„A Tauhíd al-ulúhíja (hit Allah egyedüli istenségében) és Tauhíd ar-rubúbíja (hit Allah egyedüli uraságában) hirdetésére volt elkötelezve Allah minden Küldötte, amiért minden erőfeszítést megtettek és sok kínzást elszenvedtek, az idő folyamán. Ez nem azért van, mert Allahnak szüksége lenne erre a monoteizmusra, hiszen Allahnak nincs szüksége a teremtményeire, hanem azért, mert az emberi élet nem ér semmit és nem emberhez méltó csak ezzel a monoteizmussal, amelynek a hatása korlátlan és kiterjed az élet minden területére.
Lássuk, milyen hatással van az igaz monoteizmus az emberi lényre, létezésére, ösztönös vágyaira, felépítésére, a veleszületett ösztöneire. A monoteizmus globálisan hat az emberi lény minden összetevőjére, minden vágyára, szükségletére és egyetlen Címzetthez irányítja, Ahhoz akihez minden kérésével fordul, Akiben minden reményét fekteti, Akinek a haragjától fél, és Akinek a megelégedését keresi. Ő a Mindenható, Ő teremtett mindent, Ő mindenek a Tulajdonosa és a Fenntartója.
A monoteizmus, ugyanakkor, egyetlen egy Forrás felé irányítja az emberi lényt, ahonnan kapja elképzeléseit, eszméit, értékeit és elveit, és minden kérdésére választ kap a Világegyetem, élet és emberekkel kapcsolatban. Ennélfogva, az emberi lény egyesíti az érzéseket, a viselkedet és azt, hogy hogyan kell engedelmeskedni ami a dogmát és a módszert, az életet és halált, cselekvést, az egészséget és a megélhetést, az evilagot és a túlvilágot illeti. Így ez nem ismeri meg az eltévelyedést és nem fog más utakat választani.ˮ
Tény, hogy minden Prófétát és Küldöttet Allah választott ki, ugyanakkor az is tény, hogy mindannyian emberi lények. Nem szabad feléjük semmiféle imádatot kifejezni. Magasztos Allah azt mondja:
„Egy ember, akinek Allah a Könyvet, a Bölcsességet és a Prófétaságot adta, nem teheti azt meg, hogy (ezek után) azt mondja az embereknek: »Legyetek az én szolgáim, Allah helyett!« Ám inkább (azt mondja): »Legyetek rabbánijún (bölcs, vallástudományban jártas személy, vagy istenfélő ember) azáltal, hogy tanítjátok a Könyvet és ti magatok is tanultok.« És nem fogja megparancsolni nektek azt (sem), hogy az Angyalokat és a Prófétákat vegyétek magatoknak uraitokul. Vajon megparancsolhatja-e a hitetlenséget azután, hogy ti (muszlimok lettetek) alávetettétek magatokat?” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 3:79-80]
Az első küldött, akit Ádám Próféta után Allah elküldött, Noé Próféta volt (béke legyen velük). 950 évig hívta népét Allah Útjára nyíltan és titokban, megpróbálva vissza vezetni őket Allah egyedüli imádatára, miután a politeizmus elterjedt a soraiba. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mi bizony elküldtük Nuhot (Noét) az ő népéhez és mondta: »Ó népem! Szolgáljátok Allahot, nincs más Isten a számotokra Rajta kívül. Én féltelek benneteket egy hatalmas Nap büntetésétől.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:59]
Ezek után minden alkalommal, ha egy nép eltávolodott Allah útjától, Allah Küldötteket és Prófétákat küldött hozzájuk, hogy újjáélesszék Üzenetét közöttük; ez az igaz Tauhíd (hit Allah Egyedülvalóságában). A Magasztos Allah azt mondja:
„Minden egyes nemzethez elküldtünk egy Küldöttet azzal, hogy »Szolgáljátok Allahot! És kerüljétek el a tághútot (minden hamis istenséget)!« Volt közöttük olyan, akit Allah vezérelt. És volt közöttük olyan, akin joggal teljesült be a tévelygés. Járjátok be a földet! És figyeljétek milyen lett a sorsa a meghazudtolóknak!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 16:36]
Ábrahám Próféta (béke legyen vele), minden próféta atyja vitatkozott népével, és megpróbálta meggyőzni őket, hogy hagyják el a bálványimádást. Sikerült legalább azt elérnie, hogy megkérdőjelezzék, amit csinálnak. A Magasztos Allah elbeszéli nekünk ezt a történetet:
„Midőn mondta Ibrahim (Ábrahám) az apjának, Ázárnak: »Talán bálványokat veszel magadnak istenekként? Én úgy látom, hogy te és a néped nyilvánvaló tévelygésben vagytok.« Így mutatjuk meg Ibrahimnak (Ábrahámnak) az egek és a föld birodalmát, hogy a szilárd bizonyossággal rendelkezők közé tartozzon! Midőn elborította őt az éjszaka, egy bolygót látott, azt mondta: »Ez az én uram!« Mikor azonban lenyugodott, mondta: »Én nem szeretem a lenyugvókat!« Midőn látta a holdat felkelni, azt mondta: »Ez az én Uram!« Midőn lenyugodott, mondta: »Ha nem vezérel engem az én Uram, akkor bizony tévelygő népek közé fogok tartozni.« És miután látta a Napot felkelni, mondta: »Ez az én Uram! Ez nagyobb!« Ám miután lenyugodott, mondta: »Ó népem! Én bizony mentes vagyok attól, amit ti társítotok! Arcomat Afelé fordítom, Aki megteremtette az egeket és a földet – hanífként (egyistenhívőként). Én nem tartozom a társítók közé.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 6:74-79]
Jákob Próféta (béke legyen vele), Izrael gyermekeinek atyja szintén mindent megtett, hogy megőrizze az igaz hitet gyermekei között. Élő tanúságot tett gyermekeinek és egy végakaratot: összegyűjtötte gyermekeit és elmondta ezt nekik. A Magasztos Allah tudatja ezt velünk:
„Vagy talán tanúi voltatok annak, midőn a halál eljött Jaqúbhoz (Jákobhoz), midőn mondta fiainak: »Mit fogtok szolgálni utánam?« Mondták: »A te istenedet fogjuk szolgálni, és atyáid, Ibrahim (Ábrahám), Iszmáíl (Izmael) és Iszháq (Izsák) Istenét, az egyedüli Istent, és Neki vetjük alá magunkat.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:133]
Hasonlóképpen József Próféta (béke legyen vele) is erre a hitre hívott. Mikor börtönben volt, kezdte hívni börtöntársait a hitre Allah Egyedülvalóságában. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ó két társam a börtönben! Vajon a megosztott urak jobbak-e, avagy Allah, az Egyedüli, a mindenek felett Uralkodó? Helyette csupán neveket szolgáltok, olyanokat, amelyeket ti magatok neveztetek el és apáitok. Ám Allah nem bocsátott le arra bizonyítékot. A döntés Allahé! Ő azt parancsolta, hogy egyedül Őt szolgáljátok. Ez az Igaz Vallás! Ám a legtöbb ember nem tudja.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 12:39-40]
Mózes Próféta (béke legyen vele) szintén Allah Egyedülvalóságára hívta a népét. Népe, akik éppen akkor menekültek meg a fáraótól, elhaladtak egy csoport mellett, akik bálványokat imádtak, ezért azt kérték, hogy ők is kaphassanak egy bálványt, akit imádhatnak és tisztelhetnek. Mózes Próféta (béke legyen vele) leszidta őket. A Magasztos Allah elmondja nekünk:
„És átvezettük Izrael fiait a tengeren. Egy olyan néphez értek el, amely bálványoknak adta át magát. Mondták: »Ó Músza (Mózes)! Csinálj nekünk olyan istent, amilyen az ő istenségeik!« Mondta: »Ti bizony olyan nép vagytok, akik tudatlanok.« (Mózes így folytatta:) »Bizony az, amiben ők vannak, pusztulásra van ítélve, és hamis az, amit tesznek.« Mondta: »Vajon ne Allahot hanem más istent áhítozzak a számotokra? Holott Ő emelt fel benneteket a világok fölé!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:138-140]
Jézus Próféta (béke legyen vele) Izrael népének elveszett gyermekeihez küldetett, akik másokat kezdtek társítani Allah mellé. A Magasztos Allah elmondja nekünk:
„Bizony hitetlenkednek azok, akik azt mondják: »Allah a Messiás, Mária fia!« A Messiás mondta: »Ó Izrael fiai! Allahot szolgáljátok! Az én Uramat és a ti Uratokat!« Aki pedig társítást követ el Allahhal szemben, Allah az ő számára tilalmassá tette a Paradicsomot. És az ő menedéke a Tűz lesz. A bűnösöknek nincsenek segítőik.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 5:72]
Az végső a Próféták és Küldöttek sorában, Mohamed Próféta (béke és áldások legyenek vele) népe elhagyta Ábrahám (béke legyen vele) vallását, az Egyetlen Istenben való hitet, és elkezdték a fákat és a köveket imádni. Allah útjára hívta őket 11 éven keresztül a következőképpen:
„Ó emberek, jelentsétek ki, hogy nincs más isten, csak Allah, és sikeresek lesztek.” (Ibn Hibbán, Álbáni szahih-nak minősítette)
Ez az örök Üzenet, amelyre minden Küldött hívott. Ez az az üzenet, amely visszaviszi az embereket Allah Egyedülvalóságának hitére. A Magasztos Allah azt mondja:
„Szolgáljátok Allahot! Nincs más isten a számotokra Rajta kívül.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 11:50]
Sayyid Qutb (Allah legyen vele könyörületes) azt mondta:
„A valóság az, hogyha az igazi imádat csak vallásos szertartásokból ált volna, ez nem érdemelte volna meg a Küldöttek és az Üzenetek nemes sorát, vagy a kínzásokat és szenvedéseket amit a hívők és akik az Üzenetet hirdették elszenvedtek a történelem folyamán. Mindezeket a hatalmas áldozatokat inkább az embereket felszabadításának a vágya igazolja, azt hogy kikerüljenek az emberek alávetettségéből és az a vágy, hogy Allah iránti alávetettséghez vezetni őket, hogy Egyedül Őt imádják, minden helyzetbe az élet minden területén, az evilágon és a túlvilágon.ˮ

 

A sirk (Allah mellé társ állítása) kezdete
Kezdetben az egész emberiség egységes volt az Egyetlen Isten imádatában; ez az állapot Ádám Prófétától Noé Prófétáig (béke legyen velük) tartott. Az ő népe közt a sirk már nagyon elterjedt. A sirk nem hirtelen alakult ki, hanem egy folyamatos változás eredménye. A jó embereket elkezdték túlságosan tisztelni, és képeket és szobrokat emeltek tiszteletükre, hogy emlékeztessék az embereket jótetteikre. Ahogy a generációk jöttek és mentek, az emberek fokozatosan elfelejtették, kit is ábrázolnak a képeken és a szobrokon, és a sátán sugallatára elkezdték ezeket a tárgyakat mádni. A Magasztos Allah azt mondja:
„Így szóltak: »Ne hagyjátok el isteneiteket! És ne hagyjátok el Waddot, Szuwát, Jaghútot, Jaúqot és Naszrot!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 71:23]
Ibn Abbász (Allah legyen vele elégedett) a Próféta egyik társa, azt mondta.
„Ezek a bálványok a nép nemes őseinek nevét viselték. Mikor meghaltak, a sátán azt sugalmazta az embereknek, hogy szobrokat és képeket készítsenek, hogy ezek emlékeztessék őket a jóságukra, és ezeket a tárgyakat nevezzék el a jó emberek nevével, akik meghaltak. Ezt tették, és mikor az ő generációjuk is eltávozott, az emberek elkezdtek bálványokat imádni.” (al-Bukhári)
A sirk jelenléte az emberiség közt ma annak a jele, hogy a teremtményeknek szükségük van arra, hogy visszatérjenek az Egyetlen Istenbe vetett szilárd hitre. Eredetileg az emberek a monoteizmust gyakorolták, de ahogyan telt az idő a Próféták és Küldöttek (béke legyen velük) elküldése óta, a sátán megszépítette az utat ami az Allah Mellé társításhoz vezetett. A sirk különböző formákat ölt, többek között a következőket:
a.    Jámbor egyének imádata, ahogy Noé Próféta (béke legyen vele) népe tette. A Magasztos Allah azt mondja:
„Így szóltak: »Ne hagyjátok el isteneiteket! És ne hagyjátok el Waddot, Szuwát, Jaghútot, Jaúqot és Naszrot!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 71:23]
b.    Bálványok, kövek és más élettelen tárgyak imádata. Ez Ábrahám Próféta (béke legyen vele) népének sirkje. Saját maguknak faragtak fából vagy köböl isteneket, amelyeket azután imádtak. A Magasztos Allah megmutatja nekünk mit mondót Ábrahám Próféta (béke legyen vele), aki ellenezte népének ezt a gyakorlatát:
 „Azt mondta: »Vajon azt szolgáljátok, amit ti faragtok meg? Jóllehet Allah teremtett meg benneteket és azt is, amit tesztek.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 37:95-96]
c.    Csillagok, a Nap és más égitestek imádata. Ez volt Sába népének sirkje Salamon Próféta (béke legyen vele) uralkodása idején és amit egy búbos banka leplezett le. A Magasztos Allah azt mondja:
„És úgy találtam őt és népét, hogy a Nap előtt borulnak le, Allah helyett. És a Sátán ékessé tette számukra a cselekedeteiket, és így letérítette őket az Igaz Útról. Így ők nem vezettetnek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 27:24]
d.    Emberi lények imádata. Ezt tette fáraó, aki népét arra kényszerítette, hogy őt imádják. A Magasztos Allah azt mondja:
„A fáraó mondta: »Ó ti, előkelők! Nem ismerek más Allaht a számotokra csak saját magamat. Gyújts nekem (tüzet), ó Hámán, hogy agyag (téglákat égethessünk) és építs nekem palotát! Talán felemelkedhetek Músza (Mózes) Istenéhez. Én őt a hazugok közül valónak gondolom.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 28:38]
e.    Állatok imádata. Ezt tette Mózes Próféta (béke legyen vele) népe. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ekkor előhozott nekik egy testes borjút, amelynek bőgő hangja volt. Mondták: »Ez a ti istenetek és Músza (Mózes) istene. Ám ő elfeledte.« Talán nem látják, hogy az nem viszonozza nekik a szavakat és nem képes nekik sem ártani, sem pedig használni. Korábban pedig Hárún (Áron) mondta nekik: »Ó népem! Ez csupán megpróbáltatás számotokra. A ti Uratok a Könyörületes. Kövessetek engem és engedelmeskedjetek a parancsomnak!« Azt mondták: »Mi nem hagyunk fel annak (a borjúnak) a tiszteletével, amíg Músza (Mózes) vissza nem tér.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 20:88-91]
f.    Próféták és Küldöttek imádata, ahogy a zsidók és a keresztények teszik. A magasztos Allah azt mondja:
„És mondták a zsidók: »Uzair (Ezra) Allah fia!« És mondták a keresztények: »A Messiás Allah fia!« Ezek az ő szavaik a szájaikban. Hasonlítanak ők azok szavához, akik korábban hitetlenkedtek. Allah verje meg őket! Hogyan fordulhatnak el ennyire?” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 9:30]
g.    Fák imádata, ahogy Suaib népe tette (béke legyen vele). A Magasztos Allah azt mondja:
„A Bozótos lakói (Aszhábul-Ajka, Madián mellett) meghazudtolták a Küldötteket. Midőn mondta nekik Suaib: »Hát nem vagytok istenfélők? Bizony én a ti megbízható Küldöttetek vagyok. Féljétek hát Allahot és engedelmeskedjetek nekem!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 26:176-179]
h.    Kövek és bálványok imádata, ahogy az iszlám előtti arabok tették. A Magasztos Allah azt mondja:
„Hogyan vélekedtek al-Látról és al-Uzzáról? És a harmadikról, Manátról? És nektek fiút tulajdonítotok, Neki pedig lányt? Nos ez igazságtalan felosztás! Ezek csak nevek, amelyekkel csak ti és apáitok neveztétek el őket. Allah viszont nem bocsátott le erre engedélyt. Nem tesznek mást, mint a véleményt követik és azt, ami tetszik a lelkeknek. Holott már elérkezett hozzájuk az Igaz Útmutatás az ő Uruktól.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 53:19-23]
Mindezekből világos, hogy a monoteizmustól való eltávolodásának az induló pontja az volt, amikor az emberek túlzásba vitték valaki vagy valami szeretetét és dicséretét és szobrokat készítettek emlékére, mert ez egy idő után a sirkhez vezethet. A Próféta (béke és áldások legyenek vele) ezt magyarázta el Umm Habibának és Umm Szalamának (Allah legyen velük elégedett), akik elmesélték a Prófétának, hogy Etiópiában láttak egy templomot, ami Mária templomaként volt ismert. Sok képet és szobrot tartalmazott. A Próféta (béke és áldások legyenek vele) azt mondta:
„Amikor meghalt egy jó ember közülük, halálának helyét azzal jelezték, hogy templomot állítottak ott. Beléhelyezték ezeket a képeket. A Feltámadás Napján a legrosszabbak között lesznek.” (Muszlim)

Okok, amiért az ember Allah
helyett másokat imád
A Magasztos Allah tudatta velünk, hogy a tudás megszerzésének egyik eszköze azok az érzékszervek, amelyekkel Ő megajándékozott; látás, hallás, felfogás, és mindannak az észlelése, amit a körülöttünk lévő világban tapasztalunk. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah hozott elő benneteket az édesanyátok hasából, úgy, hogy még nem tudtatok semmit. Hallást, látást és szíveket adott nektek. Talán hálásak lesztek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 16:78]
Allahtól kapott érzékeinken keresztül képesek vagyunk megérteni és átgondolni mindazt, ami körülvesz minket. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd: »Figyeljétek meg azt, ami az egekben és a földön van!« De sem a jelek, sem az intések nem használnak az olyan népnek semmit, amely nem hisz.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:101]
Ezzel kapcsolatba Sayyid Qutb (Allah legyen vele könyörületes) azt írta:
„Ha az ember meditálna a teremtésen, megjelenésen, érzékein, adott képességein, akkor megtalálná az utat Allahhoz, ezeknek a csodáknak köszönhetően, amelyek bizonyítják, hogy Ő a Teremtő. Valóbban senki Allahon kívül nem képes valami hasonlót teremteni, mivel ennek a Világegyetemnek még a legkisebb elemei is utánozhatatlanok.
Hogyan hallunk? Hogyan érzékeljük és dolgozzuk fel a hangokat? Hogyan láttunk? Hogyan érzékeljük a fényt és a formákat? Hogyan működik a szív és hogyan van az tudatában annak ami körülveszi? Hogyan képes értékelni a dolgokat, formákat, jelentéseket, értékeket és érzéseket? A puszta ismeret ezekről az érzékekről és késségekről a természetükről és működésűkről, elegendő ahhoz, hogy mindezt egy csodálatos felfedezés legyen.
Mit mondhatunk, akkor arról a képességről ami létrehozta ezeket, mivel ha csak egy kis rész is hiányozna belőlük, ezek a szervek elveszítenék a funkciójukat? A fül nem lenne képes a hangokat érzékelni a szem pedig a fényt és a formákat. Ám az Isteni Hatalom az emberi természetet összekapcsolta azzal a világgal, amelyben él, és amelyen keresztül létrejön a kommunikáció (a kettő között). Az ember azonban nem hálás ezekért az áldásokért, vagy ahogy a Korán mondja: »Milyen kevéssé vagytok hálásak.« [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:10]
Valóban, a hála ott kezdődik, hogy felismerjük Azt aki mindezt az áldást adta nekünk, dicsőítsük az Ő Nevein és Jellemzőin keresztül, Egyedül Őt imádjuk. Ő az Egyetlen Lény, Akinek a teremtése megvallja Egyediségét.ˮ
Ezért a Korán verseinek többsége az ember érzékszerveire hivatkozik. Az embert az elmélkedésre ösztönzi mindarról, ami körülveszi, és azokról a képességekről amelyekkel őket megáldotta a többi teremtmény felet. Nem lehet, hogy mindezz egy véletlen vagy esetleges történések eredménye legyen. Kell, hogy legyen egy Isten, aki mindezt megalkotta és létrehozta. A Magasztos Allah azt mondja:
„Vagy a semmiből teremtettek? Vagy ők a teremtők? Talán ők teremtették az egeket és a földet? Nem! Nincsenek ők meggyőződve.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 52:35-36]
Vannak versek amelyek azokhoz szólnak akik használják az értelmüket annak érdekében, hogy megtalálják az igazságot. Megfigyelve az anyagi életet arra a következtetésre jutnak, hogy mindezt a Mindenható Allah teremtette, mert tudják, hogy minden teremtett dolognak egy a Teremtője, ahogyan minden okozatnak oka van. A Magasztos Allah azt mondja:
„Bizony az egek és a föld megteremtésében, az éjszaka és a nappal váltakozásában és a hajókban, amelyek a tengeren haladnak az emberek hasznára és abban, amit Allah az égből lebocsátott vizet és abban, amellyel életre keltette a földet annak halála után és amelyen mindenféle állatot sokasított és a szelek küldésében és az ég és a föld között szolgálatra hajtott felhőkben Jelek vannak olyan emberek számára, akik felfogják az eszükkel!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:164]
Alkalmanként a Korán versei elmélkedésre hívnak a minket körülvevő csodálatos teremtett világról. A Magasztos Allah azt mondja:
„Az Ő Jelei közül való az is, hogy porból teremtett meg benneteket, majd ezután emberek lettetek és elterjedtetek. Az Ő Jelei közé tartozik az is, hogy magatokból feleségeket teremtett nektek, hogy velük lakjatok. És közöttetek szeretetet és könyörületet alkotott. Bizony ebben jelek vannak az olyan nép számára, amely elgondolkozik. Az Ő Jelei közé tartozik: az egek és a föld megteremtése, nyelveitek különbözősége és színetek különbözősége. Bizony ebben jelek vannak a világok számára. Az Ő Jelei közé tartozik az is, hogy éjjel alusztok és nappal az Ő túláradó kegye után törekedtek. Bizony ebben jelek vannak az olyan nép számára, amely hall. Az Ő Jelei közé tartozik az is, hogy megmutatja nektek a villámlást, félve és vágyakozva. És az égből vizet bocsát le, amellyel a földet életre kelti, annak halála után. Bizony ebben jelek vannak az olyan nép számára, amely az eszét használja. Az Ő Jelei közé tartozik az is, hogy az ég és a föld az Ő parancsa alapján áll fenn. És ha majd hívással szólít benneteket, ti előjöttök (a sírjaitokból).” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 30:20-25]
Más versek a tiszta láttásra ösztönöznek minket, arra hogy figyeljünk meg a körülöttünk történő eseményeket. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): »Figyeljétek meg azt, ami az egekben és a földön van!« De sem a jelek, sem az intések nem használnak az olyan népnek semmit, amely nem hisz.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:101]
Vannak versek, amelyek ösztönzik a meditációt a tudás eléréséig. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ő teremtette meg az egeket olyan oszlopok nélkül, amelyeket ti láthatnátok. És szilárdan rögzítetteket (hegyeket) dobott a földre, hogy ne inogjon veletek. Mindenféle állatot terjesztett el. Az Égből vizet bocsátottunk le és általa mindenféle nemes növényt sarjasztottunk. Ez Allah teremtése! Mutassátok hát meg nekem, mit teremtettek azok, aki Rajta kívül vannak! De nem! A vétkesek nyilvánvaló tévelygésben vannak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 31:10-11]
Máskor Allah megparancsolja, hogy használjuk a hallásunkat és a csendet és figyeljünk figyelmesen arra ami mondva van, majd eszünkkel fogadjuk el az igazságot. Ő, a Magasztos azt mondja:
„Ő teremtette meg az éjszakát a számotokra, hogy akkor megpihenhessetek és a nappalt, hogy láthatóvá tegyen. Bizony ebben jelek vannak az olyan emberek számára, akik hallanak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:67]
Van, hogy a versek arra ösztönöznek, hogy tanuljunk abból, ami körülvesz minket. A Magasztos Allah azt mondja:
„Bizony tanulság van nektek a jószágokban is. Mi azzal itatunk benneteket, ami a hasukban van, a megemésztett étel és a vér között, tiszta tejet (találtok), ami jólesik az ivóknak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 16:66]
„És elküldtük a szeleket, megtermékenyítőkként. És az égből vizet bocsátottunk le és itattunk vele benneteket. Ti azt nem halmozhatjátok fel.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 15:22]
„Engedte a két tengert folyni, hogy találkozzanak. Ám közöttük akadály található, amelyen át nem léphetnek. Uratok melyik áldásos jótéteményét tagadjátok ti ketten (dzsinnek és emberek)?” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 55:19-21]
„És a földön egymással szomszédos területek vannak és szőlőskertek, vetések és pálmák, egyazon fajtából, vagy különbözők. Egyetlen vízzel öntözve. És Mi egyiket a másik fölé helyeztük hozamukban. Bizony ebben jelek vannak az olyan nép számára, amely józan eszével él.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 13:4]
De hol vannak az ésszerű emberek, aki tanuljanak ezekből a versekből? Ez az ok amiért a Magasztos Allah inti azokat akik nem használják a láttásukat a hallásukat és az értelműket arra, hogy megfigyeljék azt ami körülöttük van és hogy elgondolkozzanak mindezen. Ő, a Magasztos, süketeknek és vakoknak írta le őket, mert az Allah által teremtett érzékek vezetik őket az Igazsághoz, de nem veszik figyelembe őket.
„Bizony sok dzsinnt és embert teremtettünk a Pokolra. Van szívük, de nem értenek vele. Van szemük, de nem látnak vele. Van fülük, de nem hallanak vele. Ők olyanok, mint az állatok. De nem! Még tévelygőbbek. Ők azok, akik semmire sem figyelnek.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:179]
Valóban, a Nemes Korán megmutatja nekünk azokat a fő okokat, amiért elterjedt a más iránti imádat, és ismernünk kell ezeket, nehogy mi magunk is beleessünk ebbe a nagy bűnben.
Ezen okok a következők:
1.    Az ember ősei vagy családja szokásainak vak követése. Az ember utánozza az ők istenszolgálati cselekedeteiket és szokásaikat akkor is, ha azok hamisak és sem a logika sem az ember veleszületett természete nem fogadná el őket anélkül, hogy ne ellenőrizné, megkérdőjelezné vagy kutatna utánuk. Allah megszidta azokat akik nem tesznek semmilyen erőfeszítést annak érdekében, hogy megtalálják az Igazságot. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ha az mondatik nekik: »Jöjjetek ahhoz, amit Allah kinyilatkoztatott és a Küldötthöz.« Ők azt mondják: »Nekünk elég az, amin apáinkat találtuk.« Ám ha apáik nem tudtak semmit és nem vezéreltettek?” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 5:104]
2.    Az eltévelyedet vallási vezetők vak követése. Az ők mondásaikat vakon elfogadják, mindenféle ellenőrzés nélkül. A Magasztos Allah azt mondja:
„Írástudóikat és szerzeteseiket urakká tették meg maguknak Isten helyett, és Mária fiát, a Messiást. Ám ők csupán arra kaptak parancsot, hogy egyetlen Istent szolgáljanak. Nincs más Isten Rajta kívül! Magasztaltassék! Mennyire felette áll Ő annak, amit társítanak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 9:31]
Az embernek csak olyan dolgokkal kapcsolatban kell engedelmesnek lennie, ami jó. Azt is tudnunk kell, hogy az igazság nem mindig az, amit a többség tesz, és az embereknek nem kell olyan dolgokban hinniük amelyekre nincs bizonyíték. A Magasztos Allah azt mondja:
„És ha te engedelmeskedsz azok nagy többségének, akik a földön vannak, akkor ők tévútra visznek téged Allah Útjáról. Hiszen ők csak véleményt követnek és csak találgatnak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 6:116]
3.    Uralkodók és hatalommal rendelkezők vak követése. Van, hogy hozzájuk közeledve az ember helytelen dolgot tesz, hízeleg nekik csak hogy megszerezzen valamit, az általuk birtokolt vagyonból mint pénz, álatok vagy föld, vagy azért, hogy fontos vezetői pozícióba kerüljön. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah megátkozta a hitetleneket és a Pokol tüzét készítette elő a számukra. Örökkön abban fognak égni. Nem találnak sem segítőt, sem támogatót. Azon a Napon, amikor az arcuk a tűzben fog forogni azt mondják majd: »Ó bárcsak engedelmeskedtünk volna Allahnak és a Küldöttnek!« És azt mondják: »Urunk! Mi csak az urainknak és az előkelőinknek engedelmeskedtünk. Ők térítettek el bennünket az egyenes Úttól. Urunk! Mérj rájuk kétszeres büntetést és hatalmas átokkal átkozd el őket!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 33:64-68]
4.    Vágyak követése, amelyeket megszépített a sátán, és amelyeket az ember szívének suttog, becsapva őt a saját gondolatain és érzésein keresztül, arra vezetve, hogy örömeit és vágyait kielégítése. Sátán eltorzítja az igazságot, és félrevezeti az észt és a lelkiismeretet. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ha nem válaszolnak neked, akkor tudnod kell, hogy csak a vágyaikat követik. Ki lehet tévelygőbb annál, aki a vágyait követi, Allahtól származó útmutatás nélkül? Allah bizony nem vezeti a bűnös népet.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 28:50]
5.    Büszkeség és hiúság. Ők azok az emberek, akik felismerték Allah Jeleit és Bizonyítékait de büszkeségük és hiúságuk miatt elutasítják elfogadásukat, és megakadályozzák őket abban is, hogy hirdessék hitüket Allahban, Aki létrehozták ezeket a jeleket. Ez volt fáraó esete is, mikor Mózes (béke legyen vele) megmutatta neki az igazságot és meghívta őt, hogy csak Egyedül Allahot imádja. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondta a fáraó: »Mi az, hogy: Világok Ura?« Mondta (Mózes): »Az egek és a föld Ura és mind azé, ami e kettő között van, ha szilárd meggyőződésűek vagytok. «Mondta (a fáraó) azoknak, akik körülötte vannak: »Hát nem halljátok?« Mondta (Mózes): »A ti Uratok és a korábban élt előd-atyáitok Ura.» Mondta (a fáraó): »A ti Küldöttetek, aki hozzátok küldetett, bizony dzsinntől megszállott.« Mondta (Mózes): »A napkelet és a napnyugat Ura és mind azé, ami e kettő között van, ha eszetekkel megértitek.« Mondta (a fáraó): »Ha más istent választasz, mint én, akkor fogollyá teszlek bizony téged.« Mondta (Mózes): »Még akkor is, ha valami tiszta és világos dolgot hoztam neked?« Mondta (a fáraó): »Add hát elő! Ha az igazat szólók közül való vagy.« És ekkor eldobta a botját és az egy valódi kígyóvá lett. És előrántotta a kezét és az fehér volt a rátekintők számára. (A fáraó) Mondta a körülötte lévő előkelők tanácsának: »Bizony ez egy tudós varázsló.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 26:23-34]
Általában ez az arrogancia megszűnik, amikor az ember nehéz helyzetben van és megtapasztalja a gyengeségét. Ez történt a fáraóval, amikor a hullámok elkezdtek átcsapni felette és seregei fuldokoltak. Ebben a helyzetben a veleszületett természete felülkerekedett és arra késztette, hogy elismerje Allah létezését, de bűnbánata nem segített rajta. A Magasztos Allah azt mondja:
„És átvezettük Izrael fiait a tengeren. És követte őket a fáraó és a serege lázadozva és ellenségesen. Mikor a megfulladáshoz közel volt, mondta: »Hiszem, hogy nincs más Allah csak Ő, akiben Izrael fiai is hisznek, és én is azok közé tartozom, akik alávetik magukat.« Most (hiszel)? Holott korábban engedetlen voltál és azok közé tartoztál, akik romlást terjesztenek. Ma azonban mégis megmentünk a (halott) testedben, hogy jel legyél azok számára, akik utánad következnek. Ám sokan az emberek közül mégis figyelmetlenek a Mi Jeleinkkel kapcsolatban.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:90-92]
Az ember van, hogy egyszerű makacsságból utasítja el Allah szolgálatát, mivel ez arra készteti őt, hogy tagadja az Igazságot, és azokat a bizonyítékokat, amelyek igazolják Allah Létezését. Így még jobban elmélyülnek a tudatlanságba és bűnbe. A Magasztos Allah azt mondja:
„És tagadták azt bűnös és gőgös módon. Jóllehet lelkük megbizonyosodott róla. Figyeld meg csak milyen sorsa lett a vétkes bűnösöknek!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 27:14]
6.    Személyes nyereség. Van, hogy az ember elfogadja mások imádatát és szolgálatát, hogy személyes nyereséghez jusson; akár társadalmi, gazdasági, vallási vagy politikai téren, vagy hogy a szentélyek és sírok gondozói, valamint a papok és a szerzetesek által összegyűjtött pénz felet befolyást szerezzen. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ó ti, akik hisztek! Bizony sok írástudó és szerzetes hamis módon habzsolja az emberek javait és eltilt Allah Útjától. Akik azonban aranyat és ezüstöt halmoznak fel és nem adakoznak abból Allah Útján, azoknak adj hírt a fájdalmas büntetésről.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 9:34]
7.    Amikor az ember elmerül az evilág szépségeibe, és ezért elfelejti teremtése célját. Az is lehet, hogy a gazdagok félelme, hogy elveszítik státuszukat a fő ok arra, hogy valaki mást imádjanak, mivel a Magasztos Allah egyedüli imádata, nagy veszteséget okozna az igazságtalanságok által felhalmozódott vagyonukban, mint a kamat, megvesztegetés, stb. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mi nem küldtünk egy városba sem intőt, hogy annak tehetősei ne mondták volna: »Mi bizony azzal szemben, amivel ti elküldettetek, hitetlenek vagyunk.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 34:34]
8.    Tudatlanság. Ez az emberiség egyik nagy ellensége amely miatt eltévedhet a tájékozatlanság labirintusába. Az ember ilyenkor elveszett mint egy bárány, és tudatlanságát arra használják, hogy Allah helyet mást szolgáljon, ami megkönnyíti kizsákmányolását. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): Talán azt parancsoljátok nekem, hogy Allah helyett mást szolgáljak? Ó, ti tudatlanok?” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 39:64]
9.    Mentális tehetetlenség. Ez az az állapot, amikor az ember lemond az elmélkedésről, a körülötte levő jelekről, nem ismeri fel azokat a bizonyítékokat amelyek a Helyes Útra vezetnék őt, és megmentené a kárhozat és a zavarodottság karmaiból. A Magasztos Allah azt mondja:
„Csak azok félik Allahot az Ő szolgái közül, akik tudással rendelkeznek. Allah Hatalmas és Megbocsátó.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 35:28]
10.    A gyarmatosítók, akik az emberiség ellenségei közé tartoznak és akik vérre szomjasak, az embereket a rabszolgájukévá akarják tenni azzal, hogy mások imádatán alapuló kultúrát terjesztenek. Így valósítják meg érdekeiket, elérik gyarmatosítási törekvéseiket, az emberek elméjének besötétítésével egyházi feltevésekkel és jóslatokkal, mítoszokkal és legendákkal traktálva őket, amelyek távol tartják az embereket a valóságtól és attól ami fontos a számukra. A Magasztos Allah azt mondja:
„És mondták az előkelők a fáraó népéből: »Talán engeded, hogy Múszá (Mózes) és népe romlást terjesszen a földön és elhagyjon téged és az isteneidet?« Mondta: »Meg fogjuk ölni a fiaikat, csak az asszonyaikat kíméljük meg. Mi uralkodni fogunk felettük.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:127]
Sayyid Qutb (Allah legyen vele könyörületes) azt mondta:
„A mi korunkban az emberiség újra a tudatlanság korszaka felé halad, és ez a visszatérés többféleképpen nyilatkozik meg:
♦    Az ateizmus és Allah létezésének a tagadásával. Ez az hitről való tudatlanság egyik formája, mint a kommunistáké.
♦    Allah létezésének részleges elismerése de eltérés az Allah iránti engedelmességben és szolgálatban. Ez a tudatlanság egy másik formája, amely megtalálható a zsidóknál és keresztényeknél.
♦    Allah létezésének teljes elismerése és az Allah iránti engedelmesség és szolgálat betartása, de egy komoly eltérés a hitvallás megértésében, abban, hogy nincs más isten csak Allah, és hogy Mohamed az Ő Küldötte. Az ilyen emberek, azok akik Allah mellé társakat állítanak imádatban. Ez a tudatlanság egy harmadik formája amely az olyan úgynevezett muszlimok körében található, akik kimondták a tanúságtételt, betartják a vallási rituálékat de nem értik annak valódi jelentését és Allah mellet másoknak is alávetik magukat.ˮ


Allah helyett mások imádatának veszélye
Allah, ha akar, megbocsát minden bűnt, amit az ember elkövet. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd: »Ó szolgáim! Akik bűnösök vagytok magatokkal szemben. Ne legyetek reményvesztettek Allah könyörületével szemben! Hiszen Allah megbocsátja az összes bűnöket. Bizony Ő a Megbocsátó és a Megkönyörülő.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 39:53]
Allah minden bűnt megbocsát, kivéve a sirket (Allah mellé társ állítása). Ez a legsúlyosabb bűn, amit az ember elkövethet, és a Mindenható Allah nem bocsájt meg annak aki ezt teszi. A Magasztos Allah azt mondja:
„Bizony Allah nem bocsátja meg azt, hogy társítsanak Mellé. Ám megbocsátja azt, ami ezen kívül van annak, akinek akarja. Aki társít Allah mellé, az bizony messze vivő tévelygésben van!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:116]
Mindegy, mennyi bűnt követ el valaki, milyen nehéz ezen a téren a (cselekedetei) mérlege, amíg nem követ el sirket, Allahot megbocsátónak és könyörületesnek fogja találni. Egy szent hadiszában Allah azt mondja:
„Aki egy jótettet visz véghez, az annak a tízszeresét, vagy még több jutalmat kap. Aki elkövet egy bűnt, az egy bűnként lesz lejegyezve, vagy megbocsáttatik. Aki annyi bűnt követ el, mint az egész föld, majd úgy találkozik Allahhal, hogy nem társít Mellé senkit, az ugyanannyi megbocsátással fog találkozni.” (Muszlim)
A sirk egy megbocsátatlan bűn, amelyet a jó cselekedetetek, bármennyi is lenne a számuk, nem törölhetnek el, és nem létezik közbenjárás érte. A Magasztos Allah azt mondja:
„Majd szétszórt porszemekké tesszük azokat (a cselekedeteiteket).” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 25:23]
Az aki úgy hal meg, hogy nem bánta meg ezt a bűnét Allahnak a Pokolba kerül, mert Allah tilalmassá tette számára a Paradicsomot. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mert bizony, akik hitetlenek a Könyv népe és a társítok közül, azok a Pokol tüzében fognak égni, örök időkön át. Ők a legrosszabb teremtmények.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 98:6]
Amikor megvizsgáljuk mai világunkat, sajnos könnyen észrevehetjük a sirk különböző megnyilvánulásait. Bármenyire is hihetetlenek hangzik, sok tudással megáldót ember van, aki más istenségeket vagy akár hozzá hasonló teremtményeket imád, mint például a keresztények, akik úgy tartják, hogy Jézus (béke legyen vele) a Magasztos Allah fia, vagy a zsidók, akik ugyanezt tartják Uzayr-ról:
„Es mondták a zsidók: »‛Uzayr, Allah fia!« És mondták a keresztények: »A Messiás, Allah fia!« Ezek az ő szavaik a szájaikban. Hasonlítanak ők azoknak a szavához, akik korábban hitetlenkedtek. Allah verje meg őket! Hogyan fordulhatnak el ennyire? Írástudóikat és szerzeteseiket urakká tették meg maguknak Allah helyett, és Mária fiát a Messiást. Ám ők csupán arra kaptak parancsot, hogy egyetlen Istent szolgáljanak. Nincs más isten Rajta kívül! Magasztaltassék! Mennyire felette áll Ő annak, amit társítanak.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 9:30-31]
Vannak olyanok, akik fákat, köveket vagy álatokat imádnak és ami még ennél is súlyosabb az, hogy sok muszlim a sirk bűnében él. Vannak muszlimok, akik a halott hívőkhöz vagy Prófétákhoz fohászkodnak, mert azt hiszik, hogy ezek olyan erővel rendelkeznek, amely valójában csak Allahé. Segítséget kérnek tőlük a problémáik megoldására, gyógyulást várnak tőlük, stb., körbejárják sírjaikat és áldozatokat mutatnak fel áldásukat keresve. Hisznek abban, hogy ezek az eltemetett emberek képesek jót vagy rosszat tenni. A Magasztos Allah azt mondja:
„És ki tévelygőbb annál, aki Allah helyett máshoz fohászkodik? Olyanhoz, aki nem hallgatja meg (és nem is válaszol), egészen a Feltámadás Napjáig és ezek az ő fohászaikkal szemben hanyagok.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 46:5]
Érthető, ezért, hogy az iszlám miért tilt minden olyan dolgot, ami sirkhez vezethet, mint például a talizmánok, amulettek, vagy fémgyűrűk viselése a testen vagy ezek felakasztása a házban, azzal a hittel, hogy ezek eltávolítják a gonoszt és vonzzák a jót, vagy az a hit hogy a csillagok vagy a bolygók mozgása valamilyen módon befolyásolhatják az emberi életet. Az iszlám azzal a céllal tiltotta meg mindezeket, hogy kizárja a sirk legkisebb lehetőségét is és hogy elhárítsa bárki vagy bármi más imádatát Allah Mellet. A Magasságos Allah azt mondja:
„És ha megkérdezed őket, ki teremtette az egeket és a földet, biztosan azt fogják mondani: »Allah!« Mondd: »Mit gondoltok, vajon azok, akikhez Allah helyett fohászkodtok és Allah egy csapással akar engem sújtani, vajon el tudják-e hárítani rólam az Ő csapását? Vagy könyörületet akar velem szemben tanúsítani, vajon meg tudják-e akadályozni az Ő könyörületét?« Mondd: »Elégséges nekem Allah! Őrá hagyatkozzanak a Reá hagyatkozók!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 39:38]


Mit imádnak valójában Allah mellett?
Mindazok a dolgok, amiket Allah mellett imádnak, képtelenek akár a legkisebb dolog megteremtésére, egy legyet de még egy atomot sem, és nem képesek jót tenni vagy kárt okozni! Ez a megítélés olyan kihíváson alapul, amely a Feltámadás Napjáig érvényes. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ó, emberek! Példázat hangzott el. Figyeljetek oda rá! Bizony azok, akikhez Allah helyett fohászkodtok, még egy legyet sem tudnak teremteni, még ha összefognak, akkor sem. Ha pedig a légy megfosztja őket valamitől, nem tudják azt visszaszerezni tőle. Gyenge bizony az is, aki kér és az is, akitől kérnek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 22:73]
A Korán sok versben megmutatja az igazságot ezekről a hamis istenségekről és számos alkalommal szól imádóikhoz, akik hamisan képzelik azt, hogy ezek a hamis istenségek győzelemre vezetik őket, ellátást, életet vagy egészséget adnak, és arra készteti őket, hogy kérdéseket tegyenek fel maguknak, és észrevegyék a hibáikat és tudatlanságukat. Nincs hasonlóság minden dolog Teremtője és a teremtményei között. Az Egyetlen Igaz Isten nem olyan, mint azok a hamis istenségek, amelyeket Helyette imádnak! Például az iszlám előtti időben az arab félszigeten élő népek szinte bármiből készítettek maguknak bálványokat. Volt, hogy még élelmiszerekből is isteneket készítettek, mint például datolyából, de ha megéheztek ezek a bálvány imádok megették bálványaikat! Az egyik társ, Abu Radzsa Al-Utaridi (Allah legyen vele elégedett) azt mondta:
„Az iszlám előtt köveket imádtunk. Ha találtunk olyan követ ami jobb volt az elsőnél akkor azt imádtuk. Ha nem találtunk bálványt, fogtunk egy kis port, hoztunk egy juhot, megfejtük és a port összekevertük a tejjel, bálványt formáltunk belőle, majd körbejártuk!” (al-Bukhári)
Az értelmes emberek különös érzékenységgel felismerik hibáikat és kijavítják hitüket amikor megtalálják az Igazságot. Például, az iszlám elfogadása előtt, a nemes társ Rasid ibn ‘Abd Rabbihi Asz-Szalmi (Allah legyen elégedett vele), szokása szerint, elment bálványát imádni és akkor látta, hogy egy róka levizeli a bálvány fejét. Nagyon meglepődött, de ez volt az a pillanat, amikor felismerte, hogy olyasvalamit imád, ami nem képes még saját magát sem megvédeni!
A következő verset mondta gúnyosan:
Egy olyan isten, akit egy róka levizel, méltatlan, és csak megalázottságot érdemel.
Ha igazi isten volna, megvédené magát!
Kijelentem, hogy ettől a naptól megtagadok minden bálványimádást
és hiszek az Egy Mindenható Istenben.
Így működik az egészséges elme és természet, akkor amikor felismeri az Igazságot. A Nemes Korán számos verse az egészséges elméhez szól megparancsolva, hogy gondolkozzon el az istenségek valódi természetén amelyeket Allah helyet imádnak, és arra ösztönzi, hogy vegyen részt az igazság keresésében, szabaduljon fel a tudatlanságból és az illúzióktól, elérve az abszolút igazság világát, ami Allah egyedüli imádata.
Vannak versek amelyek megmutatják ezeknek a hamis istenségeknek a gyengeségüket és képtelenségüket még abban is, hogy saját magukon segítsenek, nem hogy azokon akik imádják őket. Továbbá a versek megkérdőjelezik ezeknek az istenségeknek tulajdonított tulajdonságokat, amelyek csak Allahé, az Egyetlen Akit megillett minden imádat. Összegzésképpen, egy olyan istenségnek az imádata amely nem képes sem jót sem rosszat tenni, sem életet sem halált adni, a tudatlanság magas fokának a bizonyítéka. A Magasztos Allah azt mondja:
„Vajon olyasmit társítanak, ami semmit sem teremt. Ellenben ők maguk is teremtettek. És amelyek nem képesek őket megsegíteni és saját magukon sem tudnak segíteni. És ha az Igaz vezetésre szólítjátok őket, nem követnek benneteket. Mindegy nektek, hogy szólítottátok-e őket, vagy hallgattok. Bizony azok, akikhez Allah helyett fohászkodtok, azok is csak szolgák, úgy, mint ti. Szólítsátok hát őket, hogy válaszoljanak nektek, ha az igazat szóljátok! Van-e nekik lábuk, amin járhatnának? Vagy van-e nekik kezük, amivel megragadhatnának? Vagy van-e nekik szemük, amivel láthatnának? Vagy van-e nekik fülük, amivel hallhatnának? Mondd: »Szólítsátok a társaitokat, majd szőjetek fortélyt ellenem és ne várassatok!« Allah az én segítőm, Aki kinyilatkoztatta a Könyvet (a Koránt). Ő segíti a kegyeseket. Akikhez Helyette fohászkodtok, nem tudnak megsegíteni benneteket és magukon sem tudnak segíteni. És ha az Igaz vezetésre szólítjátok fel őket, nem hallják meg. És úgy látod mintha rád tekintenének, de ők nem látnak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:191-198]
Az értelmes elme azt diktálja, hogy az ember nézzen körül, gondolkozzon el, és elemezze az Egek és a Föld Királyságát, Allah mindent teremtményét. Mindez megfogja győzni arról a kötelességéről, hogy csak Allahot imádja, az Egyetlent, és ne társítson Mellé senkit. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): »Hála legyen Allahnak! És békesség azon szolgáira, akiket Allah kiválasztott. Vajon Allah jobb-e, vagy az, amit társítanak?« Avagy nem Ő az, Aki megteremtette az egeket és a földet és bocsátott le nektek az égből vizet? És növesztettünk általa nektek kerteket, pompázókat, amelynek fáit ti képtelenek lettetek volna megnöveszteni. Vajon más Allah is van Allah mellett? Nem! A jóról eltérő népek ők. Hát nem Ő tette-e a földet szilárdan biztos hellyé és tette annak hasítékait folyókká és szilárdan rögzítetteket (hegyeket) helyezett rá és a két tenger közé gátat tett, talán egy másik Allah Allah mellett? Nem! Ám legtöbbjük nem fogja fel ésszel. Hát nem Ő válaszol-e annak, aki szorult helyzetben van, és Hozzá fohászkodik és hárítja el a rosszat és tesz utódokká a földön, talán egy másik Allah Allah mellett? Keveset figyeltek ti az intelemre! Hát nem Ő vezet-e benneteket a szárazföld és a tenger sötétségében és küldi a szeleket, hogy az örömhír hozói legyenek az Ő könyörülete előtt, talán egy másik Allah Allah mellett? Magasan felette áll Allah annak, amit társítanak. Hát nem Ő kezdi-e el a teremtést majd megismétli azt? És nem Ő gondoskodik-e rólatok az égből és a földről, talán egy másik Allah, Allah mellett? Mondd: »Hozzátok a bizonyítékokat, ha az igazat szóljátok!« Mondd: »Nem tudják azok, akik az egekben és a földön vannak a rejtettet, csupán Allah. És nem tudják, mikor támasztatnak fel.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 27:59-65]
A Nemes Korán két valós tényt mutat be azokról akiket/amiket Allah mellet imádnak:
Első: A valóság azokról, akiket /amiket Allah mellett imádnak az evilágban
A Nemes Koránban versei tagadja a hamis istenségek ama tulajdonságait amelyek csak Ő Hozzá tartóznak, és egyetlen teremtmény sem osztozik vele ezekben.
A továbbiakban egy logikus összehasonlítást fogunk végezni a Mindenható Allah és azok a hamis istenségek között, akiket Ő helyt imádnak.
♦    Allah mindent tud; tudása átfog mindent. A Magasztos Allah azt mondja:
„És azok, akik hitetlenkednek, azt mondják: »Nem fog eljönni hozzánk az Óra.« Mondd: »De igen! Az Uramra (mondom)! Aki a rejtett dolgok Tudója, bizony el fog jönni hozzátok! Egy porszemnyi dolog sem marad rejtve Előtte, sem az égben, sem a földön, sem ennél kisebb, sem ennél nagyobb. Minden világos Könyvben van.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 34:3]
A hamis istenségek ebből a szempontból tudatlanok, nem képesek ismerni az emberek szükségleteit és helyzetüket. A Magasztos Allah azt mondja:
„Bizony azok, akikhez Allah helyett fohászkodtok, azok is csak szolgák, úgy, mint ti. Szólítsátok hát őket, hogy válaszoljanak nektek, ha az igazat szóljátok!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:194]
♦    Allah mindenre Képes; semmi nem akadályozza meg hatalmát, és minden Neki van alávetve, az Ő kezében van minden ami hasznos és ami árt. A Magasztos Allah azt mondja:
„Talán nem látták, hogy Allah, Aki megteremtette az egeket és a földet képes arra, hogy hozzájuk hasonlót teremtsen? Szabott időt rendelt el nekik, amihez kétség nem férhet. Ám a bűnösök kitartottak hitetlenségükben.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 17:99]
A hamis istenségek ezzel szemben tehetetlenek és nem tudnak segíteni, vagy ártani. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): »Vajon Allah helyett valami olyat szolgáltok, ami nem rendelkezik sem ártalommal a számotokra sem haszonnal?« Allah a Halló és a Látó!ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 5:76]
♦    Allah Tulajdona az egek és a föld birodalma. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allahé az egek és a föld királysága. És azon a Napon, amikor bekövetkezik az Óra, akkor bizony kárvallott vesztesek lesznek a meghazudtolva megtagadók.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 45:27]
Ezzel szemben a hamis istenségeknek semmijük sincs; nem rendelkeznek semmi felet ebben a világegyetemben, hiszen ők maguk is Allahhoz tartoznak. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): »Fohászkodjatok csak azokhoz, akiket Allah helyett hisztek! Egy porszemnyivel sem rendelkeznek az égben, sem a földön. Nincs nekik azokban részesedésük és nincs segítője sem közülük.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 34:22]
♦    Allah teremtett mindent a semmiből. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ő Allah! A ti Uratok. Nincs más Allah, csak Ő! Mindennek a Teremtője! Őt szolgáljátok! Ő mindennek a Felügyelője.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 6:102]
Ezzel szemben a hamis istenségeknek nem képesek még egy atomot sem teremteni. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd: »Van-e a társaitok között valaki is, aki elkezdi a teremtést? Majd megismétli azt?« Mondd: »Allah kezdi el a teremtést és Ő ismétli azt meg. Hogyan fordulhattok el?«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:34]
♦    Allah az, Aki gondoskodik a teremtmények minden ügyéről és az általa létrehozott törvények szerint kezeli, egyensúlyát és létét biztosítva. A Magasztos Allah azt mondja:
 „Bizony a ti Uratok Allah, Aki megteremtette az egeket és a földet hat nap alatt, majd a Trón fölé emelkedett, irányítva a parancsot. Nincs közbenjáró csak az Ő engedelme után. Ő Allah, az Uratok! Őt szolgáljátok! Hát nem okultok.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:3]
Ezzel szemben, a hamis istenségek képtelenek még a saját ügyeiket sem kezelni. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mindenki és minden az egekben és a földön mint szolga fog a Könyörületeshez jönni.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 19:93]
♦    Allah a teremtmények ellátója és fenntartója. Ő az, Aki rendelkezik a teljes hatalommal. Annak ad akinek Ő akar és elutasítja azt akit Ő akar. Ő biztosítja minden teremtményének az ellátását és a megélhetési eszközeit. A Magasztos Allah azt mondja:
 „És mennyi állat van, amely nem képes a gondoskodásra, Allah ellátja azokat és titeket is. Ő a Halló és a Tudó.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 29:60]
Ezzel szemben a hamis istenségek nem képesek biztosítani vagy megtagadni a megélhetési eszközöket. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): »Ki az aki gondoskodik rólatok az égből és a földből, vagy ki az, aki a hallás és a látás fölött rendelkezik és ki hozza elő az élőt a halottból és ki hozza elő a halottat az élőből? Ki rendezi a parancsot?« Azt fogják mondani: »Allah!« És te mondd: »Hát nem vagytok istenfélők?«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:31]
♦    Allah az Örökkévaló. Allah az Élő, az Önmagában Létező, az Örökkévaló, az Első, kezdet nélkül, és az Utolsó, vég nélküli. Ő mindent hall és mindent lát. Soha nem tapasztalja meg a halált vagy bármi olyan kellemetlenséget, amit mi megtapasztalunk az életben. Nincs társa, riválisa, vagy olyan, aki Vele egyenlő. Nélküle semmi nem létezne. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ő az Élő. Nincs más Allah csak Ő! Fohászkodjatok Hozzá, őszinte hittel! Hála legyen Allahnak, a Világok Urának!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 40:65]
Azok, amiket Allah mellett imádnak, ki vannak téve az élet különböző viszontagságainak. Tönkre mehetnek, elpusztulhatnak, megbetegedhetnek vagy meghalhatnak. Hogyan biztosíthatnák ők a teremtmények létezését? Ha nem ismerik a saját maguk sorsukat, hogyan ismerhetnék másokét? A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah mellett ne fohászkodj más Istenhez! Nincs más Isten csak Ő! Minden dolog pusztulásra van ítélve, kivéve az Ő Orcáját. Övé a döntés joga. Hozzá tér meg minden!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 28:88]
♦    Allah az, Aki életet ad és elveszi azt. Életet ad annak akinek Ő akar és élni hagyja egy bizonyos számú évig, amit Ő előre elhatározott, vagy halált ad már a teremtményei születésénél vagy gyermek korban, az Ő akarata szerint. A Magasztos Allah azt mondja:
„Bizony Allahé az egek és a föld királysága. Ő kelt életre és küld a halálba. Nincs nektek Allah helyett más támogatótok, sem segítőtök.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 9:116]
Nem mondhatjuk el ugyanezt a dolgot a hamis istenségekről, amelyek semmire sem képesek, meg saját magukat sem tudják megmenteni a haláltól. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ám ők mégis Helyette más istenségeket választottak maguknak, akik nem teremtenek semmit, ám ők maguk a teremtettek. Nem rendelkeznek semmivel, amivel a maguk számára ártalmasak, vagy hasznosak lehetnének. Nem rendelkeznek a halál felett, sem az élet felett, sem a (halott) feltámasztása felett.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 25:3]
♦    Ő biztosítja minden teremtményének az ellátását, úgy az embereknek, mint az álatoknak, madaraknak, bogaraknak, stb. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah a gondoskodva Ellátó, az Erős és a Biztos.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 51:58]
A hamis istenségek még saját magukat sem képesek ellátni nem, hogy más teremtményeknek biztosítsák az ellátásukat. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ám ti Allah mellett (helyett) csak bálványokat szolgáltok, és hazugságot találtok ki. Bizony azok, akiket Allah helyett szolgáltok, nem rendelkeznek semmivel, amivel gondoskodhatnának rólatok. A gondoskodást Allahnál keressétek! Őt szolgáljátok! Iránta legyetek hálásak! Hozzá fogtok visszatérni.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 29:17]
♦    Allah a (mindent) Halló és Látó. Ő Hallja azt aki Hozzá fohászkodik vagy panasszal fordul Hozzá, eltávolítja a rosszat és gyógyulást hozz a betegeknek. A Magasztos Allah azt mondja:
„Hát nem Ő válaszol-e annak, aki szorult helyzetben van, és Hozzá fohászkodik és hárítja el a rosszat és tesz utódokká a földön, talán egy másik istent Allah mellett? Keveset figyeltek ti az intelemre!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 27:62]
Ezzel szemben, a hamis istenségek képtelenek mindezekre a dolgokra. A Magasztos Allah azt mondja:
„Övé az Igazság fohásza. És azok, akikhez Helyette fohászkodnak, nem felelnek nekik semmiben, ha csak nem úgy, mint amikor valaki kinyújtja a tenyerét a víz felé, hogy az elérjen a szájához, ám nem éri az el. A hitetlenek fohásza bizony tévelygésben van!ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 13:14]
Második: A valóság azokról, akiket /amiket Allah mellett imádnak a Feltámadás Napján
Azért, hogy felszabadítsa az embereket a mások iránti alávetettségből és imádattól, a Magasztos Allah közli velünk, hogy mi lesz a sorsa a túlvilágon azoknak az istenségeknek, akiket imádtak, társat állítva Ő mellé. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ti, és amit Allah helyett szolgáltatok a Pokol tüzelőéül szolgáltok. És ti ott fogtok megjelenni. És ha ezek itt istenségek lennének, nem jelennének meg ott (a Pokolban). Ám mindegyik örökkön ott fog tartózkodni! Ordítozni fognak ott, ám nem hallanak!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 21:98-100]
♦    Az igazság arról, hogy mi fog történi a haláluk pillanatában azokkal akik hamis istenségeket imádtak. A Magasztos Allah azt mondja:
„És ki bűnösebb annál, mint az, aki hazugságot kohol Allah ellen, vagy meghazudtolja az Ő Jeleit. Ők meg fogják kapni a részüket a Könyvből. És amikor végül eljönnek értük a Küldötteink (a halál Angyalai), hogy elragadják őket, azt mondják: »Hol vannak azok, akikhez Allah helyett fohászkodtatok?« És tanúságot tesznek maguk ellen arra, hogy ők hitetlenek voltak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:37]
♦    Azok akik életükben hamis istenségeket imádtak a Feltámadás Napján csalódást és bűnbánatot fognak érezni. A Magasztos Allah azt mondja:
„És azon a Napon, amikor mondja: »Hívjátok elő azokat, akiket ti az Én társaimnak gondoltatok és fohászkodjatok hozzájuk!« De ezek nem felelnek nekik és a pusztulás helyét helyeztük közéjük.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 18:52]
♦    Akiket Allah helyet imádtak meg fogják tagadni azokat, akik imádták őket. A Magasztos Allah azt mondja nekünk erről:
„És azon a Napon, amikor összegyűjtjük mindannyiukat. Majd azt mondjuk azoknak, akik társítottak: »A helyetekre, ti és a társaitok!« És elválasztjuk őket egymástól. És mondják a társaik: »Ti nem minket szolgáltatok.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:28]
♦    A Feltámadás Napján azok, akiket imádtak és azok, akik imádták őket, egymás ellen fordulnak. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah helyett más isteneket választottak maguknak, hogy azok által hatalomra tegyenek szert. De nem! (Ezek az istenségek) Meg fogják tagadni az ő szolgálatukat és ellenük lesznek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 19:81-82]
♦    Azok, akiket Allah helyett imádtak, és azok, akik imádták őket, a Pokolba kerülnek. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ti (hitetlenek) és, amit szolgáltok (a bálványok). Nem tudtok Ellenében kísértést elkövetni. Kivéve azt, aki a Pokol tüzén fog égni.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 37:161-163]


Allah egyedüli imádatának gyümölcsei
Allah egyedüli imádata az a motor amely az embert lelkét és cselekedeteit a jóra ösztönzi. A Magasztos Allah azt mondja:
„Segítsétek egymást a kegyességben! Ám ne segítsétek egymást a bűnben és az ellenségeskedésben! Féljétek Allahot! Bizony Allah büntetése igen szigorú.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 5:2]
Lássunk most néhányat Allah egyedüli imádatának a gyümölcseiből:
1.    Az egyén javítása, hiszen Allah egyedüli imádata a társadalom tagjait felelőségekkel, jogokkal és kötelességekkel ruházza fel. Ráadásul amikor az ember figyelembe veszi azt, hogy Allah a Mindentudó ismeri minden tettet, a láthatót de a rejtetett is, akkor félni fog attól, hogy olyat tegyen amit Allah megtiltott vagy figyelmen kívül hagyja azt, amit Ő megparancsolt neki. A Magasztos Allah azt mondja:
„(Allah) Ismeri a szemek csalárdságát és azt is, amit a keblek rejtenek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 40:19]
Az ember így képes lesz pozitív irányban fejleszteni viselkedését és életmódját. A Magasztos Allah azt mondja:
„A megbocsátást gyakorold! És parancsold meg a szokásost, a már elfogadott jót. És fordulj el a tudatlanoktól!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:199]
Allah egyedüli imádata javítja az egyén másokkal való viselkedését de valamint a körülötte lévő természettel is, megtisztítja a lelkét az evilági örömök zsarnokságától. A szíve így képessé válik, hogy betartsa Allah parancsait és arra készteti őt, hogy jó tetteket hajtson végre és tartózkodjon a gonosz tettektől. A Magasztos Allah azt mondja:
„Az Urad elrendelte, hogy senki mást ne szolgáljatok csak Őt! És (elrendelte továbbá) a szülőkkel szembeni illendő viselkedést. És ha ők nálad érik el az öregkort, avagy csak egyikőjük, ne mondd nekik azt, hogy »Off!«! És ne becsméreld őket! Kegyes szavakat mondj nekik! Terjeszd ki kettejük fölé könyörületből az alázatosság szárnyát! És mondd: »Uram! Irgalmazz nekik, miként felneveltek ők engem mikor kicsi voltam.« A ti Uratok jobban tudja, mi van a lelketekben. Ha igaz kegyesek vagytok, akkor bizony Ő Megbocsátó azokkal szemben, akik készek a bűntudatra. Add meg a rokonnak az őt megilletőt és a szegénynek és az úton lévőnek! De számolatlanul ne pocsékolj! Bizony a számolatlanul pocséklók a sátán testvérei. És a sátán bizony tagadó az ő urával szemben. Ám ha elfordulsz (Mohamed) tőlük, vágyakozva az Uradtól származó könyörület iránt ahogyan reméled azt – úgy szólj nekik kedves szavakat! Ne helyezd a kezedet a nyakadra megbilincselve, ám ne is terjeszd ki teljes bőkezűséggel, nehogy ott ülj megvetetten kisemmizve! Az Urad annak nyújtja (bővebben) a gondoskodást, akinek akarja, és (másoknak) szűkebben juttat. Ő Tudója és Látója az Ő szolgáinak. Ne öljétek meg gyermekeiteket félve a szegénységtől! Mi gondoskodni fogunk róluk és rólatok. Bizony az ő megölésük nagy bűn! Ne közeledjetek a paráznasághoz! Bizony fertelmes dolog az! És milyen borzalmas út! Ne öljétek meg azt a lelket, amelyet Allah tilalmasnak nyilvánított, csak jogosan! Ha valaki jogtalanul öletik meg akkor annak a walijának (örökös) adunk hatalmat. De ne légy mértéktelen az ölésben! Ő segítséget fog kapni. És ne nyúljatok az árva javához – csak a legkegyesebb módon – mindaddig, amíg el nem éri a nagykorúságát! Tartsátok be az egyezséget! Bizony az egyezségről megkérdeztettek. Teljes mértékkel mérjetek ki, ha kimértek és a helyes mérleggel mérjetek! Ez jobb (nektek) és kedvezőbb kimenetelű. És ne kövesd azt, amiről neked nincs tudásod! Bizony a hallásról, a látásról és a szívről – mindezekről – megkérdeztettek. Ne járj gőgösen a földön! Hiszen nem fogod tudni áttörni a földet és a hegyek magasságát sem érheted el. Ezek (a fent említettek) rossza az Uradnál utálatos dolog!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 17:23-38]
A Magasztos Allah azt is mondja:
„És mondd az Én szolgáimnak, hogy a még szebbet beszéljék! Bizony a sátán ellentéteket szít közöttetek. A sátán az ember nyilvánvaló ellensége.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 17:53]
2.    A társadalom javítása. Ez a közösség öröksége, és olyan útmutatást ad, ami javítja a társadalom minőségét. Megvédi az ember életét, vagyonát, elméjét de a növényeket és az állatokat is.
•    A Magasztos Allah, az élet és a test védelméről azt mondja:
„És megírtuk nekik abban (a Tórában): »A lelket a lélekért, a szemet a szemért, az orrot az orrért, a fület a fölért, a fogat a fogért, és a sebesülésekért (amelyek kisebbek, mint az előbbiek) a bosszuló megtorlást (igazságos kárpótlást).« Ha valaki adakozik ezzel (lemond a megtorlásról), az a bűnét megváltó dolog lesz számára. És az, aki nem azáltal ítélkezik, amit Allah kinyilatkoztatott, ők a bűnösök.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 5:45]
•    A Magasztos Allah a vagyon védelmével kapcsolatban azt mondja:
„A tolvaj férfi és a tolvaj nő, mindkettőnek vágjátok le a kezét, annak jutalmaként, amit szereztek és Allahtól származó megtorlásként. Allah Hatalmas és Bölcs.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 5:38]
•    A Magasztos Allah a tisztelet megóvására hívja fel a figyelmet a házasságtörés esetében azt mondván:
„A parázna nőt és a parázna férfit, mindkettőjüket száz korbácsütéssel korbácsoljátok meg! És Allah vallására való tekintettel ne fogjon el benneteket könyörület velük szemben, ha igazán hisztek Allahban és az Utolsó Napban! És kettejük büntetésénél legyen jelen a hívők egy csoportja!ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 24:2]
•    A Magasztos Allah a tisztelet megóvására hívja fel a figyelmet a rágalmazás esetén azt mondván:
„És azok, akik tiszta, erényes asszonyokat vádolnak meg, majd pedig nem tudnak négy tanút előhívni, korbácsoljátok meg őket nyolcvan korbácsütéssel! És tőlük soha többe ne fogadjatok el tanúságtételt! Ök a bűnösök.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 24:4]
•    A Magasztos Allah az elme védelméről azt mondja:
„És kérdezni fognak téged (Mohamed) a borról és a szerencsejátékról. Mondd: »E kettőben nagy bűn található, és hasznok is az emberek számára. Ám e kettő bűne nagyobb a bennük rejlő haszonnál.« És kérdezni fognak, hogy mit adakozzanak. Mondd: »A felesleget!« Allah ekképpen világítja meg a jeleket, talán elgondolkodtok.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:219]
A Magasztos Allah a növényeket és az állatokat megóvásával kapcsolatban azt mondja:
„És ha hátat fordít, a földön csak azon igyekszik, hogy romlást okozzon ott és hogy elpusztítsa a vetést és az újonnan érkezett utódokat. Ám Allah nem szereti a romlást (a romlás terjesztést, annak terjesztőit).ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:205]
3.    A politikai kapcsolatokat megszervezése és a jószomszédi viszony ösztönzése. Minden ember Allah szolgája, attól függetlenül, hogy szolgája Őt vagy nem. Ő, a Mindenható, megparancsolta nekünk, hogy az evilágon viselkedjünk szépen azokkal akik nem hisznek, mert a túlvilágon majd Ő lesz az Aki ítélkezni fog fellettük. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ó ti emberek! Férfiból és nőből teremtettünk benneteket. Népekké és törzsekké tettünk benneteket, hogy megismerjétek egymást. Allahnál a legnemesebb közületek az, aki a legistenfélőbb köztetek. Allah Tudó és a mindent figyelemmel Kísérő.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 49:13]
A Magasztos Allah csupán könyörületből küldte el Mohamed Prófétát (béke és áldások legyenek vele) az emberiséghez, attól fügetkenűl, hogy engedelmeskednek neki vagy nem. Aki engedelmeskedik megkapja Allahtól azt amit Ő megigért az evilágon és a túlvilágon is, és az aki nem engedelmeskedik az igazságtalan lesz őnmagával és vallásával. A Magasztos Allah azt mondja:
„Téged (Mohamed) csupán a világok iránti könyörületből bíztunk meg a küldetéssel.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 21:107]
Ez Mohamed Próféta (béke és áldások legyenek vele) hívása és ez az ő hite amellyel Allah elküldte őt. Azért küldetett, hogy vezesse a teremtményeket Allah egyedüli szolgálatára, a tolerancia és a kedves szavak segítségével. A Magasztos Allah azt mondja:
„Szólíts fel (Mohamed) az Urad Útjára bölcsességgel és szép intéssel! És a legszebb módon vitázz velük! Bizony a te Urad a legjobb Tudója annak, aki eltévelyedett az Ő Útjáról és azoknak, akik az Igaz Úton vezéreltetnek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 16:125]
Allah egyedüli imádata és az Ő parancsai iránti engedelmesség magában foglalja az igazságosságot mindennel ami körbe vesz, magaddal szembe, és minden élőlénnyel, még az álatokkal szemben is kötelező jó bánásmód. A Prófétai elbeszélések szerint egy nő a Pokolba került, mert kegyetlen volt egy macskával. Bezárta őt, nem adott neki enni és nem is engedte, hogy egyen a föld bogaraiból. Izrael fiai közül egy férfi a Paradicsomot kapta jutalmul, mert jót tett egy kutyával, vizet adott neki mikor az olyan szomjas volt, hogy a sarat nyalta. Valaki másnak Allah megbocsátotta minden bűnét, mert eltávolított egy tüskés ágat az emberek útjából. Úgyszintén, az igazságosság kell legyen a válasz azoknak, akik ellenségeskedést mutatnak. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): »Az Uram megparancsolta az igazságosságot és azt, hogy arcotokat minden imahelyen (Feléje) fordítsátok. És Hozzá fohászkodjatok őszinte, tiszta vallással! Ahogyan megteremtett benneteket, úgy fogtok visszatérni.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:29]
Lássuk mit mond a Magasztos Allah a jó szomszédságról:
    a szomszédjainkkal jól kell, hogy bánjunk. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah nem tilt el benneteket azoktól, akik a vallás miatt nem harcoltak veletek és nem űztek el benneteket az otthonaitokból. Ezekkel legyetek jóravalók és méltányosak! Allah szereti a méltányosakat.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 60:8]
    biztonságuk és testi épségük garantálása. A Magasztos Allah azt mondja:
„És ha egy a társítók közül a te védelmedet kéri, adj neki védelmet, hogy meghallgathassa Allah szavát. Majd juttasd el őt biztonságos helyre! Ez azért van így, mivel ők egy olyan nép, akik nem tudnak.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 9:6]
    ne áruljuk el vagy csapjuk be őket. A Magasztos Allah azt mondja:
„Vagy ha valamely nép árulását féled (Mohamed) akkor dobd vissza nekik (a szerződést). Bizony Allah nem szereti a csalókat.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 8:58]
    az embernek vissza kell adnia a rá bízott dolgokat jogos tulajdonosának. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah bizony megparancsolja nektek, hogy adjátok vissza a letéteket a tulajdonosaiknak. És ha döntést hoztok az emberek között, akkor igazságosan döntsetek! Milyen csodálatos is az az intés, amiben Allah részeltet benneteket. Bizony Allah Halló és Látó!” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:58]
    az embernek soha nem szabad megszegnie a bizalmat vagy a szerződéseket. A Magasztos Allah azt mondja:
„Kivéve azokat a társítókat, akikkel szerződést kötöttetek és ők azt követően nem rövidítettek meg benneteket semmiben és nem segítettek senkit ellenetek. Velük szemben tartsátok be a szerződést annak lejáratáig! Allah szereti az istenfélőket.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 9:4]
    Igazságosnak kell lenni. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ó ti, akik hisztek! Legyetek elhatározottan szilárdak Allahért, igazságos tanúk! És az emberek iránti haragvásotok ne vigyen benneteket arra, hogy igazságtalanok legyetek! Ez közelebb van az istenfélelemhez. Féljétek Allahot! Allahnak tudomása van arról, hogy ti mit tesztek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 5:8]
    Békés együttélést kell megvalósítani. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ha hajlanak a békére, úgy légy te is hajlandó arra! Hagyatkozz Allahra, Ő a Halló és a Tudó.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 8:61]
4.    Az emberi ösztönök és állati vágyak mérsékelése. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): »Az én Uram csak a fertelmes dolgokat tiltotta meg akár nyilvánosak azok, akár rejtettek és a bűnt és a jogtalan erőszakot és azt, hogy Allah mellé társítsatok, amire nem bocsátott le engedélyező bizonyítékot és azt, hogy olyat mondjatok Allahra, amiről nincs tudásotok.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:33]
5.    Allah imádatának gyümölcsei optimizmust és pozitív gondolatokat sugároznak, eltávolítva a pesszimizmust, ami gátolja a törekvést. A lélek nyugalomra lel és megelégedést talál abban amit a Magasztos Allah elrendelt számára, mert meg van győződve arról, hogy saját javára szolgál, még akkor is, ha úgy tűnik, ennek ellenkezője az igaz. Ily módon az emberek élvezik az életet, és csak a dolgok pozitív oldalát látják. A Magasztos Allah azt mondja:
„Bizony (minden) bajjal (követve azt) jön a jó. Bizony (minden) bajjal (követve azt) jön a jó.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 94:5-6]
6.    Az emberiség megszabadítása a legendáktól, mítoszoktól, és illúzióktól, amelyek miatt az emberek olyan istenségeket imádnak amelyek nem hoznak sem hasznot sem ártani nem tudnak. Ezt a tényt Ábrahám (béke legyen vele), a próféták atya magyarázta el a népe számára azért, hogy gondolkozzanak el az általuk imádott istenségek természetéről. Allah elmondja nekünk ezt a történetet:
„És recitáld nekik Ibrahim (Ábrahám) hírét! Midőn azt mondta apjának és népének: »Mit szolgáltok ti?« Azt mondták: »Bálványokat szolgálunk és továbbra is alázatosak maradunk velük szemben.« Mondta: »Talán hallanak benneteket, ha hozzájuk fohászkodtok?« »Vagy hasznotokra vannak, vagy ártani tudnak?« Mondták: »Már apáinkat is úgy találtuk, hogy ekképpen tesznek.« Mondta: »Hogyan vélekedtek arról, hogy mit szolgáltok?« »Ti és a korábbi elődeitek?« »Bizony ők ellenségek a számomra, kivéve a Világok Urát.« »Aki megteremtett engem. És Ő az, Aki az Igaz Útra vezet engem.« »És Ő az, Aki enni ad és inni ad nekem.« »És ha megbetegszem Ő az, Aki meggyógyít engem.« »És Ő az, Aki a halálba küld engem, majd új életre kelt.« »És Akitől azt vágyom, hogy a Végső Elszámolás Napján bocsássa meg bűneimet!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 26:69-82]
7.    Az emberiség felszabadítása az ember alkotta rendszerek és törvények rabszolgaságából, amelyek arra lettek megszervezve, hogy személyes, regionális vagy állami érdekeket szolgáljanak és az embereket rabszolgájukévá tegyék. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd (Mohamed): »Vajon választhatok-e mást, Allah helyett, támogatóul, Aki az egek és a föld megteremtője. Ő táplál, ám Ő nem tápláltatik.« Mondd: »Én arra kaptam parancsot, hogy az első legyek, aki aláveti magát. És ne tartozz a társnőkhöz!«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 6:14]
8.    A szolga lelkének táplálása Allahban való hittel és bizalommal.
Ez megkönnyíti a nehézségek és válságok leküzdését. Allah imádata bizalmat kelt az ember szívében, aminek köszönhetően nem érez csalódást vagy kétségbeesést. Amikor Mózes Próféta (béke legyen vele) az embereivel együtt elmenekült a fáraó és szolgái üldöztetése elől, azt találták, hogy a tenger előttük van, és mögöttük a fáraó seregei. Ahogy ezek egyre jobban közeledtek Mózes (béke legyen vele) népét egyre jobban hatalmába kerítette a kétségbeesés azt gondolván, hogy elérte őket a vég és azt mondták: „El fognak érni bennünket.ˮ Mózes (béke legyen vele) azt mondta nekik, hogy bízzanak őszintén Allahban, mert Ő sosem hagyja el azokat akik hisznek benne:
„Napkeltekor követték őket. És miután meglátta egymást a két csoport, mondták Múszá (Mózes) társai: »El fognak érni bennünket.« Mondta: »Nem! Bizony velem van az én Uram. Aki vezérelni fog engem.« És azt sugalltuk Múszának (Mózesnek): »Üsd meg a botoddal a tengert!« És kettéhasadt az. És olyan lett mindkét oldal, mint egy hatalmas hegy. És engedtük a többieket (a fáraót és seregét) közeledni. És megmentettük Múszát (Mózest) és azokat, akik vele voltak, mindegyiket. Majd vízbe fojtottuk a többieket. Bizony ebben jelek vannak. Am a legtöbbjük nem volt hívő.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 26:60-67]
9.    Boldogságot és békét hozz az ember szívében, mert ez az út, amely az isteni eleve elrendelésbe vetett hithez vezet. A szolga tudatában van annak, hogy ami meg történt az meg kellet történjen és ami nem történt meg az azért van mert nem volt elrendelve, hogy megtörténjen. Mohamed Próféta (béke és áldások legyenek vele) ezzel kapcsolatban a következőket mondta:
„(...)Tudnod kell, hogyha az egész közösség összegyűlik, hogy hasznodra legyen, nem tud használni neked, csak azzal, amit Allah már elrendelt. És ha összegyűlik, hogy ártson neked, nem tud ártani, csak azzal, amit Allah már elrendelt.” (at-Tirmidhi, Ahmed száhihnak minősitette)
Amikor a szolga megérti ezt a valóságot, és biztos abban, hogy minden a Mindenható Allahtól függ, és hogy mindaz, ami ebben az univerzumban történik, eleve elrendelt, lelke békét talál, úgy viselkedik ahogyan Allah megparancsolta neki, és hálás Allah áldásai miatt. Ő, a Mindenható, azt mondja:
„Akármilyen csapás csak Allah engedelmével sújthat. Aki azonban hisz Allahban, annak a szívét Allah az Igaz Útra vezérli. Allah minden dolgok Tudója.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 64:11]
Az ember elégedett azzal amit Allah elrendelt a számára, még akkor is amikor olyasmivel kell szembe néznie amit gyűlöl, nem dühös vagy elégedetlen. A megpróbáltatások jó dolgokat hoznak vagy eltávolítják az embert valamitől ami ártalmas lenne a számára, és ez bizony áldást jelent, hiszen az ember nem tudja azt amit a Magasztos Allah tud.
Ibn Abbász (Allah legyen vele elégedett) közölte, hogy:
„A Próféta (béke és áldások legyenek vele) hátánál lovagoltam, amikor azt mondta: »Ó, Ibn Abbász, légy elégedett azzal, amit Allah elrendelt. Ha kellemetlen a számodra, tudd, hogy Allah Könyvében lett elrendelve.« Azt kérdeztem: »Hol? Én elolvastam az egész Koránt.« A Próféta (béke és áldások legyenek vele) azt mondta: »Ahol (Allah) azt mondja: „Lehet, hogy valamit nem kedveltek, holott az jó nektek és lehet, hogy valamit kedveltek, ám az rossz nektek. Allah tudja, ám ti nem tudjátok.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:216]«” (At-Tabarani)
10.    A fájdalom könnyebb elviselése és türelem. Az istenimádat édességet hozz a szívben, amelyet csak azok az emberek érzik meg akiknek őszinte a hitűk. Ez az édesség elfelejtteti az emberrel az evilág minden fájdalmát. Ezt leginkább az a történet példázza, ami a fáraó idejében történt. A varázslók meggyőződtek Allah igazságáról, ezért fáraó megígérte, hogy megkínozza őket; de ők ahelyett, hogy elvesztették volna hitüket, csak megerősödtek, ahogy békét találtak újonnan megtalált vallásukban. A Magasztos Allah azt mondja:
„A varázslók leborultak és mondták: »Hiszünk Hárún (Áron) és Músza (Mózes) Urában!« Mondta (a fáraó): »Hisztek neki, mielőtt még én megengedném nektek? Bizonyára ő a ti előkelőtök, aki a varázslatot tanította nektek. Bizony levágatom a kezeiteket és a lábaitokat az ellentétes oldalakon és a lábaitokat ellentétes oldalakon és pálmafák törzsére feszíttetlek benneteket. Így majd megtudhatjátok melyikünk büntetése szigorúbb és maradandóbb.« Mondták: »Nem fogunk téged a fölé helyezni, aki nyilvánvaló bizonyítékokat hozott el nekünk és Afölé, Aki megteremtett bennünket. Tedd azt, amit tenni készülsz! Csupán az evilági életben dönthetsz. Mi hiszünk a mi Urunkban, hogy így megbocsássa nekünk a vétkeinket és azt, amire te kényszerítettél bennünket a varázslatból. Allah jobb és az örök.« Aki bűnösként járul majdan az Ura elé, annak a Pokol jut, ahol nem hal meg és nem is él.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 20:70-74]
11.    Az istenimádat kifejleszti az önkontrol a szolgában, és ez segít neki abban, hogy ellenőrizze cselekedeteit, szavait és magatartását. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ismeri a szemek csalárdságát és azt is, amit a keblek rejtenek.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 40:19]
Az ember, vigyázni fog arra, hogy azt tegye amit Allah elvár tőle és ne tegye meg azt amitől Allah eltiltotta, mert tudja, hogy Allah látja, hogy Ő ismeri minden cselekedetét. Törekedni fog arra, hogy betartsa mindazt amit Allah elrendelt.
Ez különbözik a külső megfigyeléstől, amelyet az emberek nem veszik figyelembe, amint megszűnik, gyengül, vagy meghibásodik. Lássuk például a zakát példáját: a muszlimok törekednek arra, hogy teljesítsék ezt az istenimádati cselekedetet, ők maguk megkeresve azokat akiknek jár és tiszta szívből adják azt, szemben a kiszabott adókkal amelyeknek a kifizetését az embereke különféle módon, csalással, hazugsággal, vagy akár korrupción keresztül megpróbálnak elkerülni.
12.    Az Allah iránti alávetettség megkönnyíti a nehézség elviselését és segít az embernek, hogy türelemmel és kitartással keresse a megoldást minden gondjára. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ő ti, akik hisztek! Az állhatatos türelemhez forduljatok segítségért és az imához! Allah bizony az állhatatosan türelmesekkel van.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:153]
„És Mi bizony próbának vetünk alá benneteket némely dologgal a félelemből és az éhségből, és a javak, a lelkek és a gyümölcsök fogyatkozásával. Am hirdess örömhírt az állhatatosan türelmeseknek! Akik, ha valamilyen csapás sújtja őket azt mondják: »Bizony mi Allahé vagyunk és Hozzá fogunk megtérni!« Ők azok, akiken az Uruktól való áldás van és könyörület. Ők azok, akik az Igaz Utón vezéreltetnek.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 2:155-157]
13.    Az Allah iránti alávetettség erőt add és tiszteletet. Az aki őszinte szolgája Allahnak, mindig közel találja Őt magához, és az aki az Ő segítségét kéri azt nem lehet megalázni vagy legyőzni. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allah bizony azokkal van, akik istenfélők és helyesen cselekvők.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 16:128]
Ez nem is lehet máskép, hiszen Allah a Teremtője a Fenntartója és az Ura az egész világegyetemnek. A Magasztos Allah azt mondja:
„Aki Allahot választja segítőül és a Küldöttét és azokat, akik hisznek (az jól teszi azt). Bizony Allah csapata lesz a felülkerekedő!ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 5:56]
14.    A sátánnak nincs hatalma afelett, aki Allahnak veti alá magát. Azt aki aláveti magát Allahnak, Ő megvédi előlről, hatulról, jobbról, balról, felölről és alulról. A Magasztos Allah azt mondja:
„Neked nincs hatalmad az Én szolgáim felett, kivéve azokat, akik követnek téged a bolyongók közül.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 15:42]
15.    Az Allah iránti alávetettség nyugalmat áraszt a szívben és a lélekben, mivel felszabadítja a lelket a félelem érzésétől, függetlenül a formájától, akár a múltról, jelentől vagy a jövőről van szó. Az ember felismeri, hogy minden Allah Kezeiben van Aki előírta Önmagának az irgalmasságot, és hogy ne érezze a lélek a nyugalmat, amikor halja a következő verset amelyben a Magasztos Allah azt mondja:
„És aki féli Allahot, annak Allah kiutat ad. Ő onnan gondoskodik róla, ahonnan nem is hinné. És aki Allahra hagyatkozik, az ő számára Allah elégséges gyámolító. Bizony, Allah véghezviszi dolgait. Allah minden dolognak meghatározta mértékét.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 65:2-3]
Allah iránti szolgálat lecsendesít minden emberi félelmet mert ez hálaadásal táplálja a lelket és a szellemet. Tehát az Allah iránti alávetettség egy hatékony eszköz a félelem minden formája ellen, beleértve a következőket:
1.    Az ismeretlentől való félelem. Amikor az ember Allahot szolgája nem kell féljen az ismeretlentől, vagy a jövője miatt aggódnia. És hogyan is lehetne a jövő miatt aggódni amikor meghallgatjuk a Magasztos Allah szavait:
„Allah megígért a hívőknek és a hívő nőknek olyan Kerteket, amelyek alatt folyók folynak, örökkön azokban fognak tartózkodni és jó lakhelyeket, Éden kertjeiben. Ám Allah tetszése még ennél is nagyobb! Az lesz a hatalmas győzelem!ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 9:72]
2.    A betegségtől való félelem. A Magasztos Allah azt mondja:
„Egyetlen csapás sem éri a földet és titeket sem, csak úgy, hogy az Írásban van, még mielőtt megteremtettük volna azokat. Ez bizony könnyű Allahnak.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 57:22]
3.    A haláltól való félelem. A Magasztos Allah azt mondja:
„Egyetlen teremtett lélek sem halhat meg csak Allah engedőimével, a szabott írásnak megfelelően. Ha valaki az evilági lét jutalmát akarja, annak adunk abból. Ám az, aki a Túlvilág jutalmát akarja, majd annak adunk abból és jutalmazni fogjuk a hálásakat.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 3:145]
4.    Félelem a fogamzásképtelenségtől. A Magasztos Allah azt mondja:
„Allahé az egek és a föld királysága. Azt teremt, amit akar. Akinek akar annak lány gyermeket ad, akinek akar annak fiú gyermeket ad. Vagy fiúkat és lányokat együttesen ad. Akit akar azt meddővé, terméketlenné tesz. Ő a Tudó és a mindenre Képes.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 42:49-50]
5.    A mentális betegségektől való félelem. A Magasztos Allah azt mondja:
„És azok, akik hisznek és akiknek szíve az Allahról való megemlékezésben megnyugszik, hát nem az Allahról való megemlékezésben nyugszanak meg a szívek.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 13:28]
6.    A zsarnokoktól való félelem. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ők azok, akiknek az emberek azt mondták: »Bizony az emberek szervezkednek ellenetek. Féljetek hát tőlük!« Ám ez csak a hitükben növelte meg őket! És mondták: »A mi számunkra elégséges Allah! És milyen kiváló Felügyelő Ő»! Így visszatértek az Allahtól származó Kegyelemmel és Könyörülettel, nem érte őket semmi rossz. Allah elégedettségét követték. Allah a hatalmas túláradó kegyelem Birtokosa. Íme ez itt a sátán, aki félelmet akar kelteni az ő segítői iránt. Ne leljetek tőlük! Tőlem féljetek! Ha hívők vagytok.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 3:173-175]
7.    A szegénységtől és az éhínségtől való félelem. A Magasztos Allah azt mondja:
„És mennyi állat van, amely nem képes a gondoskodásra, Allah ellátja azokat és titeket is. Ő a Halló és a Tudó.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 29:60]
8.    Félelem a megélhetésért. A Magasztos Allah azt mondja:
„Minden (a föld hátán mozgó) élőlényről történő gondoskodás Allah feladata. Ő ismeri a nyugvó helyét és megőrzési helvét. Minden nyilvánvaló Írásban van.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 11:6]
9.    A félelem attól, hogy a bűnük nem lesznek megbocsájtva. A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd: »Ó szolgáim! Akik bűnösök vagytok magatokkal szemben. Ne legyetek reményvesztettek Allah könyörületével szemben! Hiszen Allah megbocsátja az összes bűnöket. Bizony Ő a Megbocsátó és a Megkönyörülő.«” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 39:53]
10.    Az emberektől való félelem. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ha Allah valami csapással sújt téged azt csak Ő háríthatja el. Ha pedig valami jót tartogat a számodra, azt semmi sem akadályozhatja meg. Eléri vele a szolgái közül azt, akit Ő akar. Ő a Megbocsátó és az Irgalmas.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:107]

 

Visszatérés az eredethez
Minden dolognak van eredete és minden eseménynek egy kezdete, és ez általánosan elismert igazság. Kétségtelen, hogy az egész emberiség egyetlen embertől, Ádám Prófétától (béke legyen vele) származik, aki minden ember őse, akik a földön szaporodtak és szétszórodtak. A Magasztos Allah megállapítja ezt az igazságot, mondván:
„Ó ti emberek! Féljétek Uratokat! Aki egyetlen személyből (Ádám) teremtett meg benneteket és abból megteremtette a feleségét és kettejükből sok férfit és nőt sokasított. És féljétek Allahot, Akire hivatkozta szoktátok egymást kérdezgetni! És (óvakodjatok attól, hogy) a rokonságot (megszakítsátok)! Bizony Allah őrzőként áll felettetek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:1]
Logikus, hogy mivel az emberiségnek egy az őse, egy kellene hogy legyen a hite is, az egyistenhit és egyedül Allahnak való teljes alávetés, minden féle társítás nélkül. Ez volt Ádámnak is a hite, aki az egyistenhitet gyakorolta és Allah szolgája volt. A Magasztos Allah azt mondja:
„Az emberek kezdetben egyetlen közösséget (egyetlen vallás követtek) alkottak. Ám nézetkülönbség támadt közöttük. És ha nem lett volna a szó, amely már elhangzott az Uradtól, akkor bizony már döntés született volna azzal kapcsolatban, amiben összekülönböztek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 10:19]
A nézetkülönbségek más különbségekhez vezettek, mint például gondolkodás, életvitel vagy nyelv, ahogyan Allah mondja a következő versben:
„Az Ő Jelei közé tartozik: az egek és a föld megteremtése, nyelveitek különbözősége és színeitek különbözősége. Bizony ebben jelek vannak a világok számára.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 30:22]
Természetes, hogy ezek a különbségek megnyilvánulnak a vallás és a hit terén is, és ez az amit a mi napjainkban láthatunk: különböző vallások, különböző hitek és különböző istenségek. Ezért az embereknek vissza kell térniük az eredeti vallásukhoz, ahhoz a valláshoz ami azelőtt volt gyakorolva, hogy a sátánok eltérítették volna az embereket, vagyis a tiszta egyistenhithez, Allah egyedüli imádatához és többistenhit tagadásához. Az is szükséges, hogy az emberek minden helyzetben, kivétel nélkül, összhangban legyenek azzal, amit Allah megparancsolt, ha elakarják érni a boldogságot, méltóságot és egy jó életet. Ellenkező esetben keserűségben lesz részük ebben az életben és a túlvilágon is. A Magasztos Allah azt mondja:
„Alif-lám-rá’. (Ez az a) Könyv, amelyet kinyilatkoztattunk neked (Mohamed), hogy kivezesd az embereket a sötétségekből a fényre az Urad engedelmével, Annak Útjára, aki a Hatalmas és az Áldott.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 14:1]


Meghívás
Most, szeretnék egy meghívást intézni a nem muszlimok számára, hogy olvassák el a Kegyes Korán értelmezésének fordítását, mert a Korán az iszlám alkotmánya. Ebben megoldásokat fognak találni a személyes problémákra de a társadalmi, politikai és gazdasági problémákra is. De, hogy eltudják fogadni azt amit ez tartalmazz, szükség van arra, hogy az ember megszabaduljon az általa előzetesen megfogalmazott elképzelésektől és vallási előítéletektől. A Korán egy olyan alkotmány amely az egész emberiség számára érvényes, mindaddig, amíg az Óra el nem jön, és nem csak az arabok számára, mint ahogyan azok hiszik, akik a megtévesztő médiát hallgatják. A Korán parancsai és törvényei lefedik az élet minden aspektusát, és alkalmasak minden időre és helyre. Az emberek megtalálják a teljes választ mindazokra a kérdésekre, amelyek a nem muszlimokat foglalkoztatja az életről, a halálról és ami a halál után fog történni.
Bár a Kegyes Korán a végső isteni Üzenet, tiszteletben tartja a többi isteni eredetű vallást mint a judaizmus és a kereszténység, és megtiltja az e hitek követőinek a megsértését. A Magasztos Allah azt mondja:
 „És ne szidalmazzátok azokat, akikhez Allah helyett fohászkodnak, (nehogy) ők is szidalmazzák Allahot ellenséges érzületükben, tudás nélkül. Így ékesítettük fel minden közösség számára a maguk cselekedetét. Majd az Urukhoz lesz a visszatérésük és tudatni fogja velük mit is tettek.” [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 6:108]
Amikor meditálunk a Korán versein, észrevesszük, hogy ezeknek milyen lenyűgöző a stílusuk és békét hoznak a léleknek, ráadásul a törvényeivel az elmét is meggyőzi. A Magasztos Allah azt mondja:
„Hát nem gondolkodnak el a Koránon? Ha nem Allahtól származna, bizony sok ellentmondást találnának benne.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 4:82]
A kérdés tárgya döntő fontosságú. Meg kell ismerned az igaz Istent, Aki biztonságot add a számodra, Akinek az imádata nyugalmat add, Akinek hálás vagy amikor öröm ér. Meg fogod ismerni a nyugalmat és megbékélést ebben az életben, és az örök öröm otthonát a Mennyben a túlvilágon. Tartsd távol magad a tudatlanságtól és a hagyományok vakon követésétől, amelyek körülveszik a szívet, és nem hagyják, hogy megismerje a Igazságot és a tudást. Ez egy olyan lehetőség, amelyet ki kell használni, mivel a bűnbánat és Allahhoz visszatérés most még lehetséges, most, még mielőtt a halál meglepetést nem okozna neked, és a bűnbánatod többé már nem válna hasznodra. Amikor közel a lelked Allahhoz nem kell félj az igazságtalanságtól, boldognak lehetsz, mivel Ő megbocsájtja a múltbeli hibáidat és bűneidet. Ne veszítsd el ezt a lehetőséget! A Magasztos Allah azt mondja:
„Mondd azoknak, akik hitetlenkednek, ha abbahagyják (a hitetlenkedésüket) bocsánatban részesülnek azzal kapcsolatban, ami ezelőtt történt. Ha azonban visszatérnek, már megvolt a korábbiaknál bevett szokásos eljárás.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 8:38]
Meg vagyok győződve azok elégedetlenségéről akik mást imádnak Allah mellet, Aki az Egyedüli Tulajdonos és Aki mindent a semmiből teremtet. Ez a meggyőződés még erőteljesebb amikor az imádott lények állatok vagy természeti jelenségek. Megdöbbentő azt látni, hogy az emberek olyan istenségeket fogadnak el, amelyeket az ép ész elutasít, mint például a tűz, a sátán vagy a patkányok. A szíveik vakok hiába a szemeik látnak, mert elfordultak Allah imádatától, Aki azt mondta:
„Bizony nem a szemek vakok, hanem a szívek, amelyek a keblekben vannak, azok vakok!ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 22:46]
Azonban annak, aki meg akarja találni az igazságot, Allah megkönnyíti az utat ehhez, ahogyan Allah mondja:
„Akármilyen csapás csak Allah engedelmével sújthat. Aki azonban hisz Allahban. annak a szívét Allah az Igaz Útra vezérli. Allah minden dolgok Tudója.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 64:11]
Tehát ne légy azok között, akik elutasítják az Igazságot és akik követik a tömeget. Az igazság így rejtve marad a szívedben, a szemed fátyol borítja, és csak azt látod majd, ami megegyezik szenvedélyeiddel, és vesztes leszel. A Magasztos Allah azt mondja:
„El fogom fordítani az Én Jeleimtől azokat, akik jogtalanul gőgösen viselkedtek a földön. Ha meglátnak egy jelet nem hisznek abban. És ha meglátják a helyes Utat, nem választják azt maguknak útjukul. Ám ha meglátják a tévelygés útját, azt útként választják a maguk számára. Ez azért van így, mivel ők meghazudtolták a Mi Jeleinket és nem törődtek azokkal.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 7:146]
Térj vissza, tehát, az igaz Istenhez, és könyörületesebbnek fogod találni mint azt, aki megszült, szoptatott és felnevelt téged. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ő az, Aki áldást és kegyelmet bocsát le rátok és az Ő Angyalai (kérik Allahot, hogy áldjon meg benneteket és bocsásson meg nektek), hogy kivezessen benneteket a sötétségekből a fényre. Ő a hívőkkel Könyörületes.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 33:43]
Allah örül annak ha megbánást tanúsítasz és Hozzá fordulsz, ahogyan Mohamed Próféta (béke és áldások legyenek vele) elmondta:
„Amikor Allah szolgája megbánást tanúsít, megbánja bűnét, akkor Allah annál is Boldogabb, mint, aki a tevéjén ült a pusztaságban és hírtelen a tevéje elszabadult tőle, rajta volt az ennivalója és az innivalója, és reménytelennek tartotta megtalálni azt. Szomorúan lefeküdt egy fa alá. Miközben ő ilyen állapotban volt, hírtelen maga előtt látta, hogy ott áll a tevéje előtte. Erre megfogta a kantárját, és a nagy boldogságában hibázott és úgy fohászkodott Allahnak: »Ó Allah, Te vagy a szolgám, és én vagyok az urad!«ˮ (Muszlim)


Következtetés
Tisztelt olvasó, egy megfontolt tanácsadó vagyok, aki a jót szeretné számodra. És ez azért van, mert az a vágyam, hogy hasznos legyek az emberek számára, volt az ami arra ösztönzött, hogy ezt a könyvet megírjam, ahogy a Próféta (béke és áldások legyenek vele) mondta:
„Az emberek között az a legjobb, aki a leghasznosabb számukra.ˮ (Sahih al-Jami’)
Ahogy a vallásunk tanítja csak az aki könyörületes érdemel könyörületet. És ez a könyörület abban is megnyilvánul, hogy csak a jót szeretnénk mások számára, ahogyan Mohamed Próféta (béke és áldások legyenek vele) tanította:
„Kívánd az embereknek, amit magad számára kívánsz.ˮ (at-Tirmidhi)
Mindezek az útmutatások arra késztettek, hogy minden erőmmel azon legyek, hogy felfedjem az Igazságot a nem muszlimok számára, amelyet a média elrejt vagy eltorzít, megmásítva azt vagy a hazugságot igazságnak bemutatva. Boldog az, aki meg tudja különböztetni az igazságot a hazugságtól abban amit a média bemutat!
Az iszlám irányelvei arra utasítanak bennünket, hogy ellenőrizzük minden információt, és csak akkor fogadjuk el ha meggyőződtünk róla, hogy megfelelnek a valóságnak. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ó ti, akik hisztek! Ha egy bűnös ember jön hozzátok különböző hírekkel, akkor lássátok tisztán a különbséget, nehogy egy népet sújtsatok tudatlanságból és majdan megbánjátok azt, amit tettetek.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 49:6]
Azok akik hamis istenségeket imádnak nem kéne hagyják magukat becsapni attól hogy egészségesek, gazdagok és gyerekeik is vannak, mert ha az evilág csak annyit is érne Allah szemében mint egy szúnyog szárnya, Ő még egy korty vizet sem adna azoknak akik mást imádnak. A Magasztos Allah azt mondja:
„Ne gondolják azok, akik hitetlenkednek, hogy, ami haladékot adunk nekik az jó az ő lelkűknek! Ami haladékot adunk nekik az csak azért van, hogy növekedjenek a bűnben! Megalázó büntetés jár nekik.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 3:178]
Az evilág örömei és ajándékai amit az ember kaphat nem jelenti Allah szeretetét és megelégedését, mert Ő add annak is aki szereti Őt de annak is aki nem. Ami az engedelmességet és az istentiszteletét illeti, csak azok élhetik meg akiket Allah szeret. Tehát, az út nyitva áll előtted, hogy válaszd azt amely az igazi engedelemséghez vezet, amely azok közé vezet akiket Allah szeret, és akiknek a cselekedeteivel Allah elégedett. A Magasztos Allah azt mondja:
„És ha nem válnának az emberek egyetlen közösséggé, akkor azoknak, akik hitetlenek a Könyörületessel szemben, olyan házakat adnánk, amelyek teteje ezüstből van, és fokokat, amelyeken felmehetnek. És a házaiknak ajtókat és ágyakat, amelyekre lefeküdhetnek. És (aranyból való) díszítéseket és díszeket. Am ez csak az evilági élet gyönyöre. A Túlvilág az istenfélőké, (az) a te Uradnál (van).ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 43:33-35]
A gazdagság és az utódok nem fognak segítséget nyújtani annak, aki meghal miközben hamis istenségeket imád. Ráadásul a Feltámadás Napján ezek ellene fognak fordulni, ahogy a Magasztos Allah elmondja nekünk a következő versben:
„Sem a vagyonotok, sem gyermekeitek nem fognak benneteket közelebb hozni Hozzánk (Allah tetszéséhez). Kivéve azokat, akik hisznek, jóravalón cselekszenek, nekik megduplázott jutalom jár azért, amit tettek, ők magas helységekben (a Paradicsomban) lesznek biztonságban.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 34:37]
Az ember egyedül fog állni az Ura előtt, hogy elszámoljon a cselekedeteiről, meztelenül és körülmetéletlenül, ahogyan meg lett teremtve. A Magasztos Allah azt mondja:
„És most egyenként jöttetek el Hozzánk, ahogyan az első alkalommal megteremtettünk benneteket. És magatok mögött hagytátok azt, amivel mi ruháztunk fel benneteket. Mi nem látjuk veletek (jönni) a ti közbenjáróitokat, akikről azt gondoltátok, hogy a részestársaitok. Bizony elszakadtak tőletek és eltünedeztek mellőletek azok, akikről így vélekedtetek.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 6:94]
Ezért rendkívül óvatosnak kell lenned amikor a vallásodról és a hitedről van szó. Ahogy biztosításokat követelsz, vagy meg akarsz bizonyosodj a partnereid becsületességéről amikor kereskedelmi tranzakciókat végzel, ugyanúgy a vallásod esetében is meg kell, hogy győződj annak helyességéről, mielőtt megbánnád a választásod. Te meg tudod különbőztetni az igazságot a hamisságtól! Ezen a földön csak egyszer élsz, tehát győződj meg arról, hogy az igazi vallást követed, mert az lesz igazán sikeres, aki a halál utáni életre is törekedik. Allah keveset kér tőled és cserében sokat ígér. Allah nem kér tőled mást csak, hogy Őt imád és tartsd be Törvényeit, cserében viszont egy örömteli örök életet ígér.
Boldogtalan az, aki felváltja az örök élet örömeit az evilági élet örömeire. Ennek a cserének a kedvezményezette nem lehet az ember, mivel az engedetlenségével csak magának árt és nem Allahnak, ugyanúgy, ahogy istenimádatával csak magán segít, mert Allahnak nincs szüksége az Ő teremtményeire. Ez inkább egy próbatétel amely megkülönbözteti az engedelmes embert a bűnöstől, annak a versnek megfelelően amiben a Magasztos Allah azt mondja:
„Bizony már próbának vetettük azokat alá, akik előttük éltek! És Allah tudni fogja azokat, akik az igazat szólják és tudni fogja, kik a hazugok.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 29:3]
Allah egyedüli imádata az ami biztosítja számodra a boldogságot az evilágon és a túlvilágon is, ezzel szemben a gazdagság és a hírnév csak átmeneti illúziók, amelyek haszontalanok számodra a Feltámadás Napján, mert nem menthetnek meg a bűneid következményitől. A Magasztos Allah azt mondja:
„Azok akik hitetlenkednek, még ha övék lenne is mindaz, ami a földön van és vele együtt még egyszer annyi és ezzel meg szeretnék magukat váltani a Feltámadás Napjának büntetésétől, bizony nem fogadtatik az el tőlük. Fájdalmas büntetés vár rájuk.ˮ [A Kegyes Korán értelmezésének fordítása, 5:36]


Kérem Allahot, hogy világosítja meg az ítélőképességedet, irányítsa szívedet és vezessen az Igaz Útra!


További információkért az iszlámról kérjük, látogassák meg a következő weboldalakat:
www.islamland.com
www.islamhouse.com
www.thekeytoislam.com
www.sultan.org
www.edialogue.org
www.chatislamonline.org
www.islamreligion.com
www.islamicbooks4u.net
www.islamic-message.net
www.islamic-invitation.com
www.mp3quran.net
www.muslim-library.com
www.ar.islamway.net
www.newmuslimguide.com
www.islamqa.info/en
www.r-islam.com
www.rasoulAllah.net
www.knowingAllah.com
www.alukah.net
www.newmuslimacademy.org
www.islamweb.com
www.zadgroup.net
www.quran-international.com
www.hadith-international.com
www.islam-port.com